ساختمان توخالی، مقر معترضان عراق (

به گزارش سفر به فرانسه، این اجتماع جمعی پس از موج دوم تظاهرات علیه عادل عبدل مهدی در شب 24 اکتبر شروع شد.

ساختمان توخالی، مقر معترضان عراق (

اسکلت یک برج نیمه ساخته در مرکز بغداد (معروف به میدان تحریر بغداد) به کانون مهم معترضان علیه حاکمان کنونی تبدیل شده است.

به گزارش سفر به فرانسه به نقل از رویترز، در طبقه همکف این ساختمان گروهی از مردان جوان که خود را کمیته پشتیبانی لجستیک می نامند، وسایلی مانند لباس، غذا، تجهیزات، پتو، باتری و سیگار را برای مبارزان علیه حاکمان کنونی عراق آماده می نمایند.

ابو باقر در این باره گفت: ما همدیگر را نمی شناختیم و اینجا همدیگر را شناختیم. مهم این است که همه ما عراقی هستیم.

در این تصاویر جوانان معترض عراقی در بخش های مختلف این ساختمان را می بینید/عکس: رویترز

این جوان 35 ساله با شلوار نظامی و پرچم روی دوشش، رهبر این گروه است. حدود 20 جوان عراقی در گوشه و کنار طبقه همکف ساختمان دیده می شوند.

یک مرد با ماسک گوریل از طبقه سوم فریاد می زند: ما به تیغ ریش تراشی احتیاج داریم. نان را از قلم نیاندازید. ما گرسنه هستیم.

گروهی از مردان جوان بقیه طبقات این ساختمان 18 طبقه را اشغال نموده اند. ساختمانی که پلکانی ناقص و باریک دارد. آنها در این طبقات می رقصند، قلیان می کشند و تخته نرد بازی نموده و علیه حاکمان کنونی حرف زده و شعار می دهند.

این اجتماع جمعی پس از موج دوم تظاهرات علیه عادل عبدل مهدی نخست وزیر در شب 24 اکتبر شروع شد.

عکس: رویترز

معترضان (عراق) خواستار انتها دادن به نظم سیاسی پس از سال 2003 میلادی در این کشور هستند. آنها این نظام را فاسد می دانند و بر این باورند که این سیستم نتوانسته خدمات اصلی خود را ارائه دهد. عبد المهدی (نخست وزیر) قول اصلاحات و تغییر شکل گسترده کابینه را داده و تاکنون پیروز به آرام کردن معترضان نشده است.

این ساختمان زمانی یک مرکز تجاری بود و پس از بمباران در دو جنگ گذشته، انتها به صورت یک ساختمان متروکه درآمد. اینک این سازه با نام رستوران ترکی در بغداد معروف است و دلیل آن فعالیت یک رستوران معروف ترکی در آن در دهه 1980 میلادی است.

عکس: رویترز

بعضی از معترضان این ساختمان را کوه احد می نامند. احد نام کوهی در نزدیکی شهر مدینه عربستان است که دشمنان با هواداران دین نوپا جنگیدند. این جنگ با شکست مسلمان انتها یافت.

معترضان می گویند نیروهای دولتی در دور اول اعتراضات از این سازه برای تیراندازی به معترضان استفاده کردند. به همین دلیل آنها این ساختمان را اشغال کردند. بیش از 250 نفر از زمان شروع اعتراضات عراق کشته شده اند.

خلیل ابراهیم فارغ التحصیل 28 ساله مهندسی مکانیک که خود را سخنگوی طبقه چهاردهم معرفی می نماید در این باره گفت: نیروهای دولتی چندین بار به ما در این ساختمان حمله کردند. آنها از گاز اشک آور و ترفندهای خشن استفاده کردند. چند نفر کشته شدند اما این ساختمان را ترک نکردیم. او در اضافه گفت: من سه سال است به دنبال کارم و هنوز پیروز به پیدا کردن هیچ کاری نشده ام.

عکس: رویترز

وی گفت: ما تا زمان سقوط این رژیم فاسد و این دولت فرومایه باقی خواهیم ماند.

جوانان عراقی در بالکن طبقه نهم پرچم آویزان نموده اند و روی لبه باکن نشسته و پای خود را آویزان نموده اند.

این سازه در نزدیکی پل جمهوری در مرکز درگیری های شدید روزهای اخیر واقع شده است. این محله به منطقه سبز بغداد نزدیک است که بیشتر ساختمان های دولتی، سفارتخانه ها و افسران خارجی در آن قرار دارند.

آنها از این منطقه معترضان را تماشا نموده و در مواردی خیابان ها را با جرثقیل، گاز اشک آور و نیروهای امنیتی به سمت منطقه سبز سد کردند.

عکس: رویترز

احمد صلاح که برای 9 روز در این ساختمان مستقر است، می گوید: به معترضان می گویم امروز در این ساختمان هستیم و فردا در منطقه سبز می ایستیم.

در طبقه های پائین جوانان بروشورهایی را پخش می نمایند. آنها پزشکان داوطلب هستند که با سرم نمکی، ماسک و باند و مواد ضد عفونی نماینده به یاری مجروحان آمده و اطلاعات پزشکی در اختیار آنها می گذارند.

عکس: رویترز

سحر یک پزشک 44 ساله در این باره گفت: ما اینجا هستیم تا به فرزندانمان یاری کنیم. آنها برای کشورشان می جنگند. او دختر و پسر پزشک خود را همراه با اجناسی حدود 400 دلار برای یاری به معرتضان همراه آورده است.

بشیر قالب با پوشیدن یک کلاه سفید ایمنی ساختمان به جوانان برای راه اندازی شبکه برقی دستور می دهد.

وی گفت: در طول 6 ساعت کار داوطلبانه شبکه برق رستوران ترکی را راه اندازی می کنیم. این کاری است که دولت های مختلف در 16 سال از عهده آن بر نیامدند.

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

عکس: رویترز

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 دی 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 646

به "ساختمان توخالی، مقر معترضان عراق (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان توخالی، مقر معترضان عراق ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید