تعامل میراث فرهنگی اردبیل با دستگاه قضایی سازنده و مطلوب است

به گزارش سفر به فرانسه، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل تعامل این مجموعه با دستگاه قضایی استان را سازنده و مطلوب دانست.

تعامل میراث فرهنگی اردبیل با دستگاه قضایی سازنده و مطلوب است

به گزارش سفر به فرانسه به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی ظهر در دوره آموزشی ضابطین قضایی یگان حفاظت میراث فرهنگی اردبیل توضیح داد: دستگاه قضایی در صیانت از آثار تاریخی و پرونده های قضایی مرتبط همکاری مطلوبی با ما داشته است.

او با تاکید به کوشش اداره کل میراث فرهنگی در صیانت از آثار تاریخی با وجود کمبود امکانات، افزود: انتظار ما حمایت دستگاه قضایی در فرهنگ سازی و جذب مشارکت مردمی در صیانت از آثار تاریخی است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردبیل تعداد کارکنان یگان حفاظت را 22 نفر برشمرد و افزود: این تعداد از عرصه های تاریخی و هشت موزه استان حفاظت می نمایند که ضروری است با صدور کارت ضابطان قضایی نسبت به بهبود عملکرد این افراد اقدام کرد.

او همچنین حمایت دستگاه قضایی از سرمایه گذاری را قابل تقدیر دانست و گفت: ضروری است برخی موانع سرمایه گذاری برطرف گردد چرا که متاسفانه پاسخگویی دستگاه ها به استعلامات ماه ها به طول می انجامد تا جایی که برخی سرمایه گذاران منصرف می شوند.

فلاحی افزود: همچنین انتظار می رود دادستانی در ساماندهی ساخت و سازها در محورهای گردشگری استان و برطرف اغتشاشات بصری یاریگر ما باشد.

او همچنین خواهان ساماندهی حریم پل تاریخی هفت چشمه اردبیل شد و گفت: حریم پل جهت صیانت معین شده و به دستگاه قضایی نیز ابلاغ شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: متاسفانه برخی اغتشاشات بصری در حریم پل مشاهده می گردد که برطرف آن نیازمند ورود به هنگام دستگاه قضایی است و انتظار ما حمایت دستگاه قضا جهت صیانت از آثار تاریخی استان است.

وضعیت اردبیل به لحاظ جرایم تخریب آثار تاریخی مناسب است

دادستان اردبیل گفت: وضعیت اردبیل به لحاظ جرایم تخریب آثار تاریخی در مقایسه با سایر استان ها مناسب است.

ناصر عتباتی دادستان اردبیل نیز در دوره آموزشی ضابطین قضایی یگان حفاظت میراث فرهنگی اردبیل توضیح داد: با وجود تعدد آثار تاریخی وضعیت صیانت از آثار در این استان مطلوب است.

او با بیان اینکه تعدد آثار مسئولیت ضابطین را سخت نموده است، افزود: ماموران یگان حفاظت حافظان و نگهبانان تاریخ هستند و ضروری است اقدام آن ها بر اساس دانش و انگیزه بوده و اطلاعات قضایی و حقوقی به روز رسانی گردد.

دادستان اردبیل با بیان اینکه دستگاه قضایی با دو حوزه وقوع جرم و وقوع تخلف روبرو است، توضیح داد: هر چند مجازات آغاز به جرم به مراتب کمتر از وقوع آن است اما در حوزه میراث فرهنگی در بسیاری از مواقع نفس اقدام به جرم نیز مجازات نزدیک به وقوع جرم دارد.

عتباتی با یادآوری اینکه جرایم حوزه میراث فرهنگی تا سال 92 قابل گذشت محسوب می شد، ادامه داد: از سال 92 جرایم به شکل غیر قابل گذشت تغییر یافته و حتی در صورت عدم ورود خود اداره کل و دادستانی، سازمان های مردم نهاد می توانند اعلام جرم نمایند.

او افزود: کارکنان یگان حفاظتی که ضابط قضایی هستند می توانند در صورت مشاهده جرم مشهود مداخله نموده و در واقع ضابطان مامورانی هستند که تحت نظارت و تعلیم دادستان در کشف جرم، حفظ آثار و حتی شناسایی و جلوگیری از فرار متهم اقدام نمایند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 163

به "تعامل میراث فرهنگی اردبیل با دستگاه قضایی سازنده و مطلوب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعامل میراث فرهنگی اردبیل با دستگاه قضایی سازنده و مطلوب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید