دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که حمله سایبری به صندلی های سوخت رسانی به وسیله یک کشور خارجی صورت گرفته، گفت: با تمهیداتی که از قبل از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت رسانی اختلال ایجاد شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود

سیدابوالحسن فیروزآبادی در برنامه تلویزیونی، درباره حمله به صندلی های سوخت رسانی شرح داد: این حمله ساعت 11 صبح سه شنبه رخ داد و ما در همه صندلی های بنزین کشور شاهد اختلال وسیع بودیم. دستگاه های مربوطه به مساله پرداختند و علائم یک حمله سایبری را مشاهده کردند. این حمله سایبری خوشبختانه خسارت های سخت افزاری در پی نداشته و فقط در ارائه خدمت به شهروندان ایجاد اختلال کرد که کارشناسان در مدت کوتاهی توانستند راه حل رفع مشکل را پیدا نمایند. حدود 4600 صندلی سوخت رسانی بنزین در کشور داریم که باید اصلاحاتی در برنامه نرم افزاری شان انجام دهند و این کار از ساعت پنج بعدازظهر به تدریج در حال اجرا است.

او با بیان این که این حمله احتمالا به وسیله یک کشور خارجی صورت گرفته است، اضافه کرد: الان زود است اعلام کنیم حمله از سوی کدام کشور و به چه صورت بوده اما هدف این حمله ایجاد اختلال در خدمت رسانی به مردم است. متاسفانه اخیرا در سیستم راه آهن هم شاهد چنین اختلال گسترده ای بودیم که توانستیم با توان سایبری در کشور ظرف ساعات کمی مشکل را رفع عیب کنیم. این حادثه هم در مدت کوتاهی رفع عیب شده اما به علت گستردگی صندلی ها در سرتاسر کشور، به تدریج باید تیم هایی اعزام شوند و رفع اشکال نمایند و امیدواریم تا ظهر روز چهارشنبه رفع اشکال گردد.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی در پاسخ به این که آیا به سرورهای مرکزی آسیبی وارد شده، گفت: خوشبختانه به سرورها و اطلاعات لطمه ای وارد نشده است. اصولا طراحی شبکه صندلی سوخت رسانی در کشور ما یک طراحی خاص مربوط به کشور خودمان است. پمپ بنزین های ما تمام الکترونیک هستند و از نظام پرداخت و نظام واگذاری سوخت، تا نظام های الکترونیکی دیگر مانند تلفن مداربسته در صندلی ها تحت نظام واحدی کار می نمایند و خوشبختانه با تمهیداتی که از قبل از لحاظ امنیتی در نظر گرفته شده بود، سیستم طوری است که به هیچ وجه به اطلاعات سهمیه مردم لطمه ای وارد نشده و فقط در نظام خدمت رسانی اختلال ایجاد شده است.

فیروزآبادی اعلام نمود: به علت این که این سیستم ها به هم متصل هستند، شاید حمله کردن به سیستمی که نسبتا پیچیدگی بالایی ندارد اما تعداد ترمینال های زیادی دارد، کار سختی نباشد. یعنی حمله ای که صورت گرفته، سطح بالایی نداشته است. البته شاید اگر تدابیر مناسب تری اتخاذ می شد، ما حتی شاهد وقفه در سوخت رسانی هم نبودیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا اقدامات لازم برای پیشگیری از حملات سایبری انجام نشده بود، گفت: این مسائل، دنیای است و گفته می گردد که سرعت توسعه دیجیتالی، بیش از سرعت نظامات امنیتی دیجیتالی است. در دنیا شاهدیم که همواره اخباری در این حوزه شنیده می گردد و حملاتی به نظامات بانکی، بانک های اطلاعاتی و ایجاد اختلال دیده شده است. حتی در شبکه های اجتماعی بعضا افشاگری های وسیعی به صورت میلیاردی در زمینه کشف اطلاعات یا ایجاد اختلال در سرویس دیده می گردد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: مثلا اخیرا یکی از بزرگ ترین پلتفرم های پیغام رسان مثل واتس اپ برای مدت 10 ساعت در کل دنیا دچار اختلال شد. بنابراین نظام دفاعی از نظام حمله ای در کل دنیا مقداری عقب ماندگی دارد. البته این باعث نمی گردد ما اشکالاتی را که در سیستم هایمان وجود دارد و باید رفع گردد، توجیه کنیم. ما قطعا بعد از این حادثه دستگاه های مربوطه را مامور می کنیم که آسیب های موجود و نقاط ضعفی را که در سیستم وجود دارد، شناسایی نمایند تا کمتر شاهد لطمه به خدمات عمومی کشور باشیم.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 7 آذر 1400 بروزرسانی: 7 آذر 1400 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1996

به "دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیر شورای عالی فضای مجازی: حمله سایبری از یک کشور خارجی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید