زیباترین مراسم چای کجا برگزار می گردد؟

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، مراسم چای در فرهنگ ژاپنی اهمیت بسیاری دارد، زیرا در گذشته فقط راهبان برگزیده ذن و نجیب زادگان جنگجو این مراسم را برگزار می کردند.

زیباترین مراسم چای کجا برگزار می گردد؟

مراسم چای ژاپنی سرو و نوشیدن چای به روشی آیینی و تشریفاتی است. این کار برای افزایش تندرستی، آگاهی و همدلی انجام می گردد. چای به کاررفته در این مراسم نوعی چای سبز پودرشده به نام ماچاست. هدف از مراسم چای در ژاپن ایجاد پیوند میان میزبان و مهمان و بعلاوه رسیدن به آرامشی درونی است. با مجله توریستی دلتا همراه باشید.

مراسم چای ژاپنی چیست؟

چانویو، چادو یا سادو در زبان ژاپنی به معنی مراسم چای هستند. هدف از این سنت دیرینه ژاپنی، تهیه و نوشیدن چای در چای خانه های سنتی با کف پوش تاتامی است. در این مراسم، مهمان در فضایی به دور از سرعت زندگی روزمره از مهمان نوازی میزبان لذت می برد.

جذب توریست برای مراسم چای ژاپنی

امروزه مراسم چای در ژاپن برای تفریح انجام می گردد و مکان هایی به این کار اختصاص داده شده اند. برخی از باغ های سنتی، مراکز فرهنگی و هتل ها برای جذب توریست این مراسم را اجرا می نمایند. کیوتو و اوجی برترین مقاصد توریستی برای لذت بردن از فرهنگ چای ژاپنی اند.

انواع مراسم چای ژاپنی

به طور کلی، 2 نوع مراسم چای وجود دارد:

 • چاکای یا مراسم غیررسمی چای؛
 • چاجی یا مراسم رسمی چای.

چاکای که نوعی دورهمی معمولی برای سرو چای است، فقط 45 دقیقه طول می کشد. با وجود این، آموزش این مراسم ممکن است سال ها طول بکشد. در مراسم چاجی استادان ارشد چای شرکت می نمایند و غذای سنتی ژاپنی ها به نام کایسکی سرو می گردد. این مراسم ممکن است 4 ساعت طول بکشد.

فصل هایی که در آن مراسم چای برگزار می گردد

انواع مراسم چای ژاپنی در فصول مختلف سال برگزار می شوند. ساده ترین مراسم چای در ژاپن مراسم شوزومی است که در آن یک وعده کایسکی سرو می گردد.

مراحل مراسم چای در ژاپن

مراسم چای ژاپنی شامل آماده سازی چای خانه، شیرینی ها و چای است. معمولا سرو چای با گپ زدن ساده درباره آب وهوا همراه است، ولی شرکت نمایندگان در مراسم در مرحله آماده سازی سکوت می نمایند. در مراسم چای، میزبان چای را آماده و برای مهمانان سرو می نماید، اما خودش چیزی نمی نوشد. دلیلش این است که ژاپنی ها معتقدند در این مراسم همه چیز برای خوش گذرانی مهمان است.

آداب مراسم چای ژاپنی

 • باید به موقع در مراسم حاضر شوید.
 • در این مراسم نباید از عطرهایی با رایحه تند بهره ببرید، چون حواس بقیه را پرت می نماید.
 • بهتر است برای مراسم کیمونو بپوشید. اگر کیمونو در دسترستان نبود، لباس های تمیز و معمولی بپوشید و جواهراتی را که ممکن است به لوازم سرو چای آسیب بزنند کنار بگذارید.
 • هنگام ورود به چای خانه، کفش هایتان را دربیاورید و تلفن همراهتان را خاموش کنید.
 • موقع آماده کردن چای همه باید ساکت باشند، اما در انتها مراسم مهمانان از ظروف و گل های زیبای اتاق تعریف می نمایند.
 • در این مراسم نباید درباره مسائل شخصی صحبت کنید، بلکه باید درباره مراسم چای، تغییرات فصلی و آب وهوا حرف بزنید.

معروف ترین چای خانه های ژاپنی

مشهورترین چای خانه ژاپنی کیوتو مایکویا (KYOTO MAIKOYA) است. شعبه های این چای خانه در کیوتو، اوزاکا و توکیو واقع شده اند.

تای آن یکی دیگر از چای خانه های ژاپنی است. چای خانه ایچیریکی چایا هم مکانی است که سامورایی ها برای سرنگونی حکومت شوگون در آن جلسه تشکیل می دادند.

زمان برگزاری مراسم چای

مراسم چای ژاپنی در فصل ها و مناسبت های مختلف برگزار می گردد. البته در چین، این مراسم هنگام عروسی ها برگزار می گردد.

 • شکوفه دادن درخت های گیلاس؛
 • برگ ریزان پاییز؛
 • فصل برداشت چای؛
 • شروع سال نو

مواردی هستند که در آن مراسم چای ژاپنی برگزار می گردد.

امروزه بسیاری از توریستان به ژاپن سفر می نمایند تا از نزدیک شاهد اجرای این مراسم سنتی باشند. این مراسم نوعی مراقبه محسوب می گردد که در ژاپن و سراسر دنیا طرف داران بسیاری دارد.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا مطالب بیشتر از توریستی روستای ارواح سنگی در تهران را بخوانید.منبع: پیام دلتا
انتشار: 24 بهمن 1401 بروزرسانی: 24 بهمن 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2328

به "زیباترین مراسم چای کجا برگزار می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین مراسم چای کجا برگزار می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید