تاکید مجدد لهستان بر لزوم پرداخت غرامت جنگ جهانی از طرف آلمان

رئیس جمهور لهستان با وجود مخالفت آلمان بار دیگر بر درخواست کشورش برای دریافت غرامت جنگ جهانی از این کشور تاکید نموده و این را یک مسئولیت اخلاقی بر عهده آلمان دانست.

تاکید مجدد لهستان بر لزوم پرداخت غرامت جنگ جهانی از طرف آلمان

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه تاگس اشپیگل، آندژی دودا رئیس جمهوری لهستان، به مناسبت هشتادمین سالگرد حمله آلمان به لهستان بار دیگر بر درخواست کشورش برای دریافت غرامت جنگ جهانی دوم از آلمان تاکید نمود.

وی در این باره گفت که پرداخت این غرامت ها یک مسئله اخلاقی و مسئولیت است. وی که در تبادل نظر با نشریه بیلد آلمان سخن می گفت توضیح داد که جنگی که ما امروز درباره آن صحبت می کنیم آسیب های جدی به لهستان وارد کرد. مجلس لهستان یک صورتحساب برای این منظور را ارائه داده است.

دودا توضیح داد که سال ها پیش رئیس جمهور وقت لهستان یعنی لخ کاچینسکی گزارش های تخصصی را تهیه نموده بود که نشان می داد این خسارت ها هرگز جبران نشده است. در نهایت کارشناسان باید درباره مسئله غرامت های جنگ جهانی تصمیم گیری نمایند . من اطمینان دارم که ما راه حلی را در این باره خواهیم یافت.

حمله آلمان به لهستان در تاریخ اول سپتامبر سال 1939، شروع جنگ جهانی دوم با حدود 80 میلیون کشته بود.

جاکیچ کژاپوتوویژ ، وزیر امور خارجه لهستان هم چندی پیش در این باره به خبرگزاری آلمان گفته است که در پرداخت غرامت به کشورهایی که در آن موقع مورد حمله آلمان نازی قرار گرفتند عدل و انصاف اساسی رعایت نشده است. به گفته وی لهستان در بین کشورهای آسیب دیده مورد تبعیض قرار گرفته است.

لهستان در جنگ جهانی دوم نسبت به جمعیت خود قربانیان زیادی داده است. حدود 5 تا 6 میلیون لهستانی جان خود را در این جنگ ها از دست دادند. همچنین میزان ویرانی های این جنگ در لهستان بسیار بالا بود. پایتخت لهستان قبل از عقب نشینی اشغالگران تقریبا با خاک یکسان شد.

حزب محافظه کار قانون و عدالت لهستان بعد از عهده داری حکومت در این کشور در سال 2015 بار دیگر مسئله دریافت غرامت جنگ جهانی از آلمان را در دستور کار خود قرار داد. طبق محاسبات اولیه ورشو، خسارت ناشی از این جنگ جهانی در لهستان بالغ بر 800 میلیون یورو بوده است.

به گفته وزیرامور خارجه لهستان در این کشور این اعتقاد وجود دارد که آلمان در اوایل دهه نود به ما فشار وارد نموده است که این مسئله را مطرح نکنیم. بنابراین حالا ما به این بحث برمی گردیم.

البته آلمان مسئله غرامت های لهستان را یک پرونده از نظر سیاسی سرانجام یافته ارزیابی می نماید. یک گزارش کارشناسی کمیته خدمات علمی آلمان اخیرا به این نتیجه رسیده است که لهستان دیگر هیچ حقی در این راستا ندارد. این گزارش کارشناسی از جمله به این مسئله استناد نموده است که لهستان در سال 1953 روی این غرامت ها انصراف داده است. لهستان این استدلال را رد نموده و اعلام نموده که این بیانیه تحت فشار اتحاد جماهیر شوری ارائه شده و غیر قانونی بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: بروزرسانی: 5 مهر 1398 شناسه مطلب: 398

به "تاکید مجدد لهستان بر لزوم پرداخت غرامت جنگ جهانی از طرف آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید مجدد لهستان بر لزوم پرداخت غرامت جنگ جهانی از طرف آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید