گشتی در اخبار تئاتر؛ کوشش برای تبدیل تئاتر شهر به قطب گردشگری تا ادامه اجراهای برخط

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، تهران (پانا) - تئاتر از شاخه های حوزه فرهنگ و هنر در هفته جاری با اتفاقات متعدد روبه رو بود که از مهمترین آنها می توان به کوشش برای تبدیل مجموعه تئاترشهر به عنوان یکی از قطب های گردشگری هنری پایتخت تا ادامه فرایند اجراها و نمایش برخط آثار تئاتری در روزهای کرونایی کشور اشاره نمود.

گشتی در اخبار تئاتر؛ کوشش برای تبدیل تئاتر شهر به قطب گردشگری تا ادامه اجراهای برخط

همزمان با پشت سرگذاشتن نیمه آبان ماه و ورود به دومین ماه تعطیلی مجدد فعالیت هنرمندان تئاتر و تماشاخانه ها به سبب شیوع موج سوم و گسترش فاجعه بار ویروس کرونا در کشور از یک سو و از سوی دیگر نزدیک شدن به فصل برگزاری اغلب جشنواره ها و رویدادهای تئاتری کشور که در نیمه دوم هر سال شاهد اجرایی شدن آنها هستیم، اعلام آغاز مجدد فعالیت هنرمندان تئاتر از 20 آبان ماه مانند دمیدن نسیم امیدبخشی به کالبد فعالان و دست اندکاران عرصه تئاتر کشور به شمار می رود.

هر چند در اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا و ابلاغیه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر فعالیت مراکز فرهنگی و هنری تا ساعت 18، این مساله را برای هنرمندان تئاتر که غالبا فعالیت خود را بعد از ساعت 18 آغاز و تا ساعات ابتدایی شب ادامه می دادند، با تناقض روبرو نموده است اما از سوی دیگر قول مدیران و دست اندرکاران عرصه تئاتر کشور مبنی بر تعامل و همکاری با مدیران بالادستی برای افرایش ساعت کار و فعالیت هنرمندان تئاتر بار دیگر شوق آغاز مجدد فعالیت هنرمندان نمایش را در آینده نزدیک با تاکید بر رعایت حداکثری شیوه نامه های بهداشتی میان خانواده تئاتر کشور ایجاد نموده است.

آنچنان که به سبب نزدیک شدن به اوج فعالیت های جشنواره ای تئاتر کشور که غالبا در نیمه دوم سال است، هنرمندان و مسئولان دست در دست هم کوشش می نمایند تا با ارائه راه کارهای خلاقانه بتوانند برنامه ها و رویدادهای تئاتری کشور را در روزها و ماه های پیش رو، زیر سایه سنگین ویروس کرونا برنامه ریزی و اجرایی نمایند.

به همین دلیل از گوشه و کنار ایران خبر فعالیت های اهالی این هنر در عرصه های مختلف فراوری، اجرا و جشنواره ها به گوش می رسد.

از مهمترین رویدادها و اتفاقات این هفته می توان به کوشش برای تبدیل مجموعه تئاترشهر به عنوان یکی از قطب های جهانگردی هنری پایتخت، انتشار فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره نمایش عروسکی، اکران برخط نمایش عقل صورتی، رونمایی از مجموعه دوم تئاتر آنسو، ورود سرایدار به تئاتر، معرفی مدیر بخش رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر، معرفی آثار نهایی بخش صحنه ای جشنواره تئاتر مقاومت، آرزوهای یک موش کور در فضای مجازی و رخدادهای دیگر اشاره نمود.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی 21 تا 26 آبان ماه 1399 مرور کنید.

انتشار فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی جشنواره نمایش عروسکی

فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک با هدف شناسایی نویسندگان خلاق جوان و معرفی متون تازه و خلاق در حوزه نمایش عروسکی منتشر شد.

مسابقه نمایشنامه نویسی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی محدودیت موضوعی ندارد با این حال در این مسابقه آثار با مضامین فرهنگی و اجتماعی ایران از گذشته تا امروز، موضوعات مرتبط با ادبیات کهن ایران، منابع ارزشمند دینی، افسانه ها و اسطوره ها در اولویت خواهند بود.

متقاضیان می توانند از روز اول آذرماه به سایت tehranmobarak.theater.ir مراجعه و نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند. یکم بهمن ماه آخرین فرصت بارگذاری نمایشنامه است.

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک اسفند ماه امسال (1399) به شکل برخط برگزار می گردد.

کوشش برای تبدیل تئاترشهر به قطب جهانگردی هنری

مدیر مجموعه تئاترشهر در ملاقات با رییس موزه ملی ایران باستان ضمن تاکید بر بهسازی این مجموعه هنری بر مبنای الگوهای جهانی محیط های هنری و فرهنگی گفت: معماری و جذابیت های سازه ای و میزبانی این مجموعه از هنرمندان نمایش کشور می تواند تئاترشهر را به قطب جهانگردی هنری پایتخت بدل کند.

جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران باستان با حضور در تئاترشهر ضمن بازدید از این مجموعه با ابراهیم گله دارزاده مدیر تئاترشهر ملاقات و از آمادگی کامل سازمان تحت مدیریت خود برای مشاوره و همکاری در امر به سازی، ساماندهی اسناد تاریخی و توسعه پروژه های مبتنی بر جهانگردی هنری مجموعه تئاترشهر سخن گفت.

گله دارزاده در این ملاقات ضمن ارائه توضیحاتی از فرایند فعالیت های تئاترشهر گفت: علاوه بر آرشیو ارزشمندی که در زمینه عکس، پوستر و اطلاعات گروه های نمایشی داریم در مرکز اسناد و کتابخانه مجموعه نیز اسناد تئاتری بسیار ارزشمندی را داریم که هر کدام به تنهایی می تواند دربرگیرنده جذابیت های فراوانی برای علاقه مندان فرهنگ و حتی جهانگردان داخلی و خارجی باشد.

وی یادآور شد: این در حالی است که فعالیت در حوزه جهانگردی در راستای فرهنگ سازی برای تماشای تئاتر است و ترغیب برای حضور شهفرایندانی ست که تا به امروز پیروز به تماشای تئاتر نشده و چنین اقداماتی می تواند در راستای انگیزه سازی و به تبع آن افزایش تماشاگر واقعی تئاتر بازوی کمکی موثری باشد.

وی اضافه کرد: معماری منحصر به فرد مجموعه تئاترشهر با سازه های بیرونی و داخلی که برای آن طراحی شده به تنهایی قابلیت این را دارد که یک جهانگرد ساعت ها برای تماشای این قابلیت ها وقت بگذارد. منتها همین جذابیت اکنون در چارچوبی واقع شده است که قطعا باید روی آن طراحی، ایده پردازی و به سازی هایی صورت گیرد تا بتواند مورد توجه بازدیدنمایندگان و جهانگردان قرار گیرد.

این همان موضوعی بود که ما را بر آن داشت تا با دعوت از مدیران متخصص این حوزه و توانمندی هایی که در حوزه میراث فرهنگی و مجموعه تئاترشهر وجود دارد بتوانیم هر چه زودتر شاهد اجرایی شدن پروژه ای در حوزه جهانگردی هنری باشیم.

اکران برخط نمایش عقل صورتی

فیلم تئاتر عقل صورتی یا مدادی که فقط مشق نمی نوشت به نویسندگی و کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر از فراوریات سال 1395 مرکز تئاتر کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان در فضای مجازی به نمایش درآمد.

این نمایش قصه پسرکی بازیگوش به نام رضا است که ارتباط کمی با خانواده و دوستانش دارد. یک شب او خواب خانواده و معلم هایش را می بینید؛ در حالی که خواهر کوچکش کلاه صورتی بر سر او می گذارد. فردا صبح، او دگرگون شده است.

نمایش عقل صورتی ویژه بچه ها و نوجوانانی که سواد خواندن و نوشتن دارند، فراوری شده است و در آن سعید ابک، مهرداد باقری، شراره طیار، فهیمه باروتچی، الهام ایروانی، مریم علوی، امیرحسین انصافی، محمدرضا اصغری، ایلیا فرمانی، آبتین رابا، محمدحسین موسوی، ونوس شمس، مریم منصوری، هانا صراف و ملیحه مقیمی به عنوان بازیگر ایفای نقش نموده اند.

تئاتر عقل صورتی در بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پیروز به دریافت تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بخش کارگردانی، بازیگری مرد و موسیقی شده بود.

علاقه مندان می توانند فیلم تئاتر عقل صورتی را تا انتها پاییز 1399 در سایت نمایش نما کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به نشانی th.kpf.ir تماشا نمایند.

رونمایی از مجموعه دوم تئاتر آنسو

تازه ترین مجموعه های تئاتر نشر نیماژ متشکل از چند نمایشنامه خارجی و چهار اثر پژوهشی ترجمه شده ساعت 26 آبان در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر رونمایی شد.

کاسپار نوشته پیتر هانتکه با ترجمه سودابه فضائلی، پیرمرد کوتوله مضحک اثر تادئوش کانتور با ترجمه صدرالدین زاهد، عچق به نویسندگی موری شیسکال با ترجمه شهرام زرگر، حمام اثر مایاکوفسکی با ترجمه مرضیه موسوی، آزادی تازه و دو نمایشنامه دیگر نوشته ویتکیه ویچ با ترجمه علی شمس عنوان نمایشنامه هایی هستند که در قالب مجموعه دوم تئاتر آنسو پیش روی مخاطبان قرار می گیرند.

طبق برنامه ریزی های انجام گرفته در همان روز چهار اثر هنر راز آلود بازیگر- فرهنگ واژگان انسان شناسی تئاتر اثر جنیو باربا و نیکلا ساوارزه با ترجمه علی شمس و هدا عربشاهی، کمدیا دلارته نوشته سیرو فرونه و ترجمه دومان ریاضی، اُرگاست در پرسپولیس نوشته اِی.سی. اچ. اِسمیت با تجرمه ملیحه وفامهر، تحلیل نمایشنامه - راهنمای موردی درام مدرن غربی نوشته آر.جی.کاردولو با ترجمه احسان زیورعالم در قالب پروژه تئاتر و نظریه رونمایی می شوند.

مجموعه اول تئاتر آنسو بهمن ماه سال 1398 با ترجمه چهار نمایشنامه خانه عروسک 2 نوشته لوکاس نث با ترجمه افسانه کمالی، بئاتریچه ها نوشته استفانو بنی با ترجمه هدا عربشاهی، انقلاب در آمریکای جنوبی نوشته آگوستو بوآل با ترجمه علی شمس و تاوان زیستن نوشته مارتینا مایوک با ترجمه شبنم موتابی در مجموعه پیشخان نمایشی نشر نیماژ منتشر شده اند.

آیین رونمایی از مجموعه های تئاتر نشر نیماژ روز بیست و ششم آبان با رعایت شیوه نامه های بهداشتی روزهای کرونایی در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار گردید.

ورود سرایدار به تئاتر

نمایشنامه سرایدار نوشته هارولد پینتر توسط رضا دادویی ترجمه شده است و این روزها با کارگردانی مهدیس زارع نژاد فرایند تمرین و فراوری خود را سپری می نماید.

نورالدین حیدری ماهر مجری طرح این اثر نمایشی است که قرار است به زودی روی صحنه تئاتر اجرا گردد.

مهدیس زارع نژاد کارشناس ارشد کارگردانی تئاتر از دانشگاه آزاد تنکابن است.

مدیر بخش رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر معرفی گردید

حسین مسافرآستانه در حکمی امین رهبر را به عنوان مدیر بخش رادیوتئاتر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر انتخاب کرد.

متن حکم دبیر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر خطاب به امین رهبر چنین است: نظر به تجربیات ارزشمند و شایستگی جنابعالی در حوزه نمایش های رادیویی؛ شما را به عنوان مدیر بخش رادیوتئاتر سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر منصوب می نمایم. امیدوارم با آگاهی، خلاقیت و توفیقات الهی در انجام امور محوله پیروز باشید.

سی ونهمین جشنواره تئاتر فجر در امسال به دبیری حسین مسافرآستانه برگزار می گردد.

معرفی آثار نهایی بخش صحنه ای جشنواره تئاتر مقاومت

اعضای هیات انتخاب بخش صحنه ای هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت اسامی آثار نهایی این بخش را اعلام کردند.

در جلسه ای که روز چهارشنبه 21 آبان در تماشاخانه سرو و با حضور رحمان سیفی آزاد، سعید نجفیان و خیرالله تقیانی پور به عنوان اعضای هیأت انتخاب بخش صحنه ای جشنواره هفدهم تئاتر مقاومت برگزار گردید، اعضای هیأت انتخاب ضمن ابراز رضایت از کیفیت آثار منتخب و تشکر از حضور متعهدانه و ارزشمند کلیه گروه های شرکت نماینده در این بخش با توجه به شرایط کرونا در کشور، پس از بحث و آنالیز درباره آثار، اسامی 25 نمایش برگزیده نهایی و مشروط این رویداد را اعلام کردند.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح آذرماه امسال و با دبیری حمید نیلی برگزار خواهد شد.

آرزوهای یک موش کور در فضای مجازی

فیلم نمایش آرزوهای یک موش کور به کارگردانی وحید نفر از فراوریات سال 1398 مرکز تئاتر کانون پرورش فکری فکری بچه ها و نوجوانان در پایگاه اینترنتی نمایش نما اکران شد.

نمایش آرزوهای یک موش کور نوشته سعید ابک ویژه بچه ها 5 تا 12 سال است و هنرمندانی همچون خالق استواری، سعید ابک، علی باروتی و هدی حاج طاهری در آن ایفای نقش نموده اند.

در خلاصه این نمایش آمده است: در یک شب مهتابی، موش کور کوچکی تصمیم می گیرد از خانه اش در زیر زمین بیرون برود و در پی آرزویش که دیدن خورشید است، برود. در راستا خود با حیوانات جنگل روبرو شده و ماجراهای شگفت انگیزی برای موش کور اتفاق می افتد.

علاقه مندان می توانند فیلم نمایش آرزوهای یک موش کور را تا انتها پاییز 1399 در پایگاه اینترنتی نمایش نما کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان به نشانی th.kpf.ir تماشا نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1441

به "گشتی در اخبار تئاتر؛ کوشش برای تبدیل تئاتر شهر به قطب گردشگری تا ادامه اجراهای برخط" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گشتی در اخبار تئاتر؛ کوشش برای تبدیل تئاتر شهر به قطب گردشگری تا ادامه اجراهای برخط"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید