با شرایط وام خرید مسکن همه بانک ها در سال 99 آشنا شوید

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، وام خرید مسکن یکی از پرطرفدارترین تسهیلات بانکی است. بسیاری از زوج های جوان و افراد مجرد در پی شرایط دریافت وام مسکن هستند تا به یاری آن بخشی از هزینه خرید خانه را برای خود تامین نمایند. اگرچه با افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر، سقف پرداختی وام مسکن آن چنان مناسب نیست، اما هنوز بخش قابل توجهی از خریداران در پی شرایط دریافت آن هستند. در ادامه این مطلب، با انواع شرایط وام مسکن برای خرید خانه آشنا می شوید.

با شرایط وام خرید مسکن همه بانک ها در سال 99 آشنا شوید

وام خرید مسکن را از چه بانک هایی دریافت کنیم؟

در نظام بانکی ما چند مدل وام مسکن تعریف شده که هر کدام شرایط متفاوتی با هم دارند. درحال حاضر می توان چهار نوع وام مسکن را مثال زد که ازطریق بانک های گوناگون قابل دریافت هستند. وام خرید مسکن بانک مسکن را می توان تخصصی ترین وام این حوزه دانست که تحت دو عنوان وام مسکن جوانان بانک مسکن و وام مسکن یکم بانک مسکن پرداخت می گردد.

وام خرید مسکن بانک مسکن به دو صورت سپرده گذاری یا خرید اوراق پرداخت می گردد. وام مسکن یکم که به نام وام مسکن خانه اولی ها هم شناخته می گردد، احتیاجمند سپرده گذاری است و عموما افراد برای دریافت آن باید 12 ماه در صف انتظار بمانند.

نوع دیگر وام مسکن که با خرید اوراق بانک مسکن ممکن می گردد، احتیاجمند سپرده گذاری و انتظار طولانی مدت نیست. این وام برای افرادی توصیه می گردد که برای دریافت وام خرید مسکن عجله دارند. بعلاوه متقاضیانی که قبلا یک بار وام را از بانک مسکن را دریافت نموده باشند، برای مرتبه های بعد باید اوراق خریداری نمایند.

به جز بانک مسکن، بانک های ملی و سامان نیز وام خرید مسکن را به متقاضیان پرداخت می نمایند که شرایط خاص خود را دارند. وام مسکن بانک ملی در سال 99 با سود 17 درصد و وام مسکن بانک سامان با سود 18 درصد پرداخت می گردد.

شرایط وام مسکن در سال 99

وام مسکن در بسیاری از بندهای شرایط با وام های دیگر بانکی اشتراک های زیادی دارد. به عنوان مثال برای دریافت وام خرید مسکن باید حداقل سن متقاضی 18 سال بوده و مقدار عایدی او نیز به مقدار مورد احتیاج برای پرداخت اقساط بانک مسکن یا بانک های دیگر مناسب باشد.

نکته مهم دیگر درباره شرایط وام مسکن این است که سن ملک خریداری شده نباید از 15 سال بیشتر باشد. در آنالیز این شرایط، سن خانه از تاریخ جواز محاسبه می گردد. نباید فراموش کنید که برای دریافت وام، ابتدا باید خانه ای را برای خرید انتخاب نموده و سندی مبنی بر معامله داشته باشید. سپس می توانید با در دست داشتن مدارک لازم (و البته سپری شدن مدت انتظار معین)، برای دریافت وام اقدام کنید.

 • مطلب مرتبط: شرایط دریافت وام تعمیر مسکن یا وام جعاله از همه بانک ها

مدارک لازم برای دریافت وام خرید مسکن

صرف نظر از نوع وام مسکنی که برای خرید خانه انتخاب می کنید، در زمان مقرر و برای دریافت وام باید مدارک زیر به شعبه بانک ارائه شوند. برای اطمینان از اینکه در هنگام دریافت وام با مشکل روبرو نشوید، اصل و کپی همه مدارک زیر را به همراه داشته باشید.

 • شناسنامه و کارت ملی خریدار و فروشنده (کپی از تمامی صفحه های شناسنامه الزامی است)
 • مبایعه نامه یا قرارداد رسمی (حتما باید کد رهگیری داشته باشند)
 • کارت حساب (برای افرادی که با خرید اوراق بانک مسکن اقدام به دریافت وام می نمایند، همراه داشتن اصل و کپی اوراق، الزامی است)
 • گواهی اشتغال متقاضی
 • افتتاح حساب قرض الحسنه به نام خریدار
 • سند تک برگ یا دفترچه ای ملک (سند ملک نباید در رهن بانک باشد. در اسناد دفترچه ای حتی در صورت خالی بودن صفحه نقل و انتفال، باید از آن کپی به همراه داشته باشید)
 • اگر خانه خریداری شده، بنچاق دارد، آن را به همراه داشته باشید (برای املاک نوساز، تقسیم نامه جایگزین بنچاق ارائه می گردد)
 • همه پروانه های ساخت ملک شامل تخریب و نوسازی، تغییر نقشه و موارد دیگر
 • برای بعضی از خانه ها، صورت مجلس تفکیکی احتیاج خواهد بود (در صورتی که سند متعلق به آپارتمان باشد احتیاجی نیست)
 • قبض تلفن ملک خریدتری شده دارای کد پستی
 • درصورت فروش ملک به صورت وکالتی، اسناد هویتی موکل و وکیل (البته در زمان دریافت تسهیلات باید خود خریدار و فروشنده در بانک حاضر شوند)

مطلب مرتبط: بنچاق چیست و چه تفاوتی با سند رسمی دارد؟

سقف تسهیلات مسکن

هریک از انواع وام که در بالا اشاره کردیم، سقف تسهیلات مخصوص به خود را دارند که در شهرهای بزرگ و کوچک، با هم تفاوت دارد. در ادامه، سقف تسهیلات هریک از وام ها را در سال 99 آنالیز می کنیم.

وام مسکن جوانان بانک مسکن

برای دریافت این وام باید 60 ماه در صف انتظار بمانید. درحال حاضر و در امسال، سقف تسهیلات وام مسکن جوانان برای شهر تهران 400 میلیون تومان، شهرهای بزرگ و مرکز استان با جمعیت بیش از 200 هزار نفر، 330 میلیون تومان و در سایر شهرها 290 میلیون تومان است.

وام مسکن یکم بانک مسکن

وام مسکن یکم که به نام وام مسکن زوجین هم شناخته می گردد، به دو صورت خرید اوراق و سپرده گذاری قابل دریافت است. سقف تسهیلات این وام برای هریک از زوجین، در شهر تهران80 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ با جمعیت بالای 200 هزار نفر، 60 میلیون تومان و سایر منطقه ها شهری معادل 40 میلیون تومان پرداخت می گردد. بدیهی است زوجین با دریافت این وام مجموع دوبرابر سقف را در اختیار خواهند گرفت.

نکته مهم این که سقف تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن تا به امروز چند بار دستخوش تغییر شده است. البته در آخرین اخبار از پایگاه خبری بانک مسکن (هیبنا) در تاریخ 5 آبان 99، افزایش این سقف در سال 99 منتفی شد. نکته مهم تکمیلی اینکه دریافت وام ازطریق سپرده گذاری، وام مسکن از آذر 99 دیگر شرایطی برای پرداخت ندارد. باید منتظر مصوبه های نو این بانک برای پرداخت وام خرید مسکن با سپرده گذاری باشیم.

وام خرید مسکن بانک ملی

بانک ملی، وام مسکن خود را با سود 17 درصد پرداخت می نماید. سقف تسهیلات این بانک برای سال 99 معادل 120 میلیون تومان برای زوجین مشخص شد که شامل 100 میلیون تومان وام مسکن و 20 میلیون تومان وام جعاله است. (نکات تکمیلی وام خرید مسکن بانک ملی)

وام مسکن بانک سامان

بانک سامان وام 18 درصدی را برای خرید مسکن به متقاضیان پرداخت می نماید که شرایط بازپرداخت 5 ساله دارد. سقف این وام تا 50 درصد ارزش ملک است که در شهرهای بزرگ به 750 و در سایر شهرها به 500 میلیون تومان می رسد.

برای پیدا کردن خانه مناسب خرید، خبرنگاران را نباید فراموش کنید!

نکته کاربردی از زبان یکی از کارمندان بانک مسکن:

همه افراد شرایط دریافت وام مسکن یکم را ندارند. مثلا بعضی قبلا وام اوراق ممتاز گرفته اند و حالا دیگر از این وام محروم می شوند. برای حل مشکل این افراد به نام اطرافیانشان تسهیلات مسکن می گیرند و قسط اول را به همان فرد می پردازند. پس از آن هم به بانک می آیند تا وام را به نام خودشان انتقال دهند. اما افرادی هم هستند که بعد از یک سال سپرده گذاری متوجه می شوند که به علت مسائل مدارکشان نمی توانند وام بگیرند. آنها در این صورت سپرده سود خود را دریافت می نمایند و سپس یا از تسهیلات دیگر استفاده نموده و یا حسابشان را می بندند

اکنون که با شرایط دریافت وام از بانک های متعدد آشنا شدید، شاید در خرید خانه با خیال راحت تری در پی ملک مورد نظر خود باشید. اگرچه سقف تسهیلات مسکن بانک ها هنوز فاصله زیادی تا قیمت خرید متقاضیان دارد، اما شاید بتواند به بعضی از افراد در خانه دار شدن یاری کند. نظر شما چیست؟ آیا وام خرید مسکن امروز مسئله ای از زوج های جوان و دیگر متقاضیان خانه حل می نماید؟

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 7 مرداد 1401 بروزرسانی: 7 مرداد 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2223

به "با شرایط وام خرید مسکن همه بانک ها در سال 99 آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با شرایط وام خرید مسکن همه بانک ها در سال 99 آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید