مسلمانان بهبودیافته کرونا به شکرانه سلامت، پلاسمای خون خود را اهدا کنند

به گزارش سفر به فرانسه، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: ما در حال حاضر با تعداد زیادی از بیماران روبرو هستیم و لازم است مسلمانان جهان که سابقه ابتلا به کووید 19 را دارند با اعتقاد به لزوم کمک به افراد مبتلا شده، پلاسمای خون خود را اهدا کنند.

مسلمانان بهبودیافته کرونا به شکرانه سلامت، پلاسمای خون خود را اهدا کنند

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی سفر به فرانسه به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد مصطفی(ص)، پیمان عشقی مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران امروز در نشست ترویج علم بنیاد مصطفی(ص) با موضوع بررسی فرایند درمان ویروس کرونا از طریق پلاسما درمانی، ضمن ابراز خرسندی و حضور در جمع اهالی رسانه و تشکر از بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) برای برپایی چنین نشستی، با اشاره به استقبال مردم از پروژه پلاسمادرمانی گفت: اینکه مردم در شرایط فعلی ایجاد شده ترسیده باشند، طبیعی است. ویروس کرونا، رویکردی منفی در اهدای پلاسمای خون به وجود آورده است.

وی ادامه داد: پیش از اینکه کرونا به ایران برسد، ما در حال رصد اخبار و اوضاع کشور چین بودیم؛ کشور چین نیز موضوعاتی را به ما متذکر می شد. ما دریافت کردیم که باید از روش پلاسما درمانی استفاده کنیم و کمبود خون را نیز انتظار داشتیم، که از همین رو نیاز به اهدای خون را به مردم اعلام نمودیم و اشاره داشتیم که بعد از خانه هایشان، مراکز انتقال خون تمیز هستند. با اینکه اهدای خون با ویروس کرونا، ارتباطی ندارد، اما ترس ابتلا به آن از طریق مراودات و حضور در مراکز انتقال خون وجود داشت. همچنین طی ارسال پیام های کشور چین متوجه شدیم که به جز کرونا، مسائل دیگری هم خواهیم داشت که این مسائل شامل نیازهای خونی است.

عشقی درخصوص اهدای پلاسما اظهار کرد: در روش پلاسمادرمانی، بهبودیافتگانی به سازمان انتقال خون دعوت می شوند که حداقل استانداردهای اهدای خون را داشته باشند و 28 روز از بهبودشان گذشته باشد. همچنین در امر دریافت پلاسما، محدودیتهایی وجود دارد از جمله اینکه ما می توانیم از خانم هایی پلاسما دریافت کنیم که سابقه زایمان داشته اند که این پلاسما فقط برای تولید دارو خوب است و نباید مستقیم برای بیماران استفاده شود و بیمارانی که سابقه بیماری هایی سنگین همچون فشارخون و دیابت دارند نیز امکان اهدای خون ندارند.

وی در ادامه اعلام نمود: ما حدود ده هزار فراخوان تلفنی داشتیم که این امر هم محدودیت و موانعی داشت؛ اینکه اطلاعات محرمانه هستند و برخی تمایل نداشتند که اطلاعات فاش شود؛ ولی با استفاده از روش تلفنی، هشتاد درصد مردم پاسخ دادند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران همچنین افزود: کشورهای همسایه، روش اعلام فراخوان را می پرسیدندکه چگونه فراخوان را اعلام کنند؛ مردم لازم است در تمام دنیا به مراکز مراجعه کنند و دریافت کنندگان نیز نگران عوارض نباشند .

عشقی در خصوص اطلاعات و تجربیات کسب شده در زمینه کرونا، اظهار کرد: ما با تعداد زیادی از بیماران روبرو شدیم و بنابر استفاده سریع از روش پلاسمادرمانی، از دیگر کشورها یک قدم جلوتر هستیم. انتقال پلاسما به کشورها، مراودات و شرایط ویژه ای دارد؛ ما در زمینه انتقال خون به دیگر کشورها برنامه ای نداریم. در حوزه مراودات علمی، سازمان بهداشت دنیای مراسمی جهت روش ارائه دستاوردها از طریق پلاسمادرمانی برگزار کرد که من به عنوان کننده ایران حضور داشتم؛ در آن جلسه، کننده کشور مصر اعلام نمود که هنوز درحال تدارک تجهیزات پلاسما هستند در حالی که ما در ایران این تجربه را داشتیم.

/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1210

به "مسلمانان بهبودیافته کرونا به شکرانه سلامت، پلاسمای خون خود را اهدا کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسلمانان بهبودیافته کرونا به شکرانه سلامت، پلاسمای خون خود را اهدا کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید