هوش مصنوعی توالی یابی دی ان ای را به 5 ساعت کاهش داد

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، به گزارش خبرنگاران به نقل از زد دی نت، این تحقیق به وسیله دکتر یوان اشلی، استاد پزشکی ژنتیک و علم داده های زیست پزشکی در دانشکده پزشکی استنفورد، با همکاری شرکت های ان ویدیا، نانوپور، گوگل، کالج پزشکی بیلور و دانشگاه کالیفرنیا انجام شد و مدت زمان توالی یابی دی ان ای را به پنج ساعت و دو دقیقه کاهش داد.

هوش مصنوعی توالی یابی دی ان ای را به 5 ساعت کاهش داد

نتایج این مطالعه که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، شامل سرعت بخشیدن به هر مرحله از فرایند کار توالی یابی ژنوم با تکیه بر فناوری نو هوش مصنوعی بود. این روش مبتنی بر استفاده از روش توالی یابی نانوپور در سلول های بدن برای فراوری بیش از 100 گیگابایت داده در ساعت بوده و پردازنده های گرافیکی ان ویدیا در سرویس کلود گوگل برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای توالی یابی به کار گرفته شدند.

دکتر یوان اشلی در این زمینه گفت: ما مجبور شدیم خطوط داده و سیستم های ذخیره سازی خود را به طور کامل بازنگری و اصلاح کنیم. محققان بعلاوه برای تسریع تشخیص ژنوم از چارچوب برنامه کاربردی ژنومیک محاسباتی Clara Parabricks شرکت ان ویدیا استفاده کردند.

توالی یابی نانوپور یک فناوری منحصر به فرد و مقیاس پذیر است که تجزیه و تحلیل مستقیم و بلادرنگ قطعات طولانی DNA یا RNA را امکان پذیر می نماید.

این کار با نظارت بر تغییرات جریان الکتریکی در زمان گذر اسیدهای نوکلئیک از درون پروتئین ها انجام می گردد. سیگنال حاصل برای آنالیز و جمع بندی در خصوص توالی DNA یا RNA خاص رمزگشایی می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2153

به "هوش مصنوعی توالی یابی دی ان ای را به 5 ساعت کاهش داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی توالی یابی دی ان ای را به 5 ساعت کاهش داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید