دولت کانادا مسئول کشتار سیستماتیک زنان و دختران بومی شناخته شد

بر اساس گزارشات مستند منتشره، دولت کانادا مسبب کشتار سیستماتیک بیش از 1000 زن و دختر بومی در طول سه دهه اخیر در این کشور بوده است.

دولت کانادا مسئول کشتار سیستماتیک زنان و دختران بومی شناخته شد

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، در بخشی از گزارش 1200 صفحه ای منتشره توسط کمیته تحقیق آمده است: خشونت طولانی مدت، تبعیض علیه مردم بومی و ناتوانی دولت کانادا در حمایت از این قشر امری قطعی و غیر قابل انکار است.

گفتنی است پلیس کانادا در سال 2014 اعلام نموده بود که 1017 زن بومی بین سالهای 1980 تا 2012 به طرز فجیعی در این کشور به قتل رسیده اند.

گزارشی که با تاخیر فراوان منتشر شده و نهایتاً نیز دولت کانادا را مجبور کرد تا تعداد زیادی از کارکنان دولتی خود را اخراج کند.

در بخش از این گزارش رئیس کمیته تحقیق (بولر) ضمن اذعان به سطح بالای استعمار، تبعیض و نسل کشی در کانادا، خاطر نشان ساخته، حقایق موجود حاکی از حجم بالای خشونت علیه زنان و دختران بومی در این کشور است.

بولر از بین بردن استعمار در جامعه کانادا را مستلزم ایجاد تغییرات اساسی در پارادایم های حاکم در این کشور خصوصا از ناحیه دولت و نهادهای عمومی این کشور دانسته است.

زندگی مملو از ترس و وحشت خانواده های بومی خصوصا زنان و دختران، نرخ فزاینده جرم، فقر و اعتیاد در این قشر 4 درصدی از جامعه، تداوم خشونت سیستماتیک علیه زنان بومی، به حاشیه راندن سیستماتیک این اقلیت در حوزه های مالی - اجتماعی - سیاسی، تداوم نژاد پرستی، تبعیض و تنفرپراکنی بر علیه بومیان و نهایتاً اعمال طیف گسترده ای از تلاشهای مهندسی شده از سوی دولت کانادا برای قطع کامل ارتباط افراد بومی با فرهنگ و سنن خود به کرات در این گزارش مورد توجه و استناد قرار گرفته است.

ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران ضمن استناد به یافته پرمغز رئیس کمیته تحقیق دال بر همگان از جمله کانادایی ها که اغلب فکر می نمایند نسل کشی تنها در موضوعاتی از قبیل هولوکاست یا رخدادهای آفریقا قابل اطلاق است باید اندیشه خود را تغییر داده و بدانند که نسل کشی در کانادا رخ داده و این یک تراژدی است و همچنین یادآوری مصادیق نسل کُشی در اسناد بین المللی هرگونه اقدام به نابودی و حذفِ فیزیکیِ بخش یا کلیتِ گروهی نژادی، قومی، ملی، مذهبی یا ایدئولوژیکی معتقد است اقدامات سیستماتیک دولت کانادا با هدف نابودی اقلیت بومی این کشور مصداق شاخص نسل کشی بوده فلذا در بالاترین ادبیات ممکن آن را محکوم می نماید.

ستاد حقوق بشر معتقد است در عصر ارتباطات و دسترسی به اطلاعات، وجدان بیدار جامعه جهانی خصوصاٌ سازمانهای مردم نهاد و ملتهای آزاده منتظر واکنش قاطع متولیان امر خصوصاً کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد و شخص دبیرکل سازمان ملل متحد می باشد. واکنشی که توقف کامل و رسیدگی به ابعاد مختلف جنایت سازمان یافته فوق در کنار پیگیری قانونی متخلفین و مسببین باید مد نظر قرار گیرد.

منبع: تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 18 مرداد 1398 شناسه مطلب: 282

به "دولت کانادا مسئول کشتار سیستماتیک زنان و دختران بومی شناخته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت کانادا مسئول کشتار سیستماتیک زنان و دختران بومی شناخته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید