حال هابل خوب نیست!

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، شرایط تلکسوپی که در فضا مشغول تصویر برداری بود در هاله ای ابهام قرار گرت و مشخص نیست در چه شرایطی است.

حال هابل خوب نیست!

روز جمعه یکی از ژیروسکوپ ها یا چرخش نما های این تلسکوپ خراب شد و به همین دلیل مسئولان اتاق کنترل سعی کردند ژیروسکوپ دیگری را روشن کنند اما تعیین شد که آن هم عملکرد صحیحی ندارد.

بدین ترتیب هابل دو ژیروسکوپ سالم دارد، در حالی که حداقل باید سه چرخش نما در آن فعال باشد. بدین ترتیب در این چند روز، تلسکوپ هابل در حالت ایمن قرار گرفته تا مهندسان فکری برای حل این مشکل کنند.

ژیروسکوپ یا چرخش نما در واقع چرخ دوّار و پُرسرعتی است که می تواند آزادانه عمود بر صفحه دَوَران در یک یا چند راستا بچرخد. اصولاً فضاپیماها با استفاده از این وسیله می توانند جهت گیری خود را در فضا تغییر دهند. هابل با بهره گیری از مکانیزم یاد شده قادر است بچرخد و از نقاط مختلف کیهان عکس یا فیلم بگیرد.

این تلسکوپ که سال 1990 در مدار زمین قرار داده شده، یکی از مهمترین اختراعات فضایی به شمار می رود اما کارشناسان باور دارند اگر ژیروسکوپ معیوب تعمیر نشود، فعالیت این تلسکوپ به خطر خواهد افتاد.

هابل دارای دو نوع ژیروسکوپ است. سه عدد از نوع قدیمی تر و سه عدد از نوع جدیدتر که انتظار می رفت عمر آنها پنج برابر بیشتر باشد. البته تا به حال نوع قدیمی تر بارها دچار مشکل شده است.

ژیروسکوپی که روز جمعه دچار مشکل شد آخرین گزینه فعال از سه ژیروسکوپ قدیمیتر بود. پس از این اتفاق، یکی از ژیروسکوپ های جدیدتر روشن گشت و معلوم شد که نمی تواند عملکردی مناسبی از خود بر جای بگذارد. حال اعضای تیم هابل امیدوارند بتوانند آن را احیا کنند اما ممکن است این اتفاق ممکن نشود.

منبع: انتخاب
انتشار: 1 دی 1401 بروزرسانی: 1 دی 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2298

به "حال هابل خوب نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حال هابل خوب نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید