تصفیه آب با یاری یک فلز مایع!

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، پژوهشگران استرالیایی با همکاری کوروش کلانترزاده و علی ضوابطی، دانشمندان ایرانی، موفق شدند با استفاده از یک فلز مایع، فیلترهایی برای تصفیه آب ابداع نمایند.

تصفیه آب با یاری یک فلز مایع!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران دانشگاه نیو ساوت ولز(UNSW) و موسسه فناوری سلطنتی ملبورن(RMIT)، روش جدید و کم هزینه ای برای ساخت فیلترهای تصفیه نماینده آب کشف نموده اند.

پروفسور کوروش کلانترزاده، استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه نیو ساوت ولز و همکارانش در موسسه ملبورن نشان داده اند که نانوفیلترهای ساخته گردیده از اکسید آلومینیوم را می توان با هزینه کم و با استفاده از مقدار مشخصی فلز مایع گالیم فراوری کرد.

پروفسور کلانترزاده و دکتر علی ضوابطی، نویسنده ارشد این پژوهش دریافتند هنگامی که مقدار قابل توجهی آلومینیوم، در دمای اتاق به گالیم اضافه می گردد، لایه هایی از اکسید آلومینیوم به سرعت در سطح گالیم شکل می گیرند.

نانولایه های اکسید آلومینیوم، متخلخل هستند و می توانند آب را به سرعت از یون های فلز سنگین و ترکیبات روغن پاک نمایند.

کلانترزاده گفت: فیلترهای کم هزینه و قابل حمل که با استفاده از این فلز مایع ساخته می شوند، می توانند با پاکسازی آب از موادی مانند سرب و دیگر فلزات سمی در چند دقیقه، به افرادی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند یاری نمایند.

وی اضافه کرد: از آنجا که این نانولایه ها متخلخل هستند، آب به سرعت از میان آنها عبور می نماید. سرب و دیگر فلزات سمی سنگین، وابستگی بالایی به اکسید آلومینیوم دارند. هنگام عبور آب از میان میلیاردها لایه، هر یک از یون های سرب، به یکی از ورقه های اکسید آلومینیوم جذب می شوند. این فرآیند، ایمن است زیرا جریان آب نمی تواند یون های فلز سنگین را از اکسید آلومینیوم جدا کند.

لازم به ذکر است که محصولات دیگری هم برای تصفیه آب وجود دارند اما اغلب، با هزینه ای بیش از 100 دلار همراه هستند؛ در مقابل، هزینه فیلترهای اکسید آلومینیوم که از گالیم مایع فراوری می شوند، تنها 10 سنت است.

کلانترزاده ادامه داد: پیشتر برای فراوری اکسید آلومینیوم، باید آلومینیوم را در دمای 1000 درجه مورد پردازش قرار می دادیم یا از فرآیندهای تشدید انرژی استفاده می کردیم که هزینه بالایی به همراه داشت اما با این روش جدید، می توان پردازش آلومینیوم را در حرارت 35 درجه خورشید انجام داد.

کلانترزاده باور دارد که این فناوری، برای استفاده در آفریقا و آسیا و مناطقی که یون های سنگین فلز در آب آنها وجود دارد، کارآمد خواهد بود.

این پژوهش، در مجله Advanced Functional Materials به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 91

به "تصفیه آب با یاری یک فلز مایع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه آب با یاری یک فلز مایع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید