با فیلم سینمایی جوکر بیشتر آشنا شوید

به گزارش سفر به فرانسه، خبرنگاران: شاید بتوان گفت جوکر که ابرشرور جهانی دی سی کامیک محسوب می گردد، بیشتر از بتمنِ ابرقهرمان در جهان مشهور است. جوکر، یکی از مهمترین شخصیت های شرور جهانی کامیک است و در سینما و تلویزیون، تاریخچه به یادماندنی و بزرگی دارد. بازیگران بزرگی، ایفای نقش جوکر را در هالیوود برعهده گرفته اند؛ ازجمله مایکل کیتون، جک نیکلسون و هث لجر.

با فیلم سینمایی جوکر بیشتر آشنا شوید

از نقش آفرینی جک نیکلسون در نقش دلقک جنایتکار در فیلم تیم برتون، بیش از 30 سال می گذرد و از نقش آفرینی هث لجر در فیلم سینمایی کریستوفر نولان به نام شوالیه تاریکی (Dark Knight) نیز نزدیک به یک دهه؛ نقشی که لجر بخاطر آن برنده جایزه اسکار شد، اما متاسفانه پیش از دریافت جایزه، فوت کرد.

اکنون خوآکین فینیکس، بازیگری که تاکنون سه بار کاندیدای جایزه اسکار شده، بازی در نقش جوکر را برعهده گرفته است؛ فیلمی با همین نام که به گفته کارگردانش تاد فیلیپس، ارتباطی به جهانی دی سی ندارد و درمورد داستان جوکر، پیش از تبدیل شدنش به این کاراکتر است. تاد فیلیپس، قبلا سه گانه کمدی خماری (Hangover) را کارگردانی نموده است. فیلم سینمایی جوکر در تاریخ 4 اکتبر 2019 برای اولین بار با بازیگران معروف، ازجمله رابرت دنیرو اکران شد. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی درباره این فیلم به شما ارائه دهیم و حواشی آن را نیز آنالیز کنیم. با ما همراه باشید.

اطلاعات کلی

  • عنوان: جوکر (Joker)
  • تاریخ اکران: 4 اکتبر 2019
  • بازیگران: خوآکین فینیکس، رابرت دنیرو، ززی بیتز، مارک مارون
  • کارگردان: تاد فیلیپس

درجه بندی فیلم

کارگردان فیلم سینمایی جوکر، تاد فیلیپس در ماه ژوئن در پاسخ به یکی از کامنت های اینستاگرامش اظهار داشت که فیلم دارای رتبه R است، یعنی اینکه افراد زیر 17 سال باید همراه با والدین یا یک بزرگتر، فیلم را تماشا نمایند و فیلم، احتمالا حاوی کلمات رکیک، خشونت و نمایش صحنه های غیراخلاقی و مصرف مواد مخدر است.

اولین تریلر فیلم

اولین تریلر فیلم سینمایی جوکر در ماه آپریل منتشر شد و از همین تریلر معین شد که این جوکر، همان جوکر معروف و همیشگی جهانی دی سی کامیک نیست که تماشاچیان و هواداران انتظار دارند و فیلم بسیار متفاوتی خواهد بود.

در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.

پوستر فیلم

یک روز پیش از اینکه اولین تیزر فیلم پخش گردد، تاد فیلیپس، تصویری از پوستر فیلم را منتشر کرد. در این پوستر، خوآکین فینیکس، گریم کامل جوکر را داشت و در حال پریدن به هوا بود. جمله ای که روی پوستر نقش بسته بود: چهره ای شاد داشته باش.

فیلمبرداری

فیلمبرداری فیلم جوکر در تاریخ سپتامبر 2018 آغاز شد. اولین تصویر غیررسمی از صحنه فیلمبرداری این فیلم نیز کمی پس از آن منتشر شد که در آن، خوآکین فینیکس درحال معاشرت با یک دلقک بود.

سایر عوامل فیلم نیز مانند بازیگران، افراد معروفی در هالیوود هستند، ازجمله فیلمبردار، لاورنس شر فیلمبرداری که دستیار سابق تاد فیلیپس نیز بود، مارک فریدبرگ (طراح صحنه) و شاینا مارکوویتز بازیگردان.

فیلمبرداری فیلم حدود چهارماهه طول کشید و در اوایل ماه دسامبر 2018 انتها یافت. ززی بیتز بازیگر در اینباره می گوید که تاد فیلیپس، فیلمنامه جوکر را درحین فیلمبرداری، بازنویسی می کرد. علاوه بر این، فینیکس برای بازی در این فیلم، وزن زیادی کم کرد و همین امر باعث شد که فیلمبرداری مجدد صحنه ها امکان پذیر نباشد، بنابراین عوامل فیلم حتما باید همه چیز را طوری تنظیم می کردند که اولین برداشت، همان برداشت موردنظر باشد.

بازیگران فیلم

باوجود اینکه در این فیلم به داستان پیش از جوکر شدن کاراکتر اصلی پرداخته شده، اما کاراکتر های کودکی بروس وین یا همان بتمن و همینطور پیشخدمت خانوادگیشان، آلفرد پنیورث نیز در فیلم حضور دارند که نقش هایشان را به ترتیب، داگلاس هاج، بازیگر سریال داستان عامه پسند (Penny Dreadfull) و دانته پریرا السون، بازیگر فیلم سینمایی تو واقعا هرگز اینجا نبودی (You Were never really here) ایفا خواهند کرد.

همانطور که پیشتر ذکر کردیم، خوآکین فینیکس، نقش اصلی فیلم را ایفا خواهد نمود. او در جولای 2018 در اینباره گفته است: بازی در این نقش، احساس خاصی دارد. این فیلم به نوعی جهانی خودش را دارد و این امر مرا تاحد زیادی می ترساند.

یکی دیگر از مهمترین بازیگران فیلم، رابرت دنیرو است؛ بازیگری که دو بار برنده جایزه اسکار شده و در فیلم جوکر، نقش استندآپ کمدین بسیار قدیمی و معروفی را ایفا می نماید و یکی از مهمترین عوامل سقوط کاراکتر جوکر به شمار می آید.

یکی از بازیگران معروفی که قرار بود در این فیلم بازی کند، الک بالدوین است؛ بازیگری که یک بار نامزد جایزه اسکار شده و سه بار، جایزه امی را برده است. در ابتدا خبر ها حاکی از این بود که الک بالدوین قرار است در نقش توماس وین، پدر بتمن ظاهر گردد، اما دو روز پس از اعلام این خبر، الک اظهار داشت که به دلیل برنامه های کاری اش نمی تواند در فیلم حضور داشته باشد. درعوض، برت کالن، بازیگر فیلم های روح سوار (Gost Rider) جایگزین بالدوین شد. شنیده ها حاکی از این است که توماس وین، برخلاف کاراکترش در جهانی دی سی که یک دکتر ثروتمند نوعدوست بود، بیشتر شبیه به دونالد ترامپ، رییس جمهور کنونی آمریکا در دهه 80 است، تاجری عامی و سطحی.

ززی بیتز، بازیگر سریال آتلانتا (Atlanta) و فیلم سینمایی ددپول 2 (Deadpool) نیز در ماه جولای به گروه بازیگری فیلم اضافه شد. ززی، نقش مادری تنها را ایفا می نماید که جوکر به او علاقمند می گردد. فیلیپس در ماه سپتامبر، تصویری از ززی بیتز در صحنه فیلمبرداری منتشر کرد.

در اواخر ماه جولای نیز معین شد که فرانسس کونروی، بازیگر سریال داستان های ترسناک آمریکایی (American horror story) نیز در نقش مادر جوکر ظاهر خواهد شد و مارک منسون کمدین نیز نقش استعدادیاب برنامه رابرت دنیرو را ایفا خواهد نمود.

شی ویگام و بیل کمپ نیز نقش دو پلیس شهر گاتهام (شهری که جوکر در آن زندگی می نماید) را بازی می نمایند. شی ویگام در اینباره می گوید: بازی در این فیلم بسیار جالب توجه است. من دلم می خواهد که چنین تجربه ای داشته باشم. برای من این کار مانند یک شغل نیست؛ تجربه ای است درباره جوکر و سرگذشتش.

اولین تصاویر منتشرشده از کاراکتر اصلی فیلم

در ماه سپتامبر، اولین تصویر از جوکرِ فیلیپس در اینستاگرام او منتشر شد؛ تصویری از دلقکی با گریم کلاسیک که کاملا با گریم همیشگی کاراکتر جوکر در جهانی دی سی متفاوت است. کمی بعد، تاد فیلیپس، اولین تصویر رسمی فینیکس در نقش جوکر را در اینستاگرام منتشر کرد.

داستان فیلم

کمپانی برداران وارنر که کمپانی سازنده فیلم است، پس از آغاز فیلمبرداری جوکر در سپتامبر 2018، کمی از داستان فیلم را آشکار کرد. در خلاصه داستان چنین آمده: داستان درمورد زندگی آرتور فلک است، مردی که جامعه، او را طرد نموده است. فیلم، نه تن ها راستا زندگی جوکر را آنالیز می نماید، بلکه درعین حال داستانی هشداردهنده نیز هست.

داستان در دهه 80 در زادگاه بتمن، شهر گاتهام، روی می دهد و فیلمنامه اش را فیلیپس و اسکات سیلور، نویسندگان فیلمنامه 8 مایل (8 miles) نوشته اند. فینیکس در این فیلم، نقش استندآپ کمدینی را ایفا می نماید که بخاطر بروز مسائل بسیار، تا سرحد جنون رفته و تبدیل به یک جنایتکار می گردد. دنیرو و مارون نیز نقش افرادی را ایفا می نمایند که در تبدیل شدن یک کمدین به یک جنایتکار تاثیرگذارند.

بودجه فیلم

بودجه صرف شده برای این فیلم، تنها 55 میلیون دلار است. جوکر تاد فیلیپس، فیلمی کم بودجه است. جالب است بدانید که بودجه فیلم سینمایی مرد مورچه ای و زنبورک (Antman And the Wasp)، 160 میلیون دلار بود. ازطرفی می توان گفت که بودجه کم، عاملی مثبت برای سازندگان فیلم است، زیرا باعث می گردد که بقیه، انتظار کمتری از فیلم داشته باشند.

برای مثال، انتظارات تماشاچیان از فیلم سینمایی سولو: داستان جنگ ستارگان (Solo: Star Wars Story) بسیار بالا بود، زیرا 275 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده بود و این یعنی اینکه فیلم حداقل باید 500 میلیون دلار فروش می کرد تا نیمه پیروز محسوب گردد، درصورتی که فروش فیلم در سرتاسر جهان به 400 میلیون دلار هم نرسید.

مارتین اسکورسیزی هم جزو عوامل فیلم است

یکی از هیجان انگیزترین بخش های فیلم جوکر این است که مارتین اسکورسیزی، کارگردان بزرگ هالیوود، تهیه نماینده فیلم است. طبق گزارش ها، این فیلم بیشتر از اینکه به کامیک های دی سی شباهت داشته باشد، شبیه به فیلم های دهه هشتاد اسکورسیزی، ازجمله راننده تاکسی (Taxi Driver)، گاو خشمگین (Raging Bull) یا سلطان کمدی (King of comedy) است.

البته اسکورسیزی به دلیل مشغله زیاد، رسما تهیه نمایندگی فیلم را برعهده نگرفته، بلکه ازطریق تهیه نماینده فیلم، اما تیلینگر کاسکوف که در فیلم گرگ وال استریت (Wolf Of Wallstreet) نیز با او همکار بود، با پروژه در ارتباط است که این امر هم خودش مزیت بزرگی برای عوامل فیلم به شمار می آید.

آیا جوکر تاد فیلیپس، می تواند پاسخ دی سی به جهانی سینمایی مارول باشد؟

در تمام این سال ها دی سی کوشش نموده که فیلمی جدید و متفاوت ارائه دهد تا بلکه پاسخی به فیلم های بسیار پیروز مارول باشد، اما چندان در این راه پیروز نبوده است. فیلم های سال های اخیر دی سی، ازجمله زن شگفت انگیز 2 (Wonder Woman)، آکوآمن (Aquaman) و همینطور بتمن (Batman) با بازی بن افلک پیروزیت چندانی در زمینه فروش کسب ننموده اند، هرچند که شکست نیز محسوب نمی شوند.

گرچه عوامل فیلم اظهار داشتند که این جوکر، ارتباط زیادی به دی سی نداشته و جهانی مربوط به خودش را دارد، اما از آنجا که حق نشر کاراکتر جوکر متعلق به دی سی کامیک است، شاید این فیلم بتواند بالاخره پس از گذشت حدود یک دهه از سری سه گانه بتمن کریستوفر نولان، دوباره افتخاری برای دی سی به دست آورد.

گاهی ابرشرور ها جالب تر از ابرقهرمان ها هستند

افراد زیادی عاشق ابرقهرمان ها هستند، اما ابرشرور ها نیز هواداران بسیاری دارند. ازآنجا که این فیلم، معینا درباره یکی از مهمترین ابرشرور های جهانی دی سی است، تاد فیلیپس و خوآکین فینیکس، شانس زیادی برای انجام کاری بزرگ و به یادماندنی دارند، زیرا باوجود اینکه مارول در این سال ها چند قدم از دی سی جلوتر بوده، اما در این مورد چندان قوی عمل ننموده است.

جهانی سینمایی مارول در طول ده سال عمرش، ابرشرور های زیادی را به جهان معرفی نموده که برخی از آن ها بسیار جالب توجه بوده اند؛ ازجمله ثانوس (جاش برولین)، اریک کیلمانگر (مایکل بی جوردن)، هلا (کیت بلانشت) و لوکی (تام هیدلستون)؛ اما با این وجود نتوانسته تمام وکمال به این شخصیت ها بپردازد.

خوآکین فینیکس و اولین تجربه بازی در یک داستان کامیکی

بیش از سه دهه است که خواکین فینیکس، مشغول بازی در جهانی هالیوود است و تاکنون بازی در نقش های زیادی را تجربه نموده است. از بازی در فیلم افسانه تاریخی گلادیاتور (Gladiator) گرفته تا فیلم رومانتیک دو عاشق (Two Lovers)، فیلم ترسناک و تخیلی نشانه ها (Signs)، درام هایی همچون مرشد و مهاجر (Master) (Migrant) و حتی فیلم کمدی خانوادگی پدر و مادری (Prenthood). پس می توان گفت که تنها یک نقش باقی مانده که خوآکین ایفا ننموده و آن هم بازی در فیلم کامیک است. اکنون زمان آن رسیده که فینیکس در این زمینه خودی نشان بدهد.

فینیکس، بازیگری است که همواره خلاف جریان آب شنا می نماید؛ بنابراین بعید نیست که بازی در نقش یک کاراکتر کامیک را نیز به سبک خود انجام دهد، مثلا به جای اینکه در همین آغاز کار، قرارداد بازی در چند فیلم دنباله دار و اسپین آف (فیلمی که از روی یکی از کاراکتر های فرعی فیلمی دیگر ساخته می گردد) را امضا کند، از کارگردان خواسته که فیلمش هیچ دنباله ای نداشته باشد. او معتقد است که آزادی عمل این کار باعث می گردد که او بتواند کاری جدید و خاص انجام دهد. حال باید ببینیم که او اینبار نیز می تواند ثابت کند که یکی از بزرگترین بازیگران آمریکاست یا خیر.

جوکر تاد فیلیپس، جوکر همیشگی و موردانتظار نیست

خوآکین فینیکس در مصاحبه ای اعلام نموده که جوکر پیش رو، مانند جوکر های پیشین، سرشار از صحنه های هیجان انگیز و جلوه های ویژه ای که هواداران مارول و دی سی انتظار دارند، نیست. طبق شنیده ها خوآکین، چند سال پیش، ایده ساخت چنین فیلمی را عنوان نمود. او در اینباره می گوید: سه یا چهار سال پیش با مدیربرنامه هایم تماس گرفتم و گفتم: چطور است که فیلمی کم بودجه درباره یکی از کاراکتر های جهانی کامیک بسازیم؛ فیلمی درباره سیر زندگی کاراکتر؛ و چه کاراکتری بهتر از یک ابرشرور؟ او می گوید که بااین وجود به شخصیت جوکر فکر ننموده بود، زیرا فیلم های زیادی درباره او ساخته شده بود.

هرچند که مدیربرنامه های خوآکین پس از این صحبت ها کوشش کرد تا او را متقاعد کند که برادران وارنر را ملاقات کند، اما خوآکین از این ایده منصرف شد. او به کلی ماجرا را فراموش کرد، تااینکه درمورد فیلم تاد فیلیپس شنید و باخود فکر کرد که این همان چیزی است که تصور می کرد.

هشداری از سوی ارتش آمریکا درمورد اکران فیلم جوکر

یکی از ناامیدنماینده ترین مسائل درمورد یک فیلم سینمایی این است که پس از اتمام فیلم، زمانی که برای اکران آماده شد، نظرات منفی دریافت کند و عده ای آن را خطرناک و غیراخلاقی بدانند؛ اتفاقی که برای فیلم جوکر افتاد؛ تاجایی که ارتش آمریکا درباره اکران آن به مردم هشدار داد.

ارتش آمریکا در این اعلان هشدار به کارکنانش اعلام آماده باش داده است. آن ها معتقدند که فیلم جوکر، فیلمی خشونت آمیز است که خشونت را امری عادی جلوه داده، آن را ستایش می نماید و مردم را به اعمال خشونت دعوت می نماید. پس از آن گروهی از مردم نیز نامه ای به همین دلیل به استودیوی برادران وارنر ارسال کردند. این افراد به تیراندازی جمعی سال 2012 در کلرادوی آمریکا اشاره کردند که در آن شخصی تحت تاثیر فیلم شوالیه تاریکی برمی خیزد (Dark Knight Rises)، در سینما به سمت مردم شلیک کرد. درمقابل، براداران وارنر نیز سعی کردند که از حساسیت قضیه بکاهند.

آن ها اظهار داشتند که خط داستانی جوکر بدین صورت که مردم تصور می نمایند، ترویج نماینده خشونت نیست. آن ها طی نامه ای اظهار داشتند: اشتباه نکنید؛ نه شخصیت افسانه ای جوکر، نه خود فیلم، به هیچ وجه خشونت جهانی واقعی را ستایش نمی نمایند. هدف فیلم، سازندگان فیلم یا استودیو چنین چیزی نیست. ما نمی خواهیم که شخصیت جوکر را تا حد یک قهرمان بالا ببریم.

سخن آخر

با تمام حرف وحدیث هایی که درمورد فیلم جوکر وجود دارد، باید منتظر شد و فیلم را دید، هرچند که اکران فیلم در سینما های آمریکا آغاز شده، اما نسخه بلوری آن برای دانلود، اواخر پاییز به دست مخاطبان خواهد رسید. نظرات منتقدین و تماشاچیان درباره فیلم، بسیار متفاوت است.

برخی آن را درحد شاهکار می دانند و بازی خوآکین فینیکس را می ستایند و برخی دیگر نیز ازجمله برخی اعضای آموزشگاه اسکار، آن را فیلمی ضداخلاقی می دانند که لایق نامزدی اسکار نیست. درهرصورت نمی توان از روی نظرات به نتیجه قطعی رسید، بنابراین باید تا لحظه دیدن فیلم صبر کرد.

منابع: mensjournal, looper, digitaltrends

منبع: برترین ها
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 588

به "با فیلم سینمایی جوکر بیشتر آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با فیلم سینمایی جوکر بیشتر آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید