احداث 200هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا 1400

به گزارش سفر به فرانسه به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حبیب الله طاهرخانی در نشست با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی جهت آنالیز مسائل شهر جدید هشتگرد با تأکید بر اینکه سیاست ایجاد شهرهای جدید برای برطرف مسائل کلان شهرها در اسکان جمعیت رو به رشد کشور در اواخر دهه 60 اتخاذ و به کار گرفته شد گفت: هدف اولیه از ایجاد شهرهای جدید مکان یابی مناسب و ایجاد شرایط و امکانات قابل قبول برای جمعیت سرریز کلانشهرها بود تا از بروز و توسعه حاشیه نشینی جلوگیری گردد، در این راستا 17 شهر جدید در آن موقع مکان یابی و عملیات اجرایی آن ها شروع شد.

احداث 200هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا 1400

وی با بیان اینکه متأسفانه این سیاست از ابتدا دارای مسائل قابل توجهی بود گفت: هزینه تأمین زیرساخت ها در شهرهای جدید بسیار بالا و سنگین است، این درحالی است که تمامی هزینه های مذکور از ابتدا بر عهده وزارت راه و شهرسازی نهاده شده است که به همین دلیل فرآیند اجرا و تکمیل این شهرها را با کندی روبه رو نموده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی عدم چاره اندیشی در حوزه حمل و نقل این شهرها را یکی دیگر از مسائل مجموعه سیاست ایجاد شهرهای جدید دانست و گفت: این موضوع با مرور زمان باعث شد تا از اقبال مردم برای سکونت در این مناطق کاسته شده و از جذابیت شهرها کم گردد.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در این خصوص اضافه نمود: به طور مثال شهر جدید هشتگرد در ابتدا یکی از بهترین شهرهای جدید کشور از لحاظ آب و هوایی و استقبال مردمی بود اما با گذشت زمان به دلیل مسائل فراوان در تأمین آب پایدار شهروندان و معضلات مربوط به بخش فاضلاب از شدت آن کاسته شد، این در حالی بود که با وجود مسائل فراوان در شهرهای مذکور به ناگهان پروژه های مسکن مهر نیز به سمت این مناطق هجوم آورده و مسائل و مسائل را بیش از پیش کرد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براینکه مجموعه شهرهای جدید ظرفیت ویژه ای در جهت پیشرفت کلانشهرها و کاهش مسائل آن ها از قبیل آلودگی، ترافیک و کیفیت پایین زندگی دارد گفت: اگر کمبودهای فعلی شهرهای جدید در تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی برطرف گردد قطعا می توانند پاسخ مناسبی برای حل مشکل مسکن در سطح کشور داشته باشند.

وی با اشاره به رویکرد جدید شرکت عمران شهرهای جدید در احداث 50 هزار واحد مسکونی با کیفیت در سطح کشور اعلام نمود: این رویکرد بر مدل مشارکت بخش خصوصی پایدار بوده و آورده ما تنها زمین و پروانه ساخت آن است.

طاهرخانی ادامه داد: خوشبختانه وزیر راه و شهرسازی نیز اخیرا دستور تشکیل کارگروهی ویژه در حوزه مسکن را صادر نموده اند که طبق این حکم شهرهای جدید مسئولیت عرضه 200 هزار واحد مسکونی در این مناطق را تا سال 1400 برعهده دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه سخنان خود با تأکید براینکه اگر در حوزه مسکن سیاست درستی اعمال نگردد قطعا با گسترش حاشیه نشینی روبرو خواهیم شد گفت: بدون شک شهرهای جدید این توان را دارند تا بخشی از عرضه مسکن در کشور را بر عهده بگیرند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص مسائل سایت مسکن مهر شهرهای جدید نیز بیان نمود: تأمین قیر و افزایش قیمت مصالح ساختمانی از مهمترین مسائل این حوزه به شمار می رود، متأسفانه بسیاری از قراردادهای آماده سازی ما به دلیل کمبود قیر دچار مشکل و متوقف شده اند، از سویی دیگر مردم نیز تحمل افزایش هزینه ها را ندارند به همین دلیل انتظار می رود که دولت و نظام باید در برطرف این مسائل به موضوع ورود پیدا نمایند.

این مقام مسئول اضافه نمود: در این راستا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کردیم تا در قانون بودجه سال 98 این موارد را لحاظ نموده و امکان استفاده از منابع داخلی را تا برطرف کامل مسائل به ما بدهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که مجموعه شهرهای جدید سیاست استفاده از بخش خصوصی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است گفت: در حال حاضر عمدتا مراحل احداث ساختمان ها تمام شده و تأمین خدمات باقی مانده است که تحت سیاست ایجاد مراکز محله در سطح شهرهای جدید در حال انجام واقع شده است، مراکزی که تأمین خدمات انتفاعی و غیرانتفاعی را به طور همزمان بر عهده دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 125

به "احداث 200هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث 200هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید تا 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید