چهار خطای نابخشودنی وزیر خارجه آمریکا

به گزارش سفر به فرانسه، پس از شیوع کرونا پامپئو به شکلی دیوانه وار و با ارتکاب به چهار اشتباه به آخر خط انسانیت رسیده است.

چهار خطای نابخشودنی وزیر خارجه آمریکا

به گزارش گروه بین الملل سفر به فرانسه به نقل از رادیو بین المللی چین، در تاریخ آمریکا هیچ وزیرخارجه ای بدتر از مایک پامپئو نمی توان یافت، وی به روال سابق کارش در سازمان سیا، از دروغگویی، فریبکاری و دزدی در امور دیپلماتیت باعث بدنامی آمریکا شده است. پس از شیوع کرونا پامپئو به شکلی دیوانه وارتر و با ارتکاب به چهار اشتباه به آخر خط انسانیت رسیده است.

نخستین اشتباه نابخگرددنی وی این بود که باعث قطع یاری اقتصادی آمریکا به سازمان بهداشت دنیای شد. این اقدام برای مقابله دنیا با کرونا و به خصوص در کشورهای توسعه نیافته و اقشار ضعیف بسیار مضر بوده است. مجله پزشکی معتبر لنست روز شنبه 25 آوریل نوشت، قطع یاری اقتصادی آمریکا به سازمان بهداشت دنیای در شرایط فعلی جنایت ضد انسانی به شمار می رود.

دومین خطای نابخگرددنی پامپئو این بود که به منظور پنهان کردن ناکارآمدی دولت آمریکا در مقابله با کرونا پیوسته به فرافکنی علیه چین پرداخت و به وسیله نفرت پراکنی کوشید تا کوشش های بین المللی برای پیشگیری و مهار شیوع کرونا را تخریب کند. چندی پیش سوزان رایس مشاور اسبق امنیت ملی آمریکا در یک برنامه تلویزیونی ضمن انتقاد شدید از پامپئو، سخنان او از جمله استفاده از عبارت ویروس ووهان را ننگی عظیم برای آمریکا خواند و گفت که شخص مهمی مثل وزیر خارجه نباید چنین رفتار کند.

سومین اشتباه نابخگرددنی پامپئو پافشاری بر اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا بود. در حالی که شیوع ویروس کرونا جان همه انسان ها را به خطر انداخته است، دولت آمریکا با رهبری افرادی نظیر پومپئو همچنان فشار حداکثری علیه کشورهایی مانند ایران و کوبا را ادامه می دهد که ممکن است منجر به یک فاجعه انسانی گردد.

چندی پیش 24 تن از مقامات سیاسی پیشین اروپا و آمریکا از جمله مادلین آلبرایت وزیر خارجه اسبق آمریکا و هارلم بروندلند مدیر کل اسبق سازمان بهداشت دنیای در یک بیانیه مشترک خاطر نشان کردند، فشار حداکثری آمریکا علیه ایران بر مقابله نظام پزشکی و درمانی این کشور با ویروس کرونا تاثیر گذاشته است. روزنامه واشنگتن پست نیز در تفسیری صریحاً نوشت، در شرایطی که 80 میلیون ایرانی برای دریافت یاری های پزشکی دچار مشکل شده اند، سیاستبازانی مانند مایک پامپئو فراخوان کشورهای غربی مانند انگلستان را برای کاهش تحریم ها نادیده می گیرند و حتی شیوع کرونا را به عنوان ابزاری برای اعمال فشار حداکثری تلقی می نمایند که این اقدام ممکن است منجر به جان باختن تعداد زیادی از مردم بی گناه گردد.

چهارمین خطای نابخگرددنی پامپئو این بود که بدون اهمیت دادن به جان آمریکایی ها در برابر تهدیدی مثل شیوع کرونا تنها به دنبال منافع سیاسی شخصی خود بود. همان گونه که واشنگتن پست اشاره نموده است، پامپئو در مسئله ویروس کرونا تبدیل به یک مرد نامرئی شده و یکی از ضعیف ترین وزرای خارجه در تاریخ آمریکا محسوب می گردد. وقتی که آمریکا با کمبود لوازم پزشکی روبرو است، مردم آمریکا تقریباً هیچ گونه کوششی از سوی پومئو برای هماهنگی با جامعه دنیای و تامین لوازم پزشکی برای آنان مشاهده نمی نمایند.

اقدامات پامپئو باعث شده اطمینان مردم آمریکا از او سلب گردد و اعتبار دیپلماتیک آمریکا تا جایی از بین برود که امروز تبدیل به یک لکه ننگ و رسوایی برای این کشور تبدیل گردد. پومپئو نمی تواند از زیر بار مسئولیت این جرائم شانه خالی کند و باید توسط مردم آمریکا و جامعه دنیای محاکمه گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1116

به "چهار خطای نابخشودنی وزیر خارجه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چهار خطای نابخشودنی وزیر خارجه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید