براساس گزارش عراقچی، بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: براساس گزارش آقای عراقچی در این مذاکرات تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران با توجه به منطق دیپلماسی خود برای برطرف تحریم ها توانسته اند بخش زیادی از تحریم ها را به مرحله ای برسانند که طرف های غربی و آمریکایی بپذیرند که آنها باید برطرف گردد، اما کماکان بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است.

براساس گزارش عراقچی، بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است

به گزارش خبرنگاران، ابوالفضل عموئی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درخصوص جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در جمع خبرنگاران گفت: این جلسه با حضور عراقچی مذاکره کننده ارشد کشورمان و به منظور آنالیز آخرین شرایط مذاکرات وین و در راستای شأن نظارتی مجلس برگزار گردید.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بیان نمود: این جلسه نسبتاً طولانی با حضور اعضای کمیسیون و پس از دوره چهارم مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و کشورهای عضو 1+4 برگزار گردید و در این جلسه آقای عراقچی گزارشی درباره فرایند مذاکرات ارائه کرد. در این جلسه، معاون وزیر خارجه با توجه به سیر چند دور مذاکره توضیحاتی را به نمایندگان ارائه کرد.

عمویی توضیح داد: ما در این مذاکرات چند سیاست مهم را دنبال می کنیم. سیاست اصلی لغو همه تحریم ها و انجام راستی آزمایی برای لغو این تحریم هاست و پس از آن جمهوری اسلامی آماده است تا به تعهدات سابق برجامی خود بازگردد و این مطالبه نمایندگان نیز بود که این سیاست های اصلی با دقت دنبال شده و همه اجزای آن توسط تیم مذاکره کننده با دقت دنبال گردد.

وی اظهار داشت: براساس گزارش آقای عراقچی در این مذاکرات تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران با توجه به منطق دیپلماسی خود برای برطرف تحریم ها توانسته اند بخش زیادی از تحریم ها را به مرحله ای برسانند که طرف های غربی و آمریکایی بپذیرند که آنها باید برطرف گردد، اما کماکان بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است که این موضوع در ادامه مذاکرات دنبال خواهد شد و مطالبه نمایندگان نیز این بود که کلیه تحریم ها باید لغو گردد.

عمویی ادامه داد: همچنین در خصوص تحریم هایِ بخشی، براساس گزارش طرف مذاکره کنندگان منطق جمهوری اسلامی ایران حاکم بوده و طرف آمریکایی اعلام نموده که می تواند این تحریم ها را بردارد، اما در خصوص اجزای تحریمی، مسائلی همچنان باقی مانده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی کشورمان درخصوص موضوع حقوق بشر و ادعاهای طرف های غربی در این خصوص گفت: بعضی از تحریم ها همچنان محل مناقشه در مذاکرات است و براساس ادعای غربی ها و طرف آمریکایی و طبق گزارش آقای عراقچی، آمریکایی ها آنها را به موضوعات منطقه ای و حقوق بشری گره زده اند و در این چارچوب خواسته نمایندگان این بود که کلیه تحریم ها باید لغو گردد. همچنین بحث راستی آزمایی یکی از دغدغه هایی است که باید به آن پرداخته گردد و خواسته جمهوری اسلامی این است که تحریم ها باید به صورت اساسی و اجرایی لغو گردد و تنها روی کاغذ نباشد.

وی تاکید نمود: یکی از خواسته های مهم نمایندگان در این جلسه اجرای دقیق راستی آزمایی لغو تحریم ها بود و آقای عراقچی نیز گفتند که گفتگوها در این خصوص در حال اجرا است و مذاکرات به شکل جدی در حال اجرا است.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 خرداد 1400 بروزرسانی: 23 خرداد 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1768

به "براساس گزارش عراقچی، بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "براساس گزارش عراقچی، بخش مهمی از تحریم ها باقی مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید