گردشگری خوزستان ضعیف است، خوزستان سرزمین برف تا بحر

به گزارش سفر به فرانسه، نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان شامگاه گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه که در حاشیه نمایشگاه و جشنواره (خرما و زندگی) در محل نمایشگاه دائمی و بین المللی خوزستان برگزار گردید، اظهار کرد:سازمان های مردم نهاد مدتی راکد شده و با عنوان سازمان ملی جوانان و مشاوران جوان فعالیت هایی انجام می شد.

گردشگری خوزستان ضعیف است، خوزستان سرزمین برف تا بحر

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مدارک لازم ویزای تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

مجید کیوانی اضافه نمود: طی دو سال اخیر دوباره سازمان های مردم نهاد با کمی تغییرات فعال شدند. سازمان های مردم نهاد خوزستان هفت شبکه تخصصی میراث فرهنگی و گرشگری، آسیب های اجتماعی، محیط زیست، خیریه، درمانی، علمی و پژوهشی دارند.

وی توضیح داد: شبکه های تخصصی نامبرده همگی تقویم کاری دارند و شبکه خیریه، میراث فرهنگی و گردشگری به همراه علمی و پژوهشی در این تقویم کاری پیشقدم هستند.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان اعلام کرد: اگر شبکه های تخصصی را باور داشته و مشروعیت سازمانی داشته باشند، آن وقت برنامه های بسیار خوب و مؤثری در جامعه اجرا خواهد شد.

عدم تحقق وعده استاندار برای تأمین مکان نمایندگی سازمان های مردم نهاد خوزستان

کیوانی مطرح نمود: برون سپاری در سراسر جهان با استقبال روبرو شده و نتایج خوبی هم از آن حاصل شده است. در حال حاضر سازمان های مردم نهاد استان بر اساس طرح های اعلامی از سازمان جهانی یونسکو فعالیت می نماید.

وی یادآور شد: دغدغه اصلی سازمان های مردم نهاد در حال حاضر مباحث اقتصادی است چون انجام هر کار فرهنگی هزینه بر است. باید از یاری هایی که مردم و یا دستگاه های دولتی در اختیار ما قرار می دهند، استفاده کنیم.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان تأکید کرد: سازمان های مردم نهاد چشم، گوش و امانتدار مردم هستند. در حقیقت سازمان های مردم نهاد در کنار مسئولان و برای خدمت رسانی به مردم فعالیت می نمایند.

کیوانی ادامه داد: استاندار خوزستان هفت ماه است وعده مکانی برای استقرار دفتر نمایندگی سازمان های مردم نهاد استان را به ما داده که هنوز هم کماکان منتظر تحقق این وعده هستیم.

300 سازمان مردم نهاد فعال در خوزستان

وی اظهار کرد: یکی از پیشنهادات سازمان های مردم نهاد خوزستان این است که در تمامی سازمان های مختلف مشاور داشته و از ظرفیت نخبه های استان نهایت استفاده را داشته باشیم.

نماینده سازمان های مردم نهاد خوزستان توضیح داد: در حال حاضر 300 سازمان مردم نهاد فعال و نیمه فعال در خوزستان داریم. البته تعداد سازمان های مردم نهاد در آمار به ثبت رسیده تا 500 مورد هم می رسد. هر شهرستانی که تعداد سازمان های مردم نهادش به پنج مورد برسد، یک نماینده خواهد داشت.

کیوانی در انتها گفت: سازمان های مردم نهاد 60 طرح کلی را برای اجرا در استان طراحی نموده اند. 13 مورد از این طرح ها در حوزه معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان و چهار مورد هم در حوزه انجمن های مختلف است.

مدیر شبکه تخصصی میراث فرهنگی و صنایع دستی خوزستان نیز در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر به دنبال کم کردن فاصله سازمان های مردم نهاد با دستگاه های دولتی هستیم. یکی از راه های این کاهش برگزاری چنین نمایشگاه هایی است که فعلا با همکاری استانداری و به ویژه مدیرکل امور اجتماعی در حال تحقق است. البته کاهش فاصله سازمان های مردم نهاد با دستگاه های دولتی احتیاجمند همکاری های همه جانبه است.

فرامرز خوشاب اضافه نمود: ارائه برنامه های متناسب با میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای برطرف مسائل و تقویت ظرفیت های این بخش در استان از جمله برنامه ها و اهداف این شبکه است.

وی با اشاره به اینکه شبکه قطعا پتانسیل های باستان شناسی خوزستان را به همگان معرفی می نماید، گفت: برای تصمیم گیری در مسائل مختلف حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان احتیاج به حضور این شبکه تخصصی احساس می گردد. در واقع یکی از احتیاجهای اصلی شبکه هماهنگی و تقویت ارتباط با میراث فرهنگی و گردشگری استان است.

مدیر شبکه تخصصی میراث فرهنگی و صنایع دستی خوزستان اعلام کرد: ظرفیت همکاری در بخش های مختلف میراث فرهنگی و گردشری را داشته و پیشنهادات بسیاری برای ایجاد اشتغال در این بخش ها داریم.

خوشاب مطرح نمود: در حوزه گردشگری خوزستان بسیار ضعیف بوده و اصلا از ظرفیت های موجود نشده است.

وی تأکید کرد: خوزستان در حوزه گردشگری از برف تا بحر را دارد، ولی به خوبی از این ظرفیت های بی نظیر استفاده نشده است. با پیشنهاد این شبکه مقرر شد تا در اسفند ماه امسال کنفرانس بین المللی ظرفیت های گردشگری خوزستان را برگزار کنیم. این کنفرانس علاوه بر محور اجرایی چهار محور علمی در راستای فرصت ها و چالش های گردشگری استان هم دارد.

راه اندازی خانه هنرمندان در خوزستان

مدیر شبکه تخصصی میراث فرهنگی و صنایع دستی خوزستان یادآور شد: بخشی از بی توجهی به میراث فرهنگی به علت ضعف قوانین و بعضی هم به خاطر این است که مدیران اولویتی برای میراث فرهنگی ندارند.

خوشاب ادامه داد: گردشگری باعث فقر زدایی بوده و فراوری ثروت را با خود به همراه دارد. شاید بالغ بر 200 شغل مرتبط با گردشگری وجود داشته باشد که از راننده تاکسی تا پزشک را درگیر می نماید.

مدیر شبکه تخصصی فرهنگی و هنری خوزستان نیز در این نشست اعلام کرد: شبکه فرهنگی و هنری در مدت زمان ابتدایی تأسیس قرار گرفته است. شعار فعالیت های این شبکه حمایت از فرهنگ و هنر و معرفی خاص این دو حوزه استان به کشور است.

وهاب سعیدی اضافه نمود: بیشترین دغدغه هنرمندان خوزستانی نبود مکان های فرهنگی و هنری و حتی مکانی برای تمرین تئاتر و موسیقی است.

وی مطرح نمود: این شبکه طرح های بسیار خوبی را به استانداری ارائه خواهد نمود که خود مردم در غالب سازمان های مردم نهاد آن طرح ها را اداره نمایند.

مدیر شبکه تخصصی فرهنگی و هنری خوزستان در انتها گفت: راه اندازی خانه هنرمندان خوزستان یکی از برنامه های آینده این شبکه است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 مرداد 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 791

به "گردشگری خوزستان ضعیف است، خوزستان سرزمین برف تا بحر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری خوزستان ضعیف است، خوزستان سرزمین برف تا بحر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید