انتقاد یک عضو شورای شهر از تداوم تخریب باغ های شیراز

به گزارش سفر به فرانسه، یکی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز نسبت به آنچه تداوم تخریب باغ ها و قطع درختان با هدف تغییر کاربری و سودجویی می خواند، انتقاد کرد.

انتقاد یک عضو شورای شهر از تداوم تخریب باغ های شیراز

به گزارش سفر به فرانسه ، لیلا دودمان عصر دوشنبه 23 مهر در نطق قبل دستور خود در جلسه علنی شورای اسلامی شیراز، روند صدور پروانه ساختمانی در شیراز را منجر به محروم شدن شهروندان از هویت تاریخی و فرهنگی و زیبایی های طبیعی ارزیابی کرد .

او با بیان اینکه ساخت و سازها در شیراز کمترین سنخیتی با بافت تاریخی و هویت شهری شهر راز ندارد، گفت: اکثر معابر و خیابان های اصلی شهر که روزگاری نه چندان دور، سرشار از عطر خوش زندگی انسانی همساز با طبیعت بود، مورد هجوم ساختمان های بدقواره و به ظاهر لوکس قرار گرفته است .

دودمان اضافه نمود: باغستان های پربار و زیبای شیراز روزانه توسط سوداگران و دلالان زمین نابود شده و اندک اندک فضای سبز درون شهری تبدیل به خاطره ای مبهم از گذشته ای نه چندان دور می گردد؛ جای تاسف دارد که حتی کوه ها و ارتفاعات این شهر هم از تعرض مصون نمانده و با احداث غیراصولی ابنیه مسکونی، بلندی های شهر در ژرفای حرص و آز عده ای سوداگر و دلال محو و نابود می گردد .

او لزوم تغییر در نگرش شهروندان و مسئولان شهری شیراز را نسبت به تخریب محیط زندگی شان را متذکر شد و گفت: طی این دوره از شورای شهر به دفعات و به روش های مختلف به مسئولین مدیریت شهری در شهرداری تذکر داده شده که حفظ فضای سبز شهری و جلوگیری از تخریب باغ ها از الزامات حداقلی برای حفظ هویت شیراز است؛ اما متاسفانه کمترین تغییری در روند رو به رشد تخریب باغ های شهر شیراز ملاحظه نمی گردد .

دودمان با بیان اینکه درختان زیبای شهر قربانی تغییر کاربری غیراصولی شده یا به بهانه واهی کم آبی، آفت و بیماری و کم بازده بودن قطع می گردد، گفت: این روند تخریب حتی به حاشیه خیابان ها نیز سرایت نموده و به بهانه هرس درختان یا جلوگیری از سقوط شاخه های بزرگ بر روی عابران یا عبور کابل های برق و ... درختان قطع می گردد .

این عضو شورای شیراز با بیان اینکه چنین روند تخریبی، تاریخ ساز و بی مانند است، گفت: در هیچ برهه از تاریخ این مرز و بوم سرعت تخریب هویت فرهنگی و نیز فضای سبز شهری تا به این درجه نبوده است .

دودمان همچنین گفت: آنچه در شهر شیراز در روند صدور مجوز موجب نگرانی شده بعضی اقدامات غیر متعارف و غیر قانونی است که در ادوار گذشته در شهرداری شکل گرفته و همچنان ادامه دارد .

او برخی صورتجلسه ها که به اسم مساعدت یا هر موضوع دیگر در شماری از پرونده ها وجود دارد را غیرحق و خارج از تشریفات قانونی دانست و تاکید نمود که پیامد این اقدامات تراکم، سطح اشغال و تغییر کاربری خارج از ضوابط است؛ در برخی موارد مشاهده شده در یک پرونده چندین صورتجلسه شهرسازی صادر و در هر صورتجلسه امتیازاتی به مالکین خاص داده شده که قطعا نمی توان آن را مشروع و قانونی تلقی کرد .

دودمان خواهان امضا نمایندگان اینگونه صورتجلسه ها خواست که مستندات قانونی را برای تنظیم چنین اسنادی ارائه دهند و اعلا نمایند که بر اساس کدام ماده قانونی به شهرداری اجازه داده شده تا با تنظیم یک صورتجلسه، سطح اشغال 35 درصدی مصوبه کمیسیون ماده 5 به 40 درصد یا بیشتر افزایش یابد؟

این عضو شورا از شهردار شیراز تقاضا کرد که با اینگونه غیرقانونی ها برخورد مناسب و قانونی را داشته و مانع از تداوم این روند گردد .

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 108

به "انتقاد یک عضو شورای شهر از تداوم تخریب باغ های شیراز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد یک عضو شورای شهر از تداوم تخریب باغ های شیراز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید