حذف 4 صفر از پول ملی چقدر کارآمد است؟

به گزارش سفر به فرانسه، امروز در مجلس شورای اسلامی، ماده واحده تبدیل واحد پول ملی از ریال به تومان و حذف چهار صفر تصویب شد.

حذف 4 صفر از پول ملی چقدر کارآمد است؟

این طرح با عنوان اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس و مسکوک از سوی بانک مرکزی مطرح شده است.

سهراب دل انگیزان، رییس دانشکده اقتصاد دانشگاه رازی کرمانشاه در مصاحبه با سفر به فرانسه با ارزیابی طرح حذف چهار صفر از پول ملی می گوید: حذف چهار صفر از پول ملی بیشتر یک تصمیم خنثی است تا یک تصمیم استراتژیک و عمدتا اثر حسابداری به جای می گذارد. با اجرای این تصمیم بانک مرکزی از این به بعد در مواقع نوشتن ارقام چهار صفر کمتر می گذاریم و تنها اثر روانی می توان داشته باشد و اثری بر اقتصاد ندارد.

وی ادامه می دهد: در حال حاضر بیشتر خریدها با کارت اعتباری بوده و عملا مردم اسکناس جابجا نمی کنند که حتی اثر روانی حذف چهار صفر از پول را نیز ببینند. حذف کردن چهار صفر باعث می شود که موتور تولیدکننده صفری که صفر کنار اسکناس ها چاپ می کرد فقط نادیده گرفته شود و اقدام خاصی نیست.

دل انگیزان می افزاید: در گذشته سیستم غلط هر سال یک صفر به اسکناس ها اضافه می کرد و قیمت ها را 10 برابر می کرد، سیستم نقدینگی است که این کار را می کند. حال به جای این که مساله را حل کنند، صورت مساله را حذف می کنند؛ یعنی آن صفری که خودشان با این سیستم ایجاد کرده اند را حذف می کنند و این تنها اعتبار و اعتماد به سیستم را از بین می برد.

این کارشناس اضافه می کند: به جای حل مساله، موتور تولیدکننده صفر کنار اسکناس را خاموش می کنند. نظام مالی، نظام بودجه بندی و نظام بانکداری این اقدام غلط را انجام داده اند و اشکالات آنها باعث شد که ما همچنان صفر تولید کنیم. سیستم باید اصلاح شود و اقدام حذف چهار صفر از پول ملی تنها پاک کردن صورت مساله بوده که اشکالات آنها نادیده گرفته شود.

وی در پایان تاکید می کند: عمده مزیت حذف چهار صفر برای حسابداری و تسهیل آن بوده و اثری بر تورم ندارد. نرخ ها همانطور که قبلا محاسبه می شد پس از این هم با یک تبدیل به همان صورت محاسبه می شود. اثر تورمی ندارد زیرا هیچ شرکتی بر اساس چارچوب های روانی تصمیم نمی گیرد بلکه به همان اندازه که هزینه های تولید بالا می رود اقدام به افزایش قیمت می کند، حال چه با چهار صفر چه با شش صفر.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1131

به "حذف 4 صفر از پول ملی چقدر کارآمد است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف 4 صفر از پول ملی چقدر کارآمد است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید