آشنایی با روش نگهداری بونسای نارون

به گزارش سفر به فرانسه، بونسای نارون گیاهی بسیار مقاوم است و نگهداری از آن در داخل منزل و یا فضای باز به راحتی امکان پذیر است. برای نگهداری بونسای نارون مکانی کاملاً روشن و کمی خنک را انتخاب و یک روز در میان گیاه را آبیاری کنید.

آشنایی با روش نگهداری بونسای نارون

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

درخت بونسای نارون بهترین انتخاب برای آنهایی است که در نگهداری از بونسای مبتدی هستند. بونسای نارون در هر دو محیط باز و بسته میتواند زندگی کند و به سادگی و خیلی سریع برگهای ریز از شاخه ها خارج و گیاه را می پوشانند و در کوتاه ترین مدت دارای شاخ و برگ و اندام هوایی بسیار زیبا میشود . برای آشنایی با نحوه نگهداری بونسای نارون و شرایط محیطی مورد نیاز این گیاه تا انتهای این مقاله با خبرنگاران همراه باشید.

شرایط نگهداری بونسای نارون

محل نگهداری: این گیاه نور خورشید را دوست دارد ولی بایستی در روزهای تابستان در سایه قرار داده شود. اگر بونسای خود را داخل خانه نگهداری میکنید هرگز نباید نزدیک پنجره با نور مستقیم آفتاب قرار گیرد. همچنین از قرار دادن گیاه در برابر باد مستقیم سرد یا گرم خودداری کنید. جالب است بدانید بونسای نارون در شرایط محیط آپارتمان تقریبا همیشه سبز است ولی در محیط باز جزو گیاهان خزان کننده به حساب می آید.

خاک: خاک مناسب برای نگهداری بونسای نارون خاک استاندارد یا خاک اکاداما است. همچنین میتوان از ترکیب کوکوپیت ،پیت ماس و پرلیت نیز استفاده نمود.

آبیاری: بونسای نارون بر خلاف بسیاری از گیاهان که در بهار و تابستان نیاز به آب فراوان دارند، فقط مرطوب نگه داشتن خاک کافی است و در زمستان اگر خاک کمی خشک شود ضرری برای گیاه ندارد.

کوددهی: کوددهی متعادل در فصلهای رشد (بهار و تابستان) مورد نیاز این گیاه است و اگر در زمستان نیز رشد ادامه نمود، کوددهی گیاه را با مواد ضعیفتر و بدون ازت ادامه دهید. شما میتوانید کود مخصوص بونسای را از فروشگاههای گل و گیاه تهیه نمایید. کود بونسای موجود در بازار ایران، کریستالون وآهن میباشد که باید یک قاشق چایخوری از آن را در یک لیتر آب حل کنید و هر 15 روز یک بار از آن آب به گیاه بدهید. توجه داشته باشید که نباید هر دو کود را همزمان بدهید. اگر از هر دو کود استفاده میکنید تقریبا یک هفته بین آنها فاصله بیانذازید. آب حاوی کود را دور نریزید و در دفعات بعد استفاده کنید، همچنین توصیه میکنیم قبل از نوبت کود بونسای، حداقل 2 روز قبل آبیاری نکنید تا گیاه شما تشنه باشد و کود را بهتر جذب کند.

مه پاشی: بهتر است که برگهای بونسای را 1 یا 2 بار در روز با اسپری خیس کنید، تا رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود.

سربرداری: شاخه های بونسای نارون را به گونه ای سربرداری کنید که یک تا دو برگ باقی بماند. همچنین ضروری است شاخه های در هم رفته را حداقل دو بار در سال حذف کنید.

هرس: هرس این گیاه را بایستی در اوایل فصل بهار و 3 هفته قبل یا 3 هفته بعد از تعویض گلدان انجام دهید. توجه داشته باشید در صورتی که هرس گیاه را خارج از فصل مناسب انجام دهید باعث آسیب به گیاه میشود.

تعویض گلدان: برای نگهداری بونسای نارون به مدت طولانی ضروری است گلدان را هر 1 تا 3 سال تعویض کنید. ریشه های بونسای نارون خیلی شکننده هستند، بنابراین در جدا کردن ریشه ها از گلدان و خاک دقت کنید و سعی کنید با یک حرکت ریشه را از گلدان جدا کنید.

آفات و بیماری ها: مهمترین آفت و بیماری این گیاه شته، کنه و سفیدک پودری است. ذکر این نکته ضروری است که حد الامکان از سموم حشره کش و قارچ کش برای این گیاه استفاده نکنید، زیرا خزان برگها را به همراه خواهد داشت.

معرفی بونسای درخت نارون

بونسای نارون، درختچه ای نیمه همیشه سبز است که دارای برگ های متناوب، تخم مرغی تا بیضوی دندانه دار و معمولا با پایه های نامساوی به رنگ سبز تیره براق میباشد. برخی گونه ها در فصل پاییز میوه میدهند و در این فصل برگ های گیاه دارای رنگ های جذابی میشود. بافت تنه این گیاه بر حسب گونه ها متفاوت بوده در برخی صاف و در برخی دیگر سخت، خشن و قاچ قاچ است.

نگهداری از انواع بونسای بسیار لذت بخش است و مطمئن باشید نگهداری از درخت بونسای چندان مشکل تر از داشتن یک گیاه معمولی آپارتمانی نیست. برای آشنایی با نحوه نگهداری از بونسای افرا نیز میتوانید به لینک زیر مراجعه کنید.

روش نگهداری از بونسای افرا در خانه چگونه است؟

در صورتی که در زمینه نگهداری از بونسای خود سوالی داشتید، میتوانید با مشاوران سایت مطرح کنید.

منبع: کتاب بونسای، سایت جامع گل و گیاه زینتی

منبع: setare.com
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1530

به "آشنایی با روش نگهداری بونسای نارون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با روش نگهداری بونسای نارون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید