آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم در کانادا

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، کانادا، سرزمین پهناور و زیبا، خانه تنوع فرهنگی غنی و آداب و رسوم جذاب است. این کشور چندملیتی، میزبان مردمانی از سراسر جهان است که هر کدام سنت ها و آیین های خاص خود را به ارمغان آورده اند. از فرهنگ بومیان اصیل گرفته تا میراث غنی اروپایی، فرهنگ کانادا ترکیبی منحصربه فرد از سنت ها و ارزش های متنوع است که در آداب و رسوم این کشور متجلی شده است.

آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم در کانادا

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با ما همراه باشید.

آداب و رسوم

کانادا کشوری در همسایگی شمال آمریکاست و قلمروی آن به پهنای یک قاره است و در نتیجه به وسیله اقیانوس آرام در غرب و اقیانوس اطلس در شرق، اقیانوس منجمد شمالی در شمال و ایالات متحده آمریکا در جنوب، احاطه شده است. از نظر مساحت، کانادا را می توان دومین کشور بزرگ جهان دانست.

فرهنگ محلی کشور کانادا

فرهنگ کشور کانادا به شدت متأثر از فرهنگ های متفاوت مردم اروپا و سنت های دیرین ملیت های تشکیل دهنده آن یعنی مردمان انگلیسی و فرانسوی بوده است. هم چنین ردپاهایی از فرهنگ مردمان بومی و کشورهای همسایه مثل ایالات متحده آمریکا نیز بر فرهنگ و آداب و رسوم این کشور دیده می گردد. ارزش های اساسی فرهنگ کانادا، مفاهیمی مثل عدالت، مساوات و برابری، شمول و انصاف اجتماعی هستند. این نکته در شیوه اداره کشور به وسیله حکومت و در جنبه های مختلف آن مثل مراقبت های بهداشت عمومی، مالیات بالاتر برای توزیع مجدد ثروت، قانونی کردن ازدواج هم جنس ها، سرکوب سیاست های راستی افراطی، به روشنی قابل مشاهده است.به طور کلی کشور کانادا نسبت به سایر فرهنگ ها و ادیان دیدگاهی کاملاً پذیرا و انعطاف پذیر دارد.

لباس پوشیدن مردم کانادا بسیار شبیه به مردم ایالات متحده و سایر کشورهای غربی است. تنها چیزی که در رابطه با این موضوع شایان ذکر است این است که ممکن است هوا در بخش های بزرگ این کشور خیلی خیلی سرد گردد و در برخی نقاط ممکن است حتی به منفی 40 درجه سانتی گراد هم برسد.

دو زبان رسمی در کانادا انگلیسی و فرانسه هستند و 60 درصد جمعیت، انگلیسی زبان هستند. به دلیل پذیرش بالای مهاجرین از سوی کشور کانادا، تنوع گسترده ای از زبان ها در کشور استفاده می شوند؛ مثلاً جمعیت قابل توجهی به زبان های چینی، پنجابی، اسپانیایی، آلمانی و ایتالیایی و... صحبت می نمایند. این کشور هم چنین محل اجتماع زبان های بومی هم هست که به وسیله اجتماعات کوچک بومی صحبت می شوند. متأسفانه به دلیل تعداد بسیار کم مردم بومی، انتظار می رود که اکثریت این زبان ها بعد از چند نسل به کلی از میان بروند.

کانادایی ها به صورت کلی مردمانی مؤدب، شکیبا و صمیمی هستند. مانند هر کشور بزرگ دیگری، تفاوت زیادی در سنت ها و آداب معاشرت بین یک منطقه تا منطقه دیگر وجود دارد. بارزترین تفاوت در منطقه کبک به چشم می خورد که بیشتر از فرهنگ کشور فرانسه تأثیر گرفته تا کشور بریتانیا. در نتیجه در کبک برای مردم عجیب نیست که در هنگام احوال پرسی به جای دست دادن که در نقاط دیگر کشور رایج است، گونه های یکدیگر را در هر دو سمت راست و چپ صورت ببوسند.

کانادایی ها انسانهایی بسیار اخلاق مدار هستند و برای اینکه ارتباط خوبی با آنها داشته باشید، بسیار مهم است که نهایت ادب را در برخورد با آنها رعایت کنید. غذا خوردن و حاضر شدن بر سر میز غذا با مردمان محلی کانادا، خیلی قوانین سخت و رسمی ای ندارد و نیازی نیست در رابطه با اینکه غذایی را رد می کنید یا درباره یک غذای به خصوص سؤالی می پرسید، نگران باشید.

مطمئن باشید که از کلمه های لطفاً و ممنونم استفاده می کنید. اگر به صرف یک وعده غذایی به منزل کسی دعوت شدید، ادب حکم می نماید که یک هدیه کوچک مثل یک بطری نوشیدنی یا یک جعبه شکلات را با خود به همراه ببرید.

دین

دین مردم کانادا به همان تنوع ساکنینش است و طبق قانون اساسی این کشور، آزادی دینی حق مسلم ساکنین این کشور است. در میان ادیان، مسیحیت با داشتن پیروانی که حدوداً 65% از جمعیت کانادا را تشکیل می دهند، رایج ترین دین این کشور است. در دهه های اخیر، به تعداد مردمان بی دین در این کشور افزوده شده و 24% مردم کانادا، هم اکنون ادعا می نمایند که هیچ نوع پیوستگی دینی ندارند.

دیدار و جلسات

باید افراد را با نام فامیلی صدا کنید، مگر اینکه آن فرد مستقیماً از شما درخواست کند که او را با نام کوچک صدا بزنید.در هنگام ورود و خروج به یک جلسه به تمام حاضرین دست بدهید.

هنگام دست دادن، به چشم های طرف مقابل نگاه کنید.آقایان معمولاً در دست دادن به خانم ها پیش قدم می شوند.

سبک مکالمه با افراد

به دلیل منطقه ای بودن کشور کانادا و تنوع فرهنگی اش، مشکل است که یک الگوی ثابت را برای مکالمه با افراد تعیین کنیم. اما با این حال قوانین ساده ای برای مکالمه وجود دارد که در تمام نقاط کشور رایج است؛ مثل اینکه بازرگانان معمولاً افرادی مؤدب، معاشرتی و اندکی غیررسمی هستند.کانادایی ها معمولاً بیشتر از اینکه از سیگنال های غیرکلامی مثل زبان بدن استفاده نمایند، با کلام شفاهی مکالمه می نمایند. سیگنال های غیرکلامی بیشتر برای اضافه کردن تأکید بیشتر بر موضوعی استفاده می شوند یا ممکن است جزئی از سبک مکالمه شخص صحبت نماینده باشند.

کانادایی ها معمولاً به حریم شخصی خود اهمیت می دهند و ترجیح می دهند حدوداً به میزان نیم متر با طرف مقابل خود فاصله داشته باشند.مردمان کانادا معمولاً در رابطه با زندگی شخصی خود در محل کار و بین همکاران هرگز صحبت نمی نمایند.کانادایی ها معمولاً حرف خود را به صورت مستقیم و به دور از لفافه بیان می نمایند و از طرف مقابل هم همین انتظار را دارند. آنها معمولاً در گفتن چیزی اغراق نمی نمایند و نسبت به سخنانی که با اغراق آمیخته هستند، اندکی دیرباور هستند.

آداب هدیه دادن

به طور کلی مردمان کانادا در روزهای تولد و کریسمس به هم هدیه می دهند.در کبک بسیار مرسوم است که وقتی به خانه کسی دعوت شدید، از قبل یک سبد گل به خانه شخص میزبان بفرستید.از گل نیلوفر سفید به عنوان هدیه استفاده نکنید، چرا که این گل ها در مراسم ختم استفاده می شوند.دادن کارت هدیه یا وجه نقد به عنوان هدیه در کشور کانادا رایج نیست.

در این کشور رسم است که وقتی هدیه ای را دریافت می کنید، همان لحظه آن را باز کنید.

آداب غذا خوردن

در این کشور آداب غذا خوردن و حاضر شدن سر میز غذا راحت و غیر رسمی است.معمولاً چنگال در دست چپ و چاقو یا قاشق در دست راست نگه داشته می شوند و چنگال را باید رو به پایین نگاه داشت.ضروری است تا زمانی که میزبانتان آغاز به غذا خوردن نکرده، شما هم دست نگه دارید.آرنج های خود را برای استراحت روی میز نگذارید.بهتر است میزان کمی از غذایتان در ظرف باقی بماند.

کارهایی که انجام آنها منع اخلاقی دارد:

با دست به سمت کسی اشاره نکنید.کانادا را با آمریکا اشتباه نگیرید و آنها را یکی ندانید. مردمان کانادا روی این مسئله حساسیت دارند.بهتر است در رابطه با جدایی کبک، سیاست یا دین آن با کسی سر صحبت را باز نکنید.

نکات تکمیلی

1: فرهنگ کانادا ریشه در میراث انگلیسی و فرانسوی دارد، اما به طور فزاینده ای تحت تأثیر جریان های فرهنگی جدید از سراسر جهان قرار گرفته است. ارزش های اساسی این فرهنگ شامل عدالت، برابری، انصاف اجتماعی و پذیرش تنوع است. این ارزش ها در سیاست های دولت، از جمله در نظام مراقبت های بهداشتی عمومی، توزیع عادلانه ثروت، و پذیرش ازدواج همجنسگرایان، منعکس شده است.

2: لباس پوشیدن در کانادا شبیه به سایر کشورهای غربی است، اما با توجه به آب و هوای سرد در بسیاری از مناطق این کشور، استفاده از لباس های گرم و ضخیم برای محافظت در برابر سرمای شدید ضروری است.

3: در کانادا دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی وجود دارد، اما به دلیل پذیرش گسترده مهاجران، زبان های متعددی از جمله چینی، پنجابی، اسپانیایی، آلمانی و ایتالیایی نیز در این کشور صحبت می شوند. همچنین زبان های بومی نیز در میان جوامع کوچک بومی رایج است، اگرچه متأسفانه بسیاری از این زبان ها در معرض خطر انقراض قرار دارند.

4: کانادایی ها به طور کلی مردمانی مؤدب، صبور و صمیمی هستند. با این حال، آداب و رسوم آنها از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است. یکی از بارزترین تفاوت ها در منطقه کبک دیده می شود، جایی که فرهنگ فرانسوی تأثیر بیشتری نسبت به فرهنگ بریتانیایی دارد. در این منطقه، بوسیدن گونه ها به جای دست دادن برای احوالپرسی رایج است.

5: کانادایی ها افرادی اخلاقمدار هستند و رعایت ادب و احترام در برخورد با آنها بسیار مهم است. آداب غذا خوردن در این کشور راحت و غیررسمی است، و نیازی به رعایت قوانین سخت و رسمی نیست. با این حال، انتظار می رود که در صورت دعوت به منزل کسی، یک هدیه کوچک مانند شکلات یا نوشیدنی به همراه داشته باشید.

6: در کانادا، آزادی مذهبی یک حق اساسی است و ادیان مختلفی در این کشور وجود دارد. مسیحیت با داشتن حدود 65 درصد از جمعیت، رایج ترین دین در کانادا است، اما در دهه های اخیر تعداد افراد بی دین نیز افزایش یافته است.

7: در محیط های کاری و تجاری در کانادا، رعایت آداب معاشرت بسیار مهم است. افراد معمولاً با نام فامیل خطاب می شوند، مگر اینکه خودشان درخواست کنند که با نام کوچک صدا زده شوند. در جلسات، معمول است که با همه حاضران دست داده شود و در هنگام دست دادن، باید به چشمان طرف مقابل نگاه کرد.

8: سبک مکالمه در کانادا معمولاً مستقیم و بدون لفافه است. کانادایی ها ترجیح می دهند که طرف مقابل نیز به همین شیوه صحبت کند و از اغراق پرهیز نماید. آنها همچنین به حریم شخصی خود اهمیت می دهند و معمولاً فاصله نیم متری را با طرف مقابل رعایت می کنند.

9: آداب هدیه دادن در کانادا محدود به روزهای خاصی مانند تولد و کریسمس است. در منطقه کبک، ارسال یک سبد گل به میزبان قبل از رفتن به منزل آنها رایج است. همچنین باید از هدیه دادن گل های سفید که در مراسم ترحیم استفاده می شوند، خودداری کرد.

10: در کانادا، برخی از رفتارها مانند اشاره کردن با دست به سمت دیگران یا اشتباه گرفتن این کشور با ایالات متحده آمریکا، منع اخلاقی دارد. همچنین بهتر است از صحبت در مورد موضوعات حساسی مانند جدایی کبک، سیاست یا مذهب خودداری شود، مگر اینکه خود میزبان این موضوعات را مطرح کند.

سخن پایانی:

فرهنگ و آداب و رسوم در کانادا بازتابی از تنوع و پذیرش است. این کشور، خانه مردمانی از سراسر جهان است که هر کدام سنت ها و آیین های خاص خود را به ارمغان آورده اند. با این حال، در میان این تنوع، ارزش های مشترکی مانند احترام، برابری و عدالت وجود دارد که همه کانادایی ها را گرد هم می آورد. آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور، درک بهتری از زندگی و جامعه کانادا به شما می دهد و شما را برای تعامل مؤثر و موفق با مردم این سرزمین آماده می کند. کانادا سرزمینی است که در آن فرهنگ ها در کنار یکدیگر می درخشند و این تنوع، زیبایی و غنای خاصی به این کشور بخشیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1403 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 727

به "آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم در کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم در کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید