ممانعت از ورود یک استاد دانشگاه به هنگ کنگ

به گزارش سفر به فرانسه، یک استاد دانشگاه آمریکایی از ممانعت مسئولان فرودگاه هنگ کنگ از ورود او به این دولت شهر اطلاع داد؛ او به تازگی در کنار چند فعال ضد دولتی هنگ کنگ، در یک جلسه استماع کنگره آمریکا شرکت داشت.

ممانعت از ورود یک استاد دانشگاه به هنگ کنگ

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش سفر به فرانسه به نقل از خبرگزاری فرانسه، دن گرت، نویسنده و استاد دانشگاه، روز پنجشنبه پس از ورود به فرودگاه هنگ کنگ، به بهانه دلایل مهاجرتی نامعلوم بازگردانده شده است. او می گوید پس از 20 سال زندگی و سفر به هنگ کنگ، این اولین باری است که با چنین رفتاری روبرو شده است.

او هفته پیش در شهر واشنگتن و در کنار چند فعال هنگ کنگی -از جمله دنیس هو (ستاره موسیقی پاپ) و جاشوآ وُنگ (رهبر سابق جنبش دانشجویی)- در جلسه کمیسیون اجرایی کنگره آمریکا در امور چین حاضر شده بود.

سخنرانان طی این جلسه کوشش داشتند تا تصویرِ از بین رفتن آزادی ها در این دولت شهر را به حضار ارائه دهند؛ هنگ کنگ طی این تابستان شاهد تظاهراتی گسترده و گاه خشونت آمیز بوده است.

جلسه استماع مذکور که با ارائه یک لایحه جهت دفاع از حقوق مدنی در هنگ کنگ برگزار گردید، واکنش شدید پکن را در پی داشت؛ مقامات دولت چین، واشنگتن را دست سیاه پشت تظاهرات هنگ کنگ عنوان می نمایند.

گرت در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت: فکر می کنم این موضوع با شهادت در کمیسیون کنگره در امور چین و مسائل دیگر مرتبط باشد.

اسکات فلیپس، سخنگوی این کمیسیون اظهار کرد: به او گفته شده بود که در آینده می تواند بازگردد اما در حال حاضر این امکان وجود ندارد.

تحت توافقی که در سال 1997 (که هنگ کنگ به قیمومیت چین درآمد) منعقد شده بود، دولت پکن به شهروندان هنگ کنگ اجازه داده است تا از بعضی امتیازات ویژه برخوردار باشند؛ هنگ کنگ نسبت به سرزمین اصلی چین، از آزادی بیشتری در دانشگاه ها برخوردار است.

حال نام گرت به فهرست فزاینده محققان، اساتید، سیاست مداران و فعالانی که از ورود به این شهر منع شده اند، اضافه شده است.

ویکتور مالت، روزنامه نگاری بود که سال پیش از تمدید ویزایش به دلیل مصاحبه با رهبر حزب استقلال -که هم اکنون توقیف شده است- در هنگ کنگ محروم ماند. یک سال قبل تر از او، بندیکت راجرز، فعال بریتانیایی حقوق بشر، از ورود به هنگ کنگ منع شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 440

به "ممانعت از ورود یک استاد دانشگاه به هنگ کنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممانعت از ورود یک استاد دانشگاه به هنگ کنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید