رد پای نیاکان ایرانی در DNA یک قربانی شهر پمپئی

به گزارش سفر به فرانسه، بیش از دو هزار و 100 سال پس از دفن شدن شهر باستانی پمپئی زیر خاکستر آتشفشان وزوو، بقایای اسکلت یکی از قربانیان اطلاعات ارزشمندی را فاش کرده است.

رد پای نیاکان ایرانی در DNA یک قربانی شهر پمپئی

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، گروهی از پژوهشگران دانشگاه تورورگاتا شهر رم به سرپرستی پروفسور گابریل اسکورانو پیروز شدند برای نخستین بار ژنوم یک انسان پمپئی را تقریبا به طور کامل توالی یابی کنند.

این کار با استفاده از دی ان ای استخراج شده از بقایای اسکلت مردی اجرا شده که فرد A نام گذاری شده است. کشف این اسکلت به کاوش های باستان شناسی سال 1934 باز می شود.

پژوهشگران ایتالیایی نتایج پژوهش های خود را در مجله تخصصی Scientific Reports منتشر کردند و خبرگزاری آلمان جمعه ششم خرداد (27 مه) خلاصه ای از آن را بازنشر کرد.

از فلات ایران تا جزیره ساردینیای ایتالیا

بررسی های ژنتیکی نشان می دهد مردی که سال 79 میلادی زیر توده عظیمی خاکستر آتشفشان مدفون شده، احتمالا اهل جزیره ساردینیا بوده و نیاکان او از سرزمین کنونی ایران و از طریق آناتولی خود را به اروپا رسانده اند.

بر پایه این بررسی ها این فرد به احتمال زیاد بر اثر ابتلا به بیماری سل در ناحیه ستون فقرات دچار مشکل بوده است.

پروفسور اسکورانو و همکارانش در استخوان پایه جمجمه اسکلت این فرد اندازه قابل توجهی دی ان ای تقریبا دست نخورده یافته اند و از طریق آن پیروز به توالی یابی کد های ژنتیکی او شده اند. این استخوان یکی از سخت ترین استخوان های جسم انسان است.

دی ان ای به دست آمده از این استخوان به پژوهشگران امکان داده 41 درصد اطلاعات ژنوم این فرد که مردی بین 35 تا 40 ساله بوده را استخراج کنند.

نمایی از شهر باستانی پمپئی، نزدیک ناپل ایتالیا، که قرن ها زیر خاکستر مدفون بود

در این فرد هم ژنوم هایی که از طریق نیاکان مادری به ارث می رسند و هم مشخصه های کروموزوم Y که ریشه در میراث پدری دارند، ویژگی هایی را نشان می دهند که به طور معمول در اهالی جزیره ساردینیا یافت می شوند.

ژن های ایرانی و آناتولی از عصر برنز

مقایسه ژنوم های بازسازی شده مرد مدفون در شهر باستانی پمپئی با ژنوم بانک های اطلاعات ژنتیکی مختلف نشان می دهند که این فرد حامل 5. 30 درصد ژن عصر برنز ایران و 6. 51 درصد ژن آناتولی در همان دوران بوده است. دوره آغازین عصر برنز دو تا سه هزار و 500 سال پیش از میلاد بود.

بقایای این دو در خانه صنعتگران در پمپئی در عکسی که در سال ا1934 گرفته شده، دیده می شود

همچنین 4.4 درصد ژن ها این فرد به دوران انسان های شکارچی و گردآورنده در غرب و باقی مربوط به فرهنگ Jamnaja است که در عصر برنز از شمال دریای سیاه تا اروپا توسعه داشته است.

پژوهشگران بقایای اسکلت زن احتمالا 50 ساله ای را هم که کنار اسکلت مرد کشف شده، بررسی کرده اند، اما دی ان ای به دست آمده از استخوان های این زن برای بررسی های دقیق تر کافی نبوده است.

شهر باستانی پمپئی که مطابق کاوش های باستان شناسان شهری بزرگ و باشکوه بوده، اوت سال 79 و در پی فعال شده آتشفشان کوهی که در شمال آن واقع شده است در زمان بسیار کوتاهی زیر تلی از خاکستر و مواد مذاب با قطر 3 تا 6 مترمدفون شد.

باقیمانده این شهر، سال آخر قرن شانزدهم به صورت اتفاقی کشف شد و کاوش های باستان شناسان در آن که همچنان ادامه دارد هر از گاهی پرده دیگری از شگفتی های پمپئی باستانی را آشکار می کند.

منبع: فرارو
انتشار: 17 تیر 1401 بروزرسانی: 17 تیر 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2204

به "رد پای نیاکان ایرانی در DNA یک قربانی شهر پمپئی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رد پای نیاکان ایرانی در DNA یک قربانی شهر پمپئی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید