برترین شخصیت های کارتون های هانا باربرا؛ از تام و جری تا اسکوبی دو

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، ویلیام هانا و جوزف باربرا دو تن از مهم ترین چهره های دنیای انیمیشن به شمار می روند. این دو پس از دهه ها کار برای متروگلدوین مایر و ساخت کارتون های تام و جری، استودیوی خود را با نام هانا باربرا تاسیس کردند که محصولاتش به سرعت به کارتون های محبوب تلویزیون تبدیل شد. اگرچه استودیوی هانا باربرا به خاطر سبک انیمیشن محدودش مورد انتقاد نهاده شد اما پیشگام بسیاری از تکنیک های ساخت انیمیشن مقرون به صرفه و کارآمد شد و راه را برای آثار چشمگیرتر در دهه های بعد هموار کرد. استودیوی هانا باربرا در طول فعالیت خود صدها شخصیت انیمیشنی خلق کرد اما تعداد انگشت شماری از آن ها به چنان محبوبیتی رسیدند که به نمادهایی در فرهنگ عامه تبدیل شدند. این تا حد زیادی به لطف زمان و دقتی است که این زوج پیشگام در نوشتن داستان هایشان اختصاص دادند تا به این ترتیب محدودیت های انیمیشن ها را جبران نمایند. از خرس های دوست داشتنی تا انسان های غارنشین محبوب، در ادامه برترین شخصیت های کارتون های هانا باربرا را نام بردیم.

برترین شخصیت های کارتون های هانا باربرا؛ از تام و جری تا اسکوبی دو

10. هاکلبری هاوند

هاکل بری هاوند با صداپیشگی داز باتلر یک شخصیت معمولی خوش اخلاق و یک سگ آبی انسان نما است. هاکل بری را می توان هر روز در حال اجرا یک کار تازه پیدا کرد آن هم در حالی که با خوشحالی برای خودش ترانه آه کلمنتاین عزیزم (Oh My Darling Clementine) را زمزمه می نماید. او هر بار در یک دوره تاریخی متفاوت ظاهر می گردد و کارهای همیشگی اش را در زمان های خاص تکرار می نماید. دردسرهای زیادی او را غافلگیر می نمایند اما هاکل بری همواره راهی برای غلبه بر هر مانعی پیدا می نماید.

کارتون هاکل بری هاوند اولین برنامه تلویزیونی انیمیشنی بود که برنده جایزه امی شد که بخش بزرگی از این موفقیت به خاطر شخصیت اصلی آن بود. هاکل بری هاوند یک شخصیت عالی و در عین حال معمولی است که با نگرشی خونسرد و خوش بینانه با زندگی روبرو می گردد. قرار دادن او در دوره های مختلف تاریخ نیز به برجسته کردن ماهیت بی زمان هاکل بری یاری می نماید. مهم نیست در چه دوره ای قرار بگیرد، او فقط به رجحانن شکل ممکن زندگی می نماید. شخصیت بی خیال او یکی از دوست داشتنی ترین و به یادماندنی ترین شخصیت های کلاسیک تلویزیون است.

9. دیک دستردلی

دسترلی با صداپیشگی پاول وینچل شخصیت همواره شرور استودیوی هانا باربرا است. او از استعداد و هوش درخشان خود برای ساختن انواع وسایل عجیب و غریب استفاده می نماید که به وسیله سگ وفادارش، موتلی (دان مسیک) راهنمایی می شوند. آن ها با هم سعی می نمایند از هر حقه ای برای تقلب در راه رسیدن به پیروزی استفاده نمایند و اگرچه معمولا نقشه هایشان به ضررشان تمام می گردد، اما دسترلی از آن دسته افرادی نیست که به راحتی تسلیم گردد.

دسترلی نمونه کاملی از یک شرور است که مدام سیبیل هایش را می چرخاند و همه دوست دارند او به مجازات اعمالش برسد. اگرچه او با مهارت قابل توجه خود کاملا توانایی برنده شدن در رقابت ها را دارد، اما همواره باید با نوعی تله برنده شدن خود را تضمین کند که در نهایت به طرز خنده داری به ضرر خودش تمام می گردد. رابطه پویای او با موتلی چنان محبوب شد که آن ها به عنوان شخصیت های شرور در بسیاری از کارتون های هانا باربرا، از جمله فیلم اسکوب (Scoob!) در سال 2020 ظاهر شدند. در آن فیلم جیسون آیزاک با صدای فوق العاده خود به جای استرلی صحبت می کرد.

8. بارنی رابل

بارنی رابل با صداپیشگی مل بلانک ساکن شهر ماقبل تاریخ بِدراک، با همسرش بتی (بی بنادرت و گری جانسون) و پسرخوانده اش بم بم (دان مسیک) زندگی می نماید. او رجحانن دوست فرد فلینتستون (آلن رید) است و اغلب با نقشه های مختلف او همراه می گردد. گاهی اوقات این دو با هم بحث و دعوا می نمایند اما در نهایت آشتی می نمایند و بارنی هرگز دوستش را تنها نمی گذارد.

بارنی مردی ساده، خوش اخلاق و در بیشتر موارد از زندگی خود راضی است. طبیعت مهربان و شخصیت ساده لوحش گاهی باعث می گردد دیگران از او سواستفاده نمایند اما به طور کلی با مسائل کنار می آید. با این حال اگر بیش از حد تحت فشار قرار بگیرد که دوست بدی است کاملا قادر است از خود دفاع کند. بارنی یکی از رجحانن شخصیت های مکمل در کارتون های هانا باربرا، مردی دوست داشتنی و مهربان و دوستی فوق العاده است.

7. جورج جتسون

جورج جتسون با صداپیشگی جورج اوهانلون با وجود اینکه در آینده ای ایده آل و آرمان شهری با ربات های خدمتکار و تکنولوژی پیشرفته زندگی می نماید، به خوبی نشان می دهد که هر چه قدر هم چیزها تغییر نمایند باز هم زندگی دردسرهای همیشگی اش را دارد. جورج کارمند سخت کوشی در کارخانه چرخ دنده های فضایی اسپِیسی است و هیچ فرصتی را برای غر زدن از دست نمی دهد؛ غر زدن هایی که معمولا به کار یا بچه هایش مربوط می گردد. البته او همچنان یک مرد خانواده دوست است و اگرچه بچه هایش گاهی او را گیج می نمایند، اما همواره در مواقع احتیاج کنارشان است.

جورج جتسون با وجود عجیب و غریب بودن دنیای اتوماتیک جتسون ها، سطحی از آشنایی را به آن اضافه می نماید. با وجود اینکه همه چیز به وسیله ماشین ها اداره می گردد و تقریبا هرگز احتیاجی به تکان دادن حتی یک انگشت هم نیست، مسائل جورج مسائلی هستند که مخاطبان می توانند با آن ها ارتباط برقرار نمایند؛ مثل سردرگمی از اتفاقات روزانه و اینکه اجازه دهد احساساتش بر او غلبه نمایند. اگرچه جورج از خیلی چیزها شکایت می نماید، اما به خانواده اش وفادار است و گاهی اوقات اگر مایل باشد مسائل را از دیدگاه آن ها ببیند، حتی می تواند لحنش را هم عوض کند. جورج جتسون که هم بامزه و هم قابل درک است، یک مرد خانواده معمولی است که به یکی از شخصیت های نمادین در کارتون های هانا باربرا تبدیل شده است.

6. یوگی خرسه

یوگی خرسه با صداپیشگی داز باتلر در دل پارک ملی جلی استون زندگی می نماید. یوگی که به باهوش تر بودن از یک خرس معمولی معروف است، رجحانن دوستش بوبو (دان مسیک) را در نقشه هایی برای دزدیدن سبدهای پیک نیک گردشگران پارک و خوردن خوراکی های داخل شان رهبری می نماید. متاسفانه این رفتار بر خلاف قوانین جلی استون است و اغلب باعث درگیری یوگی با رنجر اسمیت (دان مسیک) می گردد.

یوگی خرسه اولین شخصیت برجسته هانا باربرا بود و همچنان یکی از معروف ترین خرس های انیمیشنی به جای مانده است. اگرچه یوگی سعی در دزدی از مردم دارد اما هرگز بدذات به نظر نمی رسد و بیشتر شبیه کودکی است که به نتیجه اعمال خود فکر نمی نماید. صداپیشگی داز باتلر برای یوگی از رجحانن کارهای درخشان او است و به خوبی به معرفی این شخصت با روحی مهربان که به خاطر گرسنگی گمراه شده می پردازد. این صداپیشه پویایی منحصربه فردی به یوگی بخشید که باعث شد در همان اولین نمایشش به یک ستاره تبدیل گردد.

5. تام

توماس جاسپر یا همان تام، نیمی از یکی از نمادین ترین زوج های انیمیشنی تمام دوران است. او در بیشتر مواقع ترجیح می دهد سرش به کار خودش باشد؛ کارهایی مثل چرت زدن در گوشه و کنار خانه، دلربایی از یک گربه ماده یا لذت بردن از غذا. با این حال رقابت او با دشمن ترین دوستش جری، همواره در مرکز توجه قرار می گیرد؛ افسوس که کوشش های او برای گرفتن جری اغلب با کتک خوردن، منفجر شدن و له شدن به انتها می رسد.

شخصیت تام در طول سال ها خیلی تغییر نموده است، اما او عموما به عنوان یک گربه قلدر مغرور و خودخواه به تصویر کشیده می گردد که گاهی اوقات بدون هیچ علت خاصی جری را اذیت می نماید. این ویژگی ها باعث می گردد تام به یک مکمل عالی در رقابت شان تبدیل گردد، زیرا این صفات منفی باعث می گردد شکست هایش خنده دارتر به نظر برسد. با این حال شخصیت تام هرگز آنقدر منفی نمی گردد که دیگر دوست داشتنی نباشد و از بعضی جهات عزم پایدار او برای شکست دادن جری الهام بخش است. شخصیت او مترادف با پشتکار و لجبازی است، ویژگی هایی که به راحتی می توانند منجر به دردسر شوند.

4. شگی راجرز

شگی راجرز با صداپیشگی کیسی کیزم به نظر می رسد از همه اعضای گروه اسکوبی دو تناسب کم تری با کارش داشته باشد. او از هر روح، غول و هیولایی که گروهش با آن ها روبرو می گردد به وحشت می افتد و ترجیح می دهد وقتش را به غذا خوردن بگذراند. با وجود ترس هایش، او هرگز گروه را ترک نمی نماید و حتی زمانی که فرد (فرانک ولکر) در دسترس نباشد، با موفقیت گروه را رهبری می نماید.

شگی یکی از دوست داشتنی ترین شخصیت های انیمیشنی تمام دوران است. او به لطف دوستی اش با اسکوبی (دان مسیک)، تنها شخصیت انسانی است که در تمام فصل های مجموعه اسکوبی دو حضور دارد. شخصیت شگی به علت ترکیب جالب یک موجود ترسوی خنده دار و رجحانن دوست وفاداری که در مواقع لزوم می تواند از خلاقیتش استفاده کند، بیشتر از همه به چشم می آید. شگی بعلاوه به عنوان یکی از میم های پرطرفدار در دنیای مجازی مورد استفاده قرار می گیرد که بسیاری از این میم ها به قدرت نامحدود او اشاره می نمایند که حتی به وسیله برادران وارنر به شوخی به آن اشاره شده است.

3. جری

جری، نیمه دیگر زوج نمادین موش و گربه، به خاطر شخصیت معصوم تر و بازیگوش ترش شناخته می گردد. او معمولا به عنوان شخصیت اصلی داستان به تصویر کشیده می گردد، کسی که فقط سعی دارد زنده بماند یا کمی غذا پیدا کند، اما گاهی اوقات می تواند کسی باشد که دعوا با تام را آغاز می نماید. با وجود تفاوت آشکار میزان آن ها، جری به راحتی می تواند از تام پیشی بگیرد و با استفاده از تله ها او را شکست بدهد.

جری به عنوان شخصیت ضعیف تری که از پس خودش به خوبی برمی آید همواره مورد تحسین قرار می گیرد. او قهرمان کوچکی است که باید با حیله گری بر حریفی با رجحان آشکار غلبه کند. او در ابداع کردن راه هایی برای آسیب رساندن به تام به همان میزان خلاق است و به نظر می رسد هرگز لبخند شیطنت آمیز و بازیگوش خود را از دست نمی دهد. با این حال حتی در حالی که تام و جری سعی در نابودی یکدیگر دارند، نوعی رفاقت در آن ها به چشم می خورد که نشان می دهد حتی در بحبوحه درگیری، لحظات زودگذری از درک متقابل بینشان وجود دارد. جری مترادف با زیرکی و انعطاف پذیری است، شهرتی که برای یک موش کوچک اصلا بد نیست.

2. فرد فلینتستون

فردریک فلینتستون رئیس خانواده فلینتستون است که شامل همسرش ویلما (جین وندرپیل) و دخترشان پبلز (جین وندرپیل) می گردد. عصبانیت زودگذر و لجبازی های او اغلب باعث دردسر می گردد، به خصوص زمانی که سعی می نماید یکی از نقشه های پولدار شدنش را اجرا کند. با این حال در نهایت فرد به خانواده و رجحانن دوستش وفادار است و همواره احتیاجهای آن ها را بر احتیاجهای خودش مقدم می دارد.

فرد فلینتستون به دلایل خوبی یکی از شناخته شده ترین و دوست داشتنی ترین شخصیت های کارتونی است. او ترکیبی درست از ویژگی های مثبت و منفی دارد که باعث می گردد برای مخاطبان گسترده تری قابل درک باشد و اگرچه ویژگی های منفی او گاهی باعث می گردد او کمی دوست داشتنی به نظر نرسد، اما در نهایت او به سزای اعمالش می رسد، به گونه ای که احساس گردد نتیجه کارهای خودش را می بیند. علاوه بر این فرد قلبی از طلا دارد که او را به یکی از رجحانن و ماندگارترین شخصیت های پدرانه در تلویزیون تبدیل می نماید.

1. اسکوبی دو

اسکوبی دو طلایه دار نمادین فرنچایز اسکوبی دو، به لطف توانایی صحبت کردن، خود را از سایر سگ ها متمایز می نماید. اسکوبی درست مثل رجحانن دوستش شگی، معمولا از ارواح و اشباحی که گروه سعی در افشای هویت شان دارند می ترسد و ترجیح می دهد عقب بایستد و از خوردن غذا لذت ببرد. خوشبختانه با وعده خوراکی مورد علاقه اش، یک اسنک اسکوبی، می توان او را راضی به همراهی کرد.

فرنچایز اسکوبی دو به راحتی شناخته شده ترین و پرسودترین محصول کمپانی هانا باربرا است و اسکوبی دو علت اصلی موفقیت خیره نماینده آن به شمار می رود. او با وجود ترسو بودنش در نقش یک قهرمان دست و پا چلفتی، به یک یار معروف در دنیای انیمیشن تبدیل شده است. اسکوبی و شگی با هم نمادین ترین شخصیت های کارتون های هانا باربرا و یکی از رجحانن همکاری های تاریخ تلویزیون را شکل می دهند. علاوه بر این صدای او که کوششی دست و پا شکسته برای صحبت کردن به انگلیسی است، برای یک سگ مناسب به نظر می رسد و به او شخصیتی معصوم می بخشد.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1403 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2425

به "برترین شخصیت های کارتون های هانا باربرا؛ از تام و جری تا اسکوبی دو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین شخصیت های کارتون های هانا باربرا؛ از تام و جری تا اسکوبی دو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید