احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای بار دوم چقدر است؟

به گزارش سفر به فرانسه، یک مطالعه رصدی عظیم از مؤسسه ملی سلامت آمریکا (NIH) نشان داده است ابتلا به ویروس کووید-19 می تواند حداقل برای چند ماه فرد را از عفونت مجدد محافظت کند.

احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای بار دوم چقدر است؟

به گزارش ایسنا و به نقل از نیو اطلس، مطالعه جدیدی که اطلاعات بیش از سه میلیون نفر را آنالیز نموده است، نشان می دهد که عفونت یا ابتلای مجدد به ویروس SARS-CoV-2، ویروسی که موجب بیماری کووید-19 می گردد، هنوز بسیار نادر است.

این تحقیق تأیید می نماید که یک آزمایش آنتی بادی مثبت در پی ابتلای اولیه می تواند با خطر بسیار کمتری نسبت به ابتلای دوم در آینده مرتبط باشد، با این حال هنوز تعیین نیست که این محافظت تا چه مدت ادامه دارد.

پس از عبور از موج عظیم ابتلا به کووید-19 در نیمه اول سال 2020، دانشمندان آغاز به نظارت دقیق بر روی داده های این بیماری کردند تا دریابند که احتمال ابتلای انسان به این ویروس برای بار دوم چقدر است.

آزمایش طلایی PCR به طرز باورنکردنی به قطعات ویروس کرونا حساس است. به همین دلیل آزمایش PCR بیماران مبتلا شده به کووید-19 تا ماه ها پس از بهبودی همچنان مثبت می گردد.

در ماه اوت سال گذشته میلادی دانشمندان دانشگاه هنگ کنگ اولین مورد تایید شده از ابتلای مجدد به کرونا را گزارش کردند. از آنجا که این مورد خاص داده های ژنومی از هر دو عفونت را ارائه داد، محققان توانستند تأیید نمایند که عفونت دوم یک سویه متفاوت از ویروس کرونا است.

اکنون با گذشت بیش از یک سال از ظهور این بیماری همه گیر، هنوز سوالاتی در خصوص مدت زمان مصونیت به دنبال عفونت اولیه وجود دارد. بسیاری از محققان سعی نموده اند با اندازه گیری سطح آنتی بادی های ایمنی در بیماران پس از عفونت اولیه، پاسخی برای این سوال پیدا نمایند.

چندین مورد از این آنالیز های آنتی بادی نشان داد که سطح آن می تواند چند ماه پس از ابتلای اولیه به سرعت کاهش یابد. اما این معیار خاص نمی تواند به طور مستقیم با خطر عفونت مجدد معادل باشد، چرا که سیستم ایمنی بدن ما از تاکتیک های زیادی برای مبارزه با عفونت استفاده می نماید و بعضی از محققان معتقدند که ایمنی طولانی مدت در برابر کووید-19 ممکن است به سادگی تنها با ردیابی سطح آنتی بادی قابل اندازه گیری نباشد.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که افرادی که سابقه قبلی آلودگی به ویروس کرونا را دارند، 83 درصد کمتر محتمل است که برای بار دوم به این ویروس آلوده شوند و دوره محافظت به طور میانگین پنج ماه است.

داگلاس لووی، نویسنده این مطالعه جدید از مؤسسه ملی سرطان آمریکا یادآوری می نماید که یافته های این مطالعه تنها می تواند نشان دهد که یک عفونت طبیعی کرونا ممکن است با ایمنی جزئی در برابر عفونت مجدد مرتبط باشد. وی می گوید بیماران بهبودیافته از کووید-19 هنوز باید واکسینه شوند، زیرا تعیین نیست که این مصونیت طبیعی چه مدت می تواند دوام داشته باشد. ضمن اینکه نرخ بالقوه ابتلای مجدد از انواع جدید ویروس کرونا در این تحقیق جدید در نظر گرفته نشده است.

این مطالعه در مجله JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1625

به "احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای بار دوم چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ابتلا به ویروس کرونا برای بار دوم چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید