واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟

به گزارش سفر به فرانسه، واکسن های ویروس کرونا چه زمانی برای یاری به مردم می رسند تا بتوانیم به روال زندگی پیش از آن باز گردیم؟

واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟

به گزارش ایرنا؛ در ابتدای شیوع ویروس کرونا کارشناسان و پزشکان وعده های 3 تا 6 ماهه برای ساخت واکسن کرونا دادند. حالا با گذشت حدود 1 سال از شیوع این ویروس در دنیا، پیشرفت های خوبی در زمینه کشف واکسن و درمان کرونا به وسیله آنتی بادی اجرا شده است؛ اما هنوز واکسنی به دست مردم نرسیده است تا از آن ها در برابر ویروس کرونا محافظت شوند.

آنتی بادی یکی از راه های درمان کرونا است که موجب می گردد بیماران مبتلا به کرونا با علائم خفیف تا متوسط درمان شوند و از تعداد بیماران بستری در بیمارستان ها را کاهش دهد.

شرکت مدرنا: فاز 3 (فاز انسانی)

1. شرکت آمریکایی مدرنا از آغاز فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن خود علیه کوید-19 خبر داده است. یک واکسن از نوع RNA که با واکسن های معمولی بسیار متفاوت است و تا به حال برای ساخت هیچ واکسنی از این روش استفاده نشده است. اگر اثربخشی این درمان بر انسان در فاز سوم ثابت گردد مدرنا امیدوار است واکسن خود را تا انتها سال به بازار بیاورد و شاهد افزایش قیمت سهام خود باشد.

2. در حال حاضر بیش از 200 تیم از محققان برای توسعه واکسن علیه ویروس کرونا کوشش زیادی می نمایند. در این مسابقه بین المللی دیوانه وار، بیست نامزد واکسن، در مرحله پیشرفته قرار دارند. آمریکایی های بیوتک مدرنا به تازگی با اعلام راه اندازی فاز 3 کارآزمایی بالینی واکسن این شرکت، توجه ها را به خود جلب کردند.

شرکت فایرز

1. شرکت فایرز یکی دیگر از شرکت های پیروز در زمینه ساخت واکسن کرونا است که رقابت تنگاتنگی با شرکت مدرنا دارد. این شرکت گفت که برنامه ریزی هایی برای تصویب اضطراری واکسن خود از سوی اداره غذا و دارو (در عرض چند روز) را درخواست خواهد نمود. شرکت داروسازی فایزر روز چهارشنبه خاطرنشان کرد: واکسن کروناویروس این شرکت تا 95 درصد مؤثر است و هیچ عوارض جانبی جدی ندارد.

2. این شرکت می گوید: داده ها نشان داده است که این واکسن از اشکال خفیف و شدید کرونا ویروس جلوگیری نموده است. این واکسن 94 درصد در بزرگسالان مسن تر موثر عمل نموده است که در برابر ابتلا به کرونا بیشتر آسیب پذیر هستند و بدن شان به بعضی از واکسن ها پاسخ نمی دهد. دکتر آلبرت بورلا، مدیر ارشد اجرایی فایزر در بیانیه ای خاطرنشان کرد: نتایج مطالعه گام مهمی را در این سفر تاریخی هشت ماهه برای کشف واکسنی که توانایی انتها دادن به این شیوع ویرانگر دارد، نشانه می گیرد.

اگر سازمان غذا و دارو اجازه واکسن دو دوز را دهد، فایزر گفته است که می تواند تا انتها سال تا 50 میلیون دوز واکسن را در دسترس قرار دهد و تا انتها سال آینده تا 1.3 میلیارد دوز فراوری کند. تحت معامله ای 1.95 میلیارد دلاری که دولت فدرال با فایزر برای 100 میلیون واکسن انجام داده است، آمریکایی ها این واکسن را به صورت رایگان دریافت خواهند کرد.

در شرق چه می گذرد؟

چین و روسیه ورود واکسن های خود را به فاز سوم تصویب کردند. کارشناسان غربی می گویند که این پیشروی سریع، ممکن است خطرات جدی به همراه داشته باشد.

صدور مجوز، قبل از اطمینان امن بودن دارو

در واقع در هر کشوری متخصص هایی وجود دارند که نتایج آزمایش را آنالیز می نمایند و تصمیم می گیرند که واکسن را تأیید نمایند یا نه. در طول شیوع، یک واکسن ممکن است مجوز استفاده اضطراری قبل از دریافت تایید رسمی دریافت کند. هنگامی که یک واکسن مجوز گرفت، محققان به نظارت بر افرادی که آن را دریافت می نمایند ادامه می دهند تا مطمئن شوند که امن و موثر است.

یکی از راه های تسریع در توسعه واکسن ترکیب فاز ها است. بعضی از واکسن های ویروس کرونا هم اکنون در کارآزمایی های فاز یک و دو قرار دارند، به عنوان مثال برای اولین بار بر روی صد ها نفر آزمایش می شوند. اگر محققان علائم نگران نماینده ای را در داوطلبان مشاهده نمایند، می توانند دستور توقف مصرف دارو را اعلام نمایند. پس از تحقیقات ممکن است دارو رد صلاحیت گردد یا فرایند خود را ادامه دهد.

آزمایشگاه هند در چه مرحله ای است؟

در ماه ژوئیه، زیدوس کادیلا واکسن ساز هندی آغاز به آزمایش یک واکسن مبتنی بر DNA کرد. آن ها آزمایش فاز 2 را در تاریخ ششم ماه اوت را راه اندازی کردند و در حال برنامه ریزی آزمایش فاز 3 در ماه دسامبر هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1461

به "واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن های کرونا در چه مرحله ای هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید