اعلام آمادگی پکن برای کاهش تسلیحات اتمی

به گزارش سفر به فرانسه، پکن ضمن تأکید بر عدم پیوستن به مذاکرات سه جانبه با مسکو و واشنگتن درباره تسلیحات اتمی، در مورد کاهش تسلیحات اتمی خود تا حد معقول ابراز آمادگی کرد.

اعلام آمادگی پکن برای کاهش تسلیحات اتمی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فو کنگ مدیرکل دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت خارجه چین امروز (آدینه) در واکنش به پیشنهاد واشنگتن مبنی بر شروع مذاکرات سه جانبه با مسکو و پکن در مورد موضوعات مربوط به سلاح های هسته ای توضیح داد که برنامه ای برای پیوستن به این مذاکرات ندارد اما برای کاهش تسلیحات هسته ای خود به یک میزان معقول آمادگی دارد.

فو کنگ در این خصوص توضیح داد: چین نه از عمل به تعهداتش خودداری می نماید و نه از مسئولیت هایش سر باز می زند. ما آماده کاهش زرادخانه های هسته ای خود به میزان معقول و منصفانه هستیم. اگر زرادخانه های کشورهای دیگر به اندازه چین باشد، ما آمادگی پیوستن به این فرایند را داریم اما غیر منطقی است که از چین انتظار پیوستن به مذاکرات سه جانبه را داشته باشید.

پیش از، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا که مردادماه از معاهده منع موشک های هسته ای میان برد موسوم به INF خارج شده بود، پیشنهاد داده بود که توافق موشکی جدید باید علاوه بر روسیه، چین را نیز شامل گردد.

بنا به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز امروز در یک کنفرانس عدم اشاعه تسلیحات اتمی ضمن تأکید بر لزوم تمدید استارت نو گفت که تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی (استارت نو)، تنها راه جلوگیری از تضعیف کنترل تسلیحات و جلوگیری از کاهش ثبات راهبردی است.

بنا به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ریابکوف تأکید کرد: ما به شدت در مورد آینده پیمان استارت نو که در ماه فوریه 2021 منقضی می گردد، نگرانیم. این آخرین ابزار کنترل سلاح های تهاجمی راهبردی دو کشور (آمریکا و روسیه) است. ما دائماً آمادگی خود را برای رسیدگی به موضوعات مربوط به تمدید احتمالی این پیمان ابراز نموده ایم.

این مقام روس ادامه داد: تحت شرایط فعلی، تمدید پیمان استارت نو تنها شیوه برای جلوگیری از تحلیل کامل ثبات راهبردی و جلوگیری از تضعیف کنترل و مکانیسم محدودسازی تسلیحات هسته ای و موشک ها است.

ریابکوف در مورد رویکرد واشنگتن در قبال پیمان کنترل تسلیحات اتمی شرح داد: علاوه بر این، واشنگتن به وضوح نگرانی ها ما در مورد پایبندی آمریکا به تعهداتش ذیل این توافق را نادیده می گیرد و از شفاف سازی درخصوص برنامه هایش درباره تمدید این توافق امتناع می ورزد.

استارت نو، تنها توافق باقیمانده در زمینه کنترل تسلیحات میان مسکو و واشنگتن بعد از خروج این کشور از پیمان INF به حساب می آید.

پیمان استارت نو مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی است که در سال 2010 بین آمریکا و روسیه منعقد شد و طبق آن، تعداد موشک های بالستیکی قاره پیمای هرکدام از دو کشور در زیردریایی ها و بمب افکن های سنگین نباید از 700 فروند و تعداد پرتابگر ها نباید از 800 بیشتر باشد. حداکثر تعداد کلاهک های هسته ای برای هر طرف یکهزار و 550 کلاهک مشخص شده است. علیرغم آنکه این پیمان در فوریه 2021 منقضی می گردد، واشنگتن تاکنون در مورد تمدید آن اظهارنظر ننموده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 546

به "اعلام آمادگی پکن برای کاهش تسلیحات اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام آمادگی پکن برای کاهش تسلیحات اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید