جیمز متیس تصمیم ترامپ درباره سوریه را به اقدام اوباما در عراق تشبیه کرد

به گزارش سفر به فرانسه، ایسنا نوشت: جیمز متیس وزیر دفاع سابق آمریکا تصمیم دونالد ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه و چراغ سبز نشان دادن به ترکیه برای انجام عملیات نظامی در آن منطقه را به تصمیم باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق تشبیه کرد.

جیمز متیس تصمیم ترامپ درباره سوریه را به اقدام اوباما در عراق تشبیه کرد

وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه ای جدید خاطرنشان کرد، اگر نیروهای متحد آمریکا به اعمال فشارهای خود در منطقه ادامه ندهند، گروه تروریستی داعش در شمال سوریه و عراق قوی تر خواهد شد.

جیمز متیس، وزیر دفاع سابق آمریکا در مصاحبه ای با شبکه ان بی سی که قرار است امروز (یکشنبه) منتشر گردد، هشدار داد: به خاطر حمله نیروهای نظامی ترکیه و خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه، این منطقه دچار اغتشاش و بی نظمی شده است و نیروهای داعش که گمان می رود در این منطقه پنهان شده اند و همچنین آنهایی که هم اکنون در آن منطقه زندانی هستند، از این مساله سود خواهند برد.

متیس درباره وضعیت کنونی شمال سوریه که توسط نیروهای ترکیه محاصره شده، گفت: شمال سوریه در حال حاضر دچار اغتشاش و بی نظمی است. شواهد نشان می دهد که نمودها خودشان را با حملات ترکیه سازگار نموده اند و ما باید ببینیم که آیا آنها قادر هستند به مبارزه با داعش ادامه دهند یا خیر؟ بدون شک این رویدادها تاثیری خواهد داشت، اما مساله این است که تاثیر آن چقدر خواهد بود.

وی ادامه داد: معتقدم مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، سرویس های اطلاعاتی و کشورهای خارجی که با ما همکاری می نمایند حق دارند که می گویند داعش شکست نخورده است. ما باید به اعمال فشارها بر داعش ادامه دهیم تا آنها نتوانند مجددا نیروی تازه به دست آورند.

وی گفت: شما می توانید همان طور که اوباما نیروهای آمریکایی را از عراق خارج کرد و درس سنگینی گرفت، نیروهای خود را از شمال سوریه خارج کنید، اما ما در ارتش می گوییم دشمن از این مساله سوء استفاده خواهد نمود و در چنین شرایطی اگر ما به اعمال فشار بر داعش ادامه ندهیم، این گروه تروریستی مجددا قدرت خواهد گرفت. کاملا تعیین است که آنها مجددا به عرصه باز خواهند گشت.

این اظهارات متیس بیانگر همراهی اش با تعدادی از قانون گذاران کنگره است که اخیرا هشدار داده اند، تروریست های داعش در منطقه از ناآرامی های به وجود آمده به دنبال خروج نیروهای آمریکایی و حمله نیروهای ترکیه ای استفاده خواهند کرد. هزاران شهروند کرد سوریه به خاطر حملات نظامی ترکیه از این منطقه فرار کردند.

همزمان با این که دولت واشنگتن با دموکرات ها بر سر تحقیقات استیضاح و طیف وسیعی از تحقیقات مبارزه می نماید، ترامپ با افزایش نقدها از سوی جمهوری خواستار به خاطر تصمیمش برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه روبرو شده است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 574

به "جیمز متیس تصمیم ترامپ درباره سوریه را به اقدام اوباما در عراق تشبیه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیمز متیس تصمیم ترامپ درباره سوریه را به اقدام اوباما در عراق تشبیه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید