تناسب رنگ در لباس پوشیدن؛ نکات مهم در ست کردن لباس ها

به گزارش سفر به فرانسه، رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن قوانین و قاعده های ساده ای دارد که با رعایت آن ها می توان بهترین ست های رنگی را انتخاب نموده و از پوشیدن آن ها لذت ببرید. چیدن رنگ های مناسب در کنار یکدیگر و انتخاب رنگ مناسب هر فصل از مهمترین قواعد ست کردن لباس هاست.

تناسب رنگ در لباس پوشیدن؛ نکات مهم در ست کردن لباس ها

حتی گران ترین و بهترین لباس ها بدون در نظر دریافت تناسب رنگ ها، ظاهری زشت به شما می دهند. تناسب رنگ در لباس پوشیدن الفبای لباس پوشیدن است و هر فردی چه آقا و چه خانم باید آن را بداند.

در این جا ما روش های مختلف و ساده برای رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن را برای شما گردآوری نموده ایم. با خبرنگاران همراه باشید.

استفاده از چرخه رنگ در ست کردن لباس ها

همواره بهترین راهنمای شما در رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن، چرخه رنگ است. در تصویر زیر چرخه رنگ را می بینید. در مرکز چرخه رنگ سه رنگ اصلی یعنی آبی و زرد و قرمز قرار گرفته است. رنگ های درجه دو که از ترکیب سه رنگ اصلی حاصل شده اند شامل بنفش، نارنجی و سبز هستند؛ و در بیرونی ترین ردیف رنگ های درجه سه را می بینید.

رنگ های گرم و رنگ های سرد: رنگ های گرم به رنگ هایی مثل رنگ قرمز، نارنجی و زرد گفته می گردد و رنگ های سرد شامل رنگ های سبز، آبی و بنفش است. برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن رنگ های گرم را با رنگ های گرم و رنگ های سرد را با رنگ های سرد ست کنید.

رنگ های خنثی: رنگ های سفید، سیاه و خاکستری رنگ های خنثی هستند که می توان آن ها را رنگ های مهمی در تناسب رنگ در لباس پوشیدن در نظر گرفت و به جز چند استثنا به راحتی می توان آن ها را با رنگ های مختلف ست کرد.

قوانین استفاده از چرخه رنگ

استفاده از چرخه رنگ برای ست کردن رنگ لباس ها بسیار ساده است. اگر بر روی دایره رنگ در جهت عقربه های ساعت حرکت کنیم، رنگ های مشابه در کنار یکدیگر قرار دارند. رنگ های مکمل روبروی هم و رنگ های متضاد به فاصله سه خانه از یکدیگر قرار دارند.

ست کردن رنگ های مشابه

استفاده از رنگ های مشابه که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر قرار دارند راحت ترین راه برای انتخاب ست رنگی مناسب است. اما در نظر بگیرید که در ست کردن رنگ های مشابه از بیش از سه رنگ استفاده نکنید.

ست کردن رنگ های مکمل

عموما توصیه نمی گردد که در انتخاب و ست کردن لباس ها از رنگ های مکمل استفاده گردد زیرا ظاهر زیبا و چشم نوازی نخواهد داشت. برای اصلاح قانون رنگ های مکمل به این صورت عمل می گردد که دو رنگ مکمل را در نظر می گیریم مثلا زرد و بنفش، رنگ اول را بنفش در نظر می گیریم و برای رنگ دوم به جای رنگ زرد یک خانه عقب یا جلو می رویم یعنی بنفش را با زرد طلایی و یا سبز ست می کنیم به این نحو قانون رنگ های مکمل برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن اصلاح می گردد.

ست کردن رنگ های متضاد

رنگ های متضاد هم به خوبی با هم ست می شوند و می توانید برای شیک تر شدن ست رنگیتان از سایه یا ته رنگ، حتی تن رنگی آن ها بهره ببرید. مثلا در تصویر زیر دو رنگ قرمز آبی با هم ست شده است. از دو ته رنگ آبی و یک تن رنگی قرمز (رنگ دوم از بالا) استفاده شده است.

2- استفاده از رنگ های خنثی در ست کردن لباس ها

رنگ های خنثی نقش مهمی را در تناسب رنگ در لباس پوشیدن بازی می نمایند مخصوصا در لباس های روزانه و یا لباس هایی که برای سر کار استفاده می کنید.

ترکیب رنگ ها با سفید

هر رنگی را با سفید ترکیب کنید رنگ جدیدی حاصل می گردد که از رنگ اولیه کمی روشن تر است و هر چه رنگ سفید بیشتر به آن اضافه گردد رنگ روشن تری به دست می آید. به رنگ های ایجاد شده، ته رنگ رنگ اصلی گفته می گردد. مثلا در تصویر زیر ته رنگ هایی از رنگ سبز نمایش داده شده است. همان طور که در تصویر زیر می بینید، ته رنگ های یک رنگ با همان رنگ و البته با سفید به خوبی ست می شوند به این صورت تناسب رنگ در لباس پوشیدن رعایت می گردد.

ترکیب رنگ ها با سیاه

با افزودن رنگ سیاه به هر رنگی، رنگ های تیره تری به وجود می آید که به این رنگ ها سایه رنگ از رنگ اولیه می گویند. در این مورد نیز سایه رنگ با رنگ اولیه و رنگ سیاه به خوبی ست می شوند. در تصویر زیر می بینید که قرمز، سایه قرمز (زرشکی) و رنگ سیاه ست رنگی چشم نوازی را در کنار یکدیگر ایجاد نموده اند.

ترکیب رنگ ها با خاکستری

و اما رنگ خاکستری، در صورت افزوردن رنگ خاکستری به یک رنگ، تن رنگی از رنگ اول پدید می آید که باز هم تن های رنگی ایجاد شده با رنگ اول و البته با رنگ خاکستری به خوبی ست می گردد. در تصویر زیر می بینید که تن رنگی از قرمز، سبز و آبی به خوبی با خاکستری ست شده است.

به این صورت برای رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن، می توان از رنگ های خنثی استفاده کرد.

ترکیب چه رنگ هایی با هم اشتباه است؟

در بین قاعده و قوانین گفته شده استثنا ها و محدوده های خطری نیز وجود دارد. برای داشتن تناسب رنگ در لباس پوشیدن بعضی از رنگ ها را نباید با یکدیگر ست کرد.

ترکیب اشتباه با رنگ سیاه: رنگ سیاه در ترکیب با رنگ های سورمه ای و قهوه ای جلوه زیبایی ندارد و اشتباه است.

ترکیب اشتباه با رنگ سفید: ست کردن رنگ کرم و سفید اشتباه است و ترکیب رنگی مناسبی نخواهد بود.

ترکیب اشتباه با رنگ خاکستری: و البته باز هم ترکیب و ست کردن قهوه ای با خاکستری اشتباه است.

بیشتر بدانید: رنگ سال 97 چیست و اصول ست کردن آن چگونه است؟

استفاده از رنگ های اصلی در لباس پوشیدن

به طور کلی بهتر است که در لباس پوشیدن از ترکیبات یکی از رنگ های اصلی بهره ببرید. برای این کار می توانید از تن، سایه و یا ته رنگ رنگ اصلی استفاده نمایید. مثل تصویر زیر که از ته رنگ و سایه رنگ آبی استفاده شده است.

و اما اگر قصد دارید که دو رنگ اصلی را با هم ست کنید بهتر است از یک رنگ خنثی برای ایجاد ارتباط بین آن ها استفاده نمایید تا ترکیب رنگی مناسب تری پدید آید.

تناسب رنگ در لباس پوشیدن؛ رنگ مناسب هر فصل

در هر فصل باید رنگ مناسب همان فصل را پوشید. شاید بتوان گفت که رنگ مناسب هر فصل را می توان از رنگ های موجود در طبیعت در همان فصل انتخاب کرد:

رنگ های مناسب برای بهار: رنگ های مناسب برای فصل بهار رنگ های گرم هستند. می توانید برای ست کردن لباس های خود در فصل بهار از ته رنگ رنگ های گرم و رنگ های روشن بهره ببرید.

رنگ های مناسب برای تابستان: در فصل تابستان باید از رنگ های سرد استفاده کرد. در واقع در فصل تابستان بهتر است از ته رنگ و تن رنگ های سرد استفاده نمود.

رنگ های مناسب برای پاییز: در رنگ پاییز باید از رنگ های گرم برای ست کردن لباس ها استفاده کرد. استفاده از سایه و تن رنگ های گرم بهترین ست های رنگی در پاییز برای شماست.

رنگ های مناسب برای زمستان: رنگ های مناسب زمستان، رنگ های سرد هستند و برای انتخاب ست رنگی لباس های خود بهتر است از سایه رنگ های سرد بهره ببرید.

در عکس زیر رنگ های مناسب هر فصل نمایش داده شده است:

تناسب رنگ در لباس پوشیدن؛ نکات و ترفند ها

  1. برای انتخاب لباس های روزمره و لباس هایی که می خواهید سرکار از آن ها بهره ببرید حتما از رنگ های خنثی استفاده نمایید؛ و البته سعی کنید در این ست ها از بیش از سه رنگ استفاده نکنید.
  2. آقایان توجه نمایند که از پوشیدن شلوار های رنگی حتما پرهیز نمایند، چون شلوار های رنگی توجه را به سمت خود جلب می نمایند و ست رنگی شما دیده نمی گردد. اما اگر قصد دارید که شلوار های رنگی بپوشید حتما از یک پیراهن یا تی شرت با رنگ خنثی بهره ببرید.
  3. برای ست کردن لباس های خود حتما از تن، سایه و ته رنگ ها هم بهره ببرید. مثلا بعد از انتخاب ست رنگی خود از روی دایره رنگ، یکی از رنگ ها و به جای بقیه رنگ ها از ته رنگ، سایه و تن های آن ها بهره ببرید.
  4. لباس های گلدار یا طرحدار را با رنگ های خنثی ست کنید. البته می توانید این لباس ها را با یک لباس ساده با رنگی همرنگ با گل های لباس خود ست کنید تا تناسب رنگ در لباس پوشیدن برای لباس های گلدار را رعایت نموده باشید.
  5. توجه کنید که اکسسوری و جواهراتتان را نیز باید برای رعایت تناسب رنگ در لباس پوشیدن با لباس هایتان ست و هماهنگ باشد. اگر از رنگ های گرم استفاده نموده اید از جواهرات طلایی بهره ببرید و اگر از رنگ های سرد در ست رنگی خود استفاده می کنید به سراغ زیورآلات استیل و نقره ای بروید.
  6. برای پیچیده تر شدن ست رنگی خود بعد از این که تصمیم گرفتید از کدام یک از قوانین رنگ ها بهره ببرید (قانون رنگ های متضاد، مشابه، رنگ های خنثی و یا ...) یکی از رنگ ها را ثابت و با یک یا دو رنگ دیگر بازی کنید (از ته رنگ، سایه و یا تن رنگ ها بهره ببرید) و ست رنگی مناسب خود را پیدا نمایید.

تناسب رنگ در لباس پوشیدن مهمترین مرحله انتخاب لباس هاست و باید در ست کردن لباس ها دقت زیادی داشته باشید. پیشنهاد می کنیم که دایره رنگی را در موبایل خود ذخیره کنید تا در مواقع لازم به آن دسترسی داشته باشید.

منبع: wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 1 اسفند 1399 بروزرسانی: 1 اسفند 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1563

به "تناسب رنگ در لباس پوشیدن؛ نکات مهم در ست کردن لباس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تناسب رنگ در لباس پوشیدن؛ نکات مهم در ست کردن لباس ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید