کرونا در آب وهوای معتدل به ویروس فصلی تبدیل خواهد شد

به گزارش سفر به فرانسه، همه ما با الگوی فصلی بعضی ویروس های تنفسی آشنا هستیم. بر اساس نتایج تحقیق جدید، بیماری کووید 19 ناشی از ویروس سارس کووید-2، احتمالا در کشورهای دارای آب وهوای معتدل فصلی خواهد شد، البته زمانی که ایمنی جمعی حاصل گردد. تا آن موقع، کرونا به گردش در فصول سال ادامه خواهد داد. این نتیجه گیری اهمیت مطلق اقدامات بهداشت عمومی فعلی را نشان می دهد که برای کنترل ویروس لازم است.

کرونا در آب وهوای معتدل به ویروس فصلی تبدیل خواهد شد

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر حسن زاراکت، محقق اصلی این تحقیق از دانشگاه آمریکایی بیروت در لبنان هشدار می دهد: کووید 19برای ماندن آمده است و باعث شیوع طی سال تا رسیدن به مصونیت جمعی خواهد شد. بنابراین، باید یاد بگیریم که با آن زندگی کنیم و بهترین اقدامات پیشگیری استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی، بهداشت دست و جلوگیری از اجتماعات است که باید ادامه داشته باشند.

نویسنده دیگر این تحقیق، دکتر هادی یاسین از دانشگاه قطر در دوحه این موارد را تایید و اظهار کرد: ممکن است چندین موج کووید 19قبل از دستیابی به مصونیت جمعی وجود داشته باشد.

ما می دانیم بسیاری از ویروس های تنفسی به ویژه در مناطق معتدل از الگوی فصلی پیروی می نمایند. به عنوان مثال، آنفلوآنزا و انواع مختلف کرونا ویروس ها که باعث سرماخوردگی می شوند در زمستان در مناطق معتدل به اوج خود می رسند، اما در مناطق گرمسیری در تمام طول سال در گردش هستند.

محققان، این ویروس های فصلی، عوامل ویروسی، میزبان کنترل نماینده فصلی بودن آن ها و همچنین آخرین دانش در خصوص پایداری و انتقال کووید 19را آنالیز کردند.

محققان شرح دادند که بقای ویروس در هوا و سطح، بر اساس حساسیت افراد به عفونت ها و رفتارهای انسانی مانند ازدحام در محیط داخلی در فصول مختلف به دلیل تغییر دما و رطوبت، متفاوت است. این عوامل در انتقال ویروس های تنفسی در زمان های مختلف سال تاثیرگذار هستند.

بااین حال، در مقایسه با ویروس های تنفسی دیگر مانند آنفلوآنزا، ویروس کووید 19دارای سرعت انتقال بیشتری است، حداقل بخشی از آن به دلیل گردش در یک جمعیت ایمونولوژیک است.

این بدان معناست که برخلاف آنفلوآنزا و دیگر ویروس های تنفسی عوامل حاکم بر فصلی بودن ویروس ها هنوز نمی توانند گسترش کووید 19را در ماه های تابستان متوقف نمایند اما، به محض دستیابی به ایمنی جمعی به وسیله عفونت های طبیعی و واکسیناسیون سرعت انتقال آن به میزان قابل توجهی کاهش یافته و ویروس را مستعد ابتلا به عوامل فصلی می نماید.

فصلی بودن برای کروناویروس های دیگر گزارش شده است، ازجمله آن هایی که اخیرا مانند کروناویروس NL63 و کروناویروس HKU1 ظهور نموده اند و از همان الگوی گردش مانند آنفلوآنزا پیروی می نمایند.

دکتر زاراکت گفت: این ویروس، یک ویروس جدید است و با وجود رشد سریع علم در خصوص آن، هنوز مواردی وجود دارد که ناشناخته است. صحت پیش بینی های ما باید در آینده مشاهده گردد، اما با توجه به آنچه تا به امروز دریافتیم کووید 19 مانند سایر ویروس های کرونا در نهایت فصلی خواهد شد.

دکتر یاسین گفت: بالاترین میزان آلودگی جهانی به کووید 19 در کشورهای حوزه خلیج فارس، با وجود فصل گرم تابستان ثبت شده است. بااین وجود اقدامات کنترل برای محدود کردن شیوع ویروس تا رسیدن به مصونیت جمعی در اجتماعات بسته ضروری است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1333

به "کرونا در آب وهوای معتدل به ویروس فصلی تبدیل خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در آب وهوای معتدل به ویروس فصلی تبدیل خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید