سرکوب احساسات؛ سبب بروز خشم

به گزارش سفر به فرانسه، متأسفانه در جامعه ما خشونت علیه زنان و مردان رخ می دهد، با اعلام این خشونت ها نه تنها به زنان و یا مردان یاری نمی گردد، بلکه به موارد خشونت علیه آن ها نیز دامن زده می گردد لذا به جوانان که قشر بزرگی از جامعه را تشکیل می دهند باید محبت و ایثار را آموزش داد و به آنان یاد داد که با محبت چه کارهایی می گردد انجام داد و اینکه عشق چه اثراتی در زندگی دارد که اگر بتوانیم زندگی با عشق و محبت را به فرزندانمان یاد دهیم خود به خود خشونت در جامعه کم می گردد.

سرکوب احساسات؛ سبب بروز خشم

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

به گزارش سفر به فرانسه، به نقل از دفتر مطالعات فرهنگی جهاد دانشگاهی، شیوا مقدم - دکتری مدیریت فرهنگی و عضو هیئت مؤسس انجمن علمی مدیریت فرهنگی- در یادداشتی در خصوص سرکوب احساسات و خشم آورده است:

فرهنگ ایرانی همواره همه را به سمت محبت رهنمون می دهد پیامبر اعظم فرستاده ای است برای دعوت به مهربانی در واقع هم فرهنگ و هم دین ما دعوت نماینده به محبت و مهربانی هستند که تنها راه مقابله با خشونت است.

خشم یکی از احساسات طبیعی همه انسان ها است که هرکسی آن را حتی یک بار در زندگی شخصی اش تجربه نموده است. خشم در اثر عدم رسیدن به خواسته هایمان ایجاد می گردد درواقع این موانع رسیدن به خواسته ها سبب بروز احساسی در انسان می گردد که آن را خشم گویند که نوع بروز آن در افراد متفاوت است. خشم در جوامع مختلف نیز متفاوت و با دیدگاه های گوناگونی به آن پرداخت می گردد.

درواقع می توان گفت، خشونت ها بر اساس نوع فرهنگ ها در جوامع تعریف می شوند. جامعه شناسان معتقدند خشم یکی از امیال و احساسات انسانی است و دلایل فرهنگی، اجتماعی و جسمانی دارد. خشمی که منشأ جسمانی دارد و سبب بروز خشونت می گردد باید درمان گردد و خشمی که منشأ فرهنگی و اجتماعی دارد قابل کنترل است. عواقب خشم به صورت های مختلفی در انسان ها ایجاد می گردد در بعضی ها به صورت آنی یا همان جسمانی و روحی و در بعضی دیگر موارد خشم به صورت پنهانی ایجاد می گردد و زمان زیادی لازم دارد تا بر انسان ظاهر گردد.

همه مسائل فرهنگی به آرامی صورت می گیرد همچنین فرهنگ سازی غلط که به آرامی ایجاد می گردد و سبب بروز خشم در افراد می گردد. سرکوب احساسات و امیال یکی از راه هایی است که سبب بروز خشم می شوند. به طور مثال بچه ها خواسته های دارند که اگر منطقی باشند والدین نباید با آن ها مخالفت نمایند زیرا که کنترل بیش از حد بچه ها نیز سبب خشونت می گردد. هر یک از اعضاء در خانواده صندلیی دارند اگر زن و مرد در صندلی اصلی خود قرار نگیرند سبب بروز خشم می شوند، حال برای بهبود اوضاع باید برسی کرد که منشأ بروز خشونت کدام یک از اعضاء هستند.

هر یک از اعضای خانواده می خواهد قدرت خود را در خانواده تثبیت نمایند که اگر با آن ها مخالفت گردد و این خواسته آنان سرکوب گردد زمینه خشم در افراد ایجاد می گردد. گاهی مرد در صندلی اصلی خود در خانواده قرار نمی گیرد و همین امر سبب بروز خشونت می گردد، این امر بر عهده بانوان است که بتوانند مردان را در صندلی اصلی خود بنشانند تا خشونت آن ها را کنترل نمایند این امر در بچه ها نیز صادق است و کنترل بیش از حد آنان نیز سبب بروز خشونت می گردد. رسانه های اجتماعی در مسائل خشونت آمیز غرق شده اند و خشونت در بیشتر فیلم ها و بازی های یارانه ای موج می زند.

بچه ها از شخصیت های فیلم ها و بازی ها الگو می گیرند، لذا بچه های که همه سرگرمی یشان با فیلم ها و بازی های یارانه ای است بیشتر از دیگران خشمگین می شوند. کلام همواره اثرگذار است و حتی گاهی تأثیر کلام منفی بیشتر از کلام مثبت است، گاهی برای پیشگیری از خشونت مجبور به ارئه آمار از خشونت در جامعه می شویم و یا حتی گاهی برای اثبات اینکه خشونت فقط در جامعه ما نیست از جوامع مختلف نیز آمار ارائه می دهیم که این ارقام و آمار بالای خشونت، سبب می گردد تا خشونت را در جامعه امری عادی تلقی کند هرچند اینکه قصد گوینده پیشگیری از خشونت است اما نمی داند که انتشار این آمارها بار منفی دارد و زمانی که جوانان درصد بالایی از خشونت را می بینند ترغیب بر تکرار می شوند.

عبارت هایی که در طول روز استفاده می کنیم بار منفی بالایی دارند، به طور مثال جمله مثل دریا باش، هر کس از حدش گذشت غرقش کن که امروز با هشتک های موفقیت و خلاقیت در فضای مجازی ترویج می گردد، جمله بسیار خطرناکی است که ناخودآگاه بر روی ذهن جوان اثر می گذارد. فرهنگ ما هیچ گاه به گونه ای نبوده که مروج خشونت باشد. اگر در اشعار عظیمان دقت کنید درمی یابید که بیشتر ابیات سروده شده در رابطه با تعامل و آسایش است و در این شعرها همواره به محبت دعوت شده است. مثبت اندیشی، یکی از راهکارهای اساسی پیشگیری از خشونت است لذا برای حل کردن یک آسیب اجتماعی نیز به جای استفاده از کلام، تصاویر و فیلم های که نشان دهنده آسیب اجتماعی است از کلام، تصاویر و فیلم های استفاده کنیم که در جهت خلاف آسیب اجتماعی هستند.

اگر قرار است برای جلوگیری از خشونت فیلمی ساخته گردد که در آن به اثرات خشونت در آینده کودک بپردازد بهتر است فیلمی با این رویکرد که اگر بچه ها در کودکی با عشق و امید زندگی نمایند در عظیمسالی در چه وضعیتی قرار خواهند گرفت، بسازیم. فیلم و تصویر سازی در رابطه با پیامدهای خشونت شاید در عده ای سبب جلوگیری از خشونت گردد اما در عده ای به خصوص بچه ها و جوانان سبب آموزش خشونت می گردد لذا کارشناسان و رسانه ها برای کاهش خشونت باید عشق و امید را در زندگی ها افزایش دهند درواقع باید برای جلوگیری از خشونت محبت را در خانواده افزایش دهیم.

متأسفانه در جامعه ما خشونت علیه زنان و مردان رخ می دهد، با اعلام این خشونت ها نه تنها به زنان و یا مردان یاری نمی گردد بلکه به موارد خشونت علیه آن ها نیز دامن زده می گردد لذا به جوانان که قشر عظیمی از جامعه را تشکیل می دهند باید محبت و ایثار را آموزش داد و به آنان یاد داد که با محبت چه کارهایی می گردد انجام داد و اینکه عشق چه اثراتی در زندگی دارد که اگر بتوانیم زندگی با عشق و محبت را به فرزندانمان یاد دهیم خود به خود خشونت در جامعه کم می گردد.

مهمترین و موثرترین رسانه صدا و سیما است که فیلم های مختلفی در طول شبانه روز پخش می نماید و مخاطب آن، مخاطب عام است. متأسفانه هر کدام از این فیلم ها نیز گوشه ای از غم و ناراحتی های جامعه را نشان می دهند و ازآنجایی که فیلم و تصویر نیز اثرگذاری بالایی دارد لذا مردم یادگرفته اند هرگاه کنار هم می نشینند از غم و غصه هایشان برای هم بگویند. مسائل مالی که عامل خشونت است در جامعه ما بسیار زیاد است، بچه ها در خانه حواسشان به صحبت های عظیم ترها است و زمانی که والدین مرتب از مسائل سخن می گویند شنیدن این صحبت ها محتمل است که کودک به بسیاری از خواسته هایش نرسد و همین امر سبب خشونت پنهان در کودک می گردد.

اگر مادر در خانواده با همسرش از بی مهری فامیل سخن می گوید اثر منفی این جملات بر روی کودک بروز پیدا می نماید زیرا که کودک احتیاج به پشتوانه هایی از قبیل عمه، عمو، خاله و دایی دارد و حذف هر کدام از این پشتوانه ها اثر منفی در زندگی کودک دارد لذا مادر در خانه باید به گونه ای صحبت کند که کودک تصور کند همه اعضای فامیل و خانواده نسبت به آن ها محبت دارند و همین حس خشونت را از بین می برد. استفاده از کلماتی که بار مثبت دارند راهکاری برای کاهش خشونت در جامعه است. فرهنگ ایرانی همواره همه را به سمت محبت رهنمون می دهد پیامبر اعظم فرستاده ای است برای دعوت به مهربانی درواقع هم فرهنگ و هم دین ما دعوت نماینده به محبت و مهربانی هستند که تنها راه مقابله با خشونت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 مرداد 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1155

به "سرکوب احساسات؛ سبب بروز خشم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرکوب احساسات؛ سبب بروز خشم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید