ساختار درونی مریخ به یاری اینسایت آشکارتر می گردد

به گزارش سفر به فرانسه، کاوشگر اینسایت ناسا داده های ارزشمندی درباره ساختار درونی مریخ به دست آورده که می تواند به تشخیص بهتر چگونگی شکل گیری سیارات زمین مانند یاری کند.

ساختار درونی مریخ به یاری اینسایت آشکارتر می گردد

با نزدیک شدن به دو سالگی حضور کاوشگر اینسایت ناسا در مریخ، دانشمندان درباره ساختار درونی سیاره سرخ اطلاعات بیشتری کسب می نمایند. آنان پیروز شدند عمق مرز سه لایه زیرسطحی مریخ را بیابند. آلن لواندر (Alan Levander) از نویسندگان مقاله ای در این ارتباط می گوید: این داده ها در نهایت می تواند به ما برای درک چگونگی شکل گیری سیاره یاری کند.

با توجه به اینکه مریخ مانند زمین صفحات تکتونیکی (صفحات تشکیل دهنده پوسته) ندارد، آنالیز ساختار داخلی آن سخت است و این نخستین بار است که مرزهای لایه های آن به طور مستقیم اندازه گیری می گردد.

سیژوانگ دنگ (Sizhuang Deng) دیگر نویسنده این پژوهش می گوید: در غیاب صفحات تکتونیکی در مریخ، تاریخچه اولیه آن بیشتر در مقایسه با زمین در نظر گرفته می گردد. اما تخمین عمق مرزهای لرزه ای مریخ می تواند نشانه هایی را برای درک بهتر گذشته این سیاره و به طور کلی شکل گیری و تکامل سیارات زمین مانند فراهم کند.

این داده ها توسط سطح نشین اینسایت ناسا گردآوری شده است. این کاوشگر از ابزاری به نام لرزه نگار استفاده می نماید تا لرزه های درون مریخ را اندازه بگیرد. این ابزار، مریخ لرزه هایی را اندازه گیری می نماید که در آن امواج لرزه ای از میان سیاره می گذرد و می توان از آن ها برای یافتن جزئیات تراکم و ترکیب زیرسطحی مریخ استفاده کرد.

سیژوانگ دنگ در این باره اشاره می نماید: روش سنتی آنالیز ساختارهای زیرین زمین، تجزیه و تحلیل سیگنال های لرزه ای با استفاده از شبکه متراکم ایستگاه های لرزه نگاری است. اما مریخ از نظر تکتونیکی فعالیت بسیار کم تری دارد و بنابراین مریخ لرزه در مقایسه با زمین لرزه بسیار کم تر اتفاق می افتد. علاوه بر این، با داشتن تنها یک ایستگاه لرزه نگاری در مریخ، ما نمی توانیم به روش هایی تکیه کنیم که وابسته به فعالیت شبکه ای از لرزه نگارها است.

این تیم سه مرز را در ساختار درونی مریخ یافته که به توضیح زیر است.

  • یک جدایی بین پوسته و گوشته که در 22 مایلی (35 کیلومتری) زیر سطح مریخ واقع شده است.
  • یک انتقال در گوشته از جایی که سیلیکات های آهن منیزیم ماده ای معدنی به نام الیوین را تشکیل می دهد تا جایی که از جنس وادسلییت (Wadsleyite) است و بین 690 تا 727 مایلی (1110 تا 1170 کیلومتری) زیر سطح امتداد می یابد.
  • یک جدایی بین گوشته و هسته که بین 945 تا 994 مایلی (1520 تا 1600 کیلومتری) زیر سطح واقع شده است.

این اطلاعات که در نشریه مقالات پژوهش ژئوفیزیکی (Geophysical Research Letters) منتشر شده است، نه تنها درباره چرایی وجود مریخ دانسته های بیش تری فراهم می نماید، بلکه می تواند برای آنالیز چگونگی تکامل این سیاره در طول زمان نیز استفاده گردد.

عکس ها از NASA

منبع: DigitalTrends

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1285

به "ساختار درونی مریخ به یاری اینسایت آشکارتر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختار درونی مریخ به یاری اینسایت آشکارتر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید