عادت های ناسالمی که سلامت چشم ها به خطر می اندازند

به گزارش سفر به فرانسه، در این مطلب به عادات اشتباهی می پردازیم که برای سلامت چشم ها مضر هستند.

عادت های ناسالمی که سلامت چشم ها به خطر می اندازند

به گزارش ، برخی از عوامل خطر تأثیرگذار بر بینایی تحت کنترل ما نیستند مانند افزایش سن؛ اما موارد دیگری نیز وجود دارد که ممکن است متوجه نباشید آن ها می توانند به بینایی و سلامت چشمانتان آسیب برسانند. ما با پزشکان مشورت کرده ایم تا برخی موارد که ممکن است عجیب به نظر برسند؛ اما می توانند برای چشمان و بینایی شما مشکل ایجاد کنند را جمع آوری کنیم. با ما همراه باشید.

هنگام خستگی یا زمانی که آلرژی به سراغتان می آید برای تسکین خارش و ناراحتی وسوسه می شوید که چشمتان را بمالید؛ اما باید این را بدانید که مالیدن بیش ازحد چشم ها می تواند احتمال ابتلا به نازک شدن یا قوز قرنیه (کراتوکونوس) و یا سرعت پیشرفت قوز قرنیه را به ویژه در بچه ها افزایش دهد.

خشکی چشم ها فقط آزاردهنده نیستند؛ آن ها می توانند به سطح جلوی چشمتان آسیب برسانند. در زمستان این عارضه بیشتر دیده می شود که معمولاً به دلیل هوای گرم و خشک ناشی از بالا بردن دمای خانه یا محل کار ایجاد می شود. البته این مشکل را می توان با یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز به راحتی حل کرد.

کولر هم مانند بخاری می تواند رطوبت نسبی را در یک اتاق کاهش دهد و این عاملی برای افزایش خشکی چشم است. طبق نظر متخصصان خشکی پیشرفته چشم می تواند منجر به اختلال در بینایی شود، بنابراین حتماً دمای کولرتان را پایین آورده و از قطره های چشمی برای رفع خشکی چشم استفاده کنید.

سعی کنید پاک کننده های آرایش را از چشمانتان دور نگه دارید. متخصصان می گویند پاک کننده های آرایش اغلب مقادیر بالایی کلرید بنزالکونیوم دارند که برای چشم ها سمی است و قرار دریافت در معرض این ماده شیمیایی می تواند باعث ناراحتی، التهاب و آسیب به بافت های چشمی شود که نتیجه آن می شود کاهش بینایی!

اگر از آن دسته افرادی هستید که از مژه های مصنوعی زیاد استفاده می کنید باید بگوییم که چسب مورد استفاده برای اتصال این مژه ها می تواند حاوی مواد سمی باشد و علاوه بر این، خود مژه های مصنوعی در اطراف پلک ها نیز می توانند مانند یک کیسه خواب گرم برای باکتری ها و مایت ها عمل کنند!

دفعه دیگری که برای کوتاه کردن چمن ها و یا جدا کردن شاخه ای از درخت به حیاط یا جلوی منزلتان می روید، حتماً از محافظ چشم مناسب استفاده کنید. به گفته چشم پزشکان انجام این گونه کار ها در حیاط و سایر کار ها مانند جوشکاری که باعث آسیب رسیدن به چشم می شود آن هم بدون محافظ چشم، می تواند منجر به صدمات جدی و مختل کردن بینایی به طور دائم شود. استفاده از عینک ایمنی بادوام هنگام انجام کار های تعمیری و نگهداری می تواند باعث حفظ سلامت بینایی تان شود.

دیابت تقریباً به همه قسمت های چشم آسیب می زند. ابتلا به دیابت باعث افزایش دو تا پنج برابری ابتلا به آب مروارید، افزایش حدود دو برابری ابتلا به گلوکوم یا آب سیاه زاویه باز و پیشرفت رتینوپاتی دیابتی در فرد مبتلا می شود که می تواند منجر به کاهش دید و در موارد شدیدتر نابینایی کامل شود

هر کسی که ضعف بینایی دارد، می داند که لنز های تماسی از بهترین موهبت ها هستند؛ اما اگر از لنز های تماسی استفاده می کنید، باید اطمینان حاصل کنید که از آن ها به درستی استفاده می کنید وگرنه می توانید سلامت و بینایی تان را در معرض خطر قرار دهید.

چشم پزشکان معتقدند با گذشت زمان رسوباتی از پروتئین، لیپید، مواد آرایشی و سایر مواد روی لنز های تماسی ایجاد می شود. باکتری ها هم می توانند به سطح لنز ها چسبیده و باعث ایجاد عفونت های شدید چشمی شوند. در گزارشی در سال 2016 محققان دریافتند که از سال 2005 تا 2015، تقریباً 20 درصد از کل عفونت های مربوط به لنز های تماسی منجر به نوعی اختلال در بینایی شد؛ بنابراین مراقب باشید.

مطمئن شوید که قبل از دوش دریافت یا شنا، لنز های تماسی خود را بیرون آورده اید. چشم پزشکان می گویند باکتری های پنهانی در آب زندگی می کنند که می توانند باعث عفونت شدید چشمی شوند. متاسفانه برخی افراد بسیار بدشانس بوده اند و به این دلیل بینایی شان را از دست داده اند.

از دیگر کار هایی که هنگام استفاده از لنز های تماسی نباید انجام دهید، خوابیدن است. با این که لنز های تماسی نرمی وجود دارند که برای استفاده در طول شب تأیید شده اند؛ اما چشم پزشکان می گویند خطر ابتلا به عفونت به صورت نمایی افزایش می یابد. لنز های فیزیکی به خودی خود هم می توانند باعث خشکی سطح چشم و آسیب های میکروسکوپی شوند که به باکتری ها اجازه ورود به قرنیه را داده و باعث ایجاد زخم می شوند.

آپنه خواب فقط شما را خسته تر نمی کند. به گفته متخصصان اختلال خواب نیز با ایجاد شرایط دیگری مانند گلوکوم، می تواند منجر به از بین رفتن یا کاهش بینایی شود. در یک مطالعه در سال 2013 که در ژورنال Ophthalmology منتشر شده است، محققان دریافتند که بیماران مبتلا به آپنه خواب در طول 5 سال اول تشخیص خود، در مقایسه با افراد فاقد این بیماری، 1.67 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به گلوکوم بوده اند.

دارو های ضدافسردگی دارای عوارض جانبی احتمالی متعددی هستند که یکی از آن ها مسائل بینایی است. در واقع این دارو ها می توانند بر تمرکز چشمتان تأثیر بگذارند و فعالیت های چشمی را سخت تر کنند. اگر شروع به مصرف دارو های ضدافسردگی کردید و ناگهان متوجه تغییراتی در چشم خود شدید، خوب است با یک چشم پزشک صحبت کنید. از طرفی آگاهی از عوارض این دارو ها باعث می شود که مصرف خودسرانه آن ها کمتر شود.

دارو های ضدافسردگی تنها دارو هایی نیستند که می توانند عوارض جانبی چشمی ایجاد کنند، یک نوع متداول از دارو های آکنه به نام راکوتان یا ایزوترتینوئین نیز می تواند به غده های میبومین در پلک ها آسیب برساند. اگر در حال مصرف این دارو هستید و دچار خشکی چشم شدید، در مورد دارو های جایگزین از متخصص پوست خود سؤال کنید.

به نظر می رسد برخی از عینک های آفتابی دارای لنز های تیره هستند؛ اما آن ها محافظت کافی از اشعه ماوراءبنفش (UV) نمی کنند. عینک آفتابی با کیفیت خوب باعث محافظت از چشم ها در برابر اشعه ماوراءبنفش می شود و بهترین عینک های آفتابی، عینک های پلاریزه هستند.

تنها چیزی که بدتر از عینک آفتابی ارزان قیمت است، به طور کلی عدم استفاده از عینک آفتابی است. قرار دریافت چشمان شما در برابر اشعه ماوراءبنفش بدون محافظ حتی در زمستان می تواند منجر به وجود پتریژیوم (ناخنک چشم)، سرطان پلک ها یا آب مروارید شود. هرچه اوقات بیشتری را بیرون منزل بدون عینک آفتابی به سر کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که با مسائل طولانی مدت چشمی روبرو شوید.

دلیل این که هر وقت سوار هواپیما می شوید، چشمانتان دچار خارش می شود تهویه و چرخش هوای داخل هواپیما است که باعث خشک شدن چشمانتان می شود. خوابیدن در هواپیما با ماسک چشم می تواند خطر خشکی چشم را کاهش دهد.

متأسفانه صرف وقت زیاد در مقابل رایانه می تواند به طور جدی روی سلامت چشم شما تأثیر بگذارد. استفاده از رایانه دلیل شماره یک پیدایش خشکی و تحریک چشم هاست.

مانند کامپیوتر، صفحه نمایش موبایل شما نیز نور آبی ساطع می کند که می تواند به چشمانتان آسیب برساند. نور آبی انرژی کمتری نسبت به اشعه ماوراءبنفش (UV) دارد؛ اما بیشتر از اشعه ماوراءبنفش به چشم نفوذ می کند تا به شبکیه حساس به نور در پشت چشم برسد. به منظور محافظت از سلامت چشم، مدت زمانی که صرف نگاه کردن به تلفن همراهتان می کنید را محدود کنید.

متأسفانه صرف وقت زیاد در مقابل رایانه می تواند به طور جدی روی سلامت چشم شما تأثیر بگذارد. استفاده از رایانه دلیل شماره یک پیدایش خشکی و تحریک چشم هاست

سیگار کشیدن فقط روی ریه هایتان اثر نمی گذارد. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد افرادی که روزانه بیش از 20 نخ سیگار می کشیدند، در تمایز رنگ ها، نسبت به افرادی که روزانه کمتر از 15 نخ سیگار می کشیدند، مشکل بیشتری داشتند. علاوه بر این ثابت شده است که دود سیگار سلول های لکه زرد شبکیه چشم را تخریب کرده و موجب کاهش بینایی و پیرچشمی زودرس می شود. سوزش، قرمزی و کوچکی مردمک چشم از دیگر عوارض سیگار کشیدن است.

رژیم غذایی ضعیف یا کمبود مواد مغذی خاص می تواند به مسائل بینایی منجر شود. برای مثال، گیاهخواران باید برای جلوگیری از نابینایی ناشی از کمبود B12، ویتامین مصرف کنند. مصرف الکل و برخی شرایط خاص پزشکی نیز می تواند باعث کاهش جذب ویتامین و در نتیجه نابینایی شود.

دیابت تقریباً به همه قسمت های چشم آسیب می زند. ابتلا به دیابت باعث افزایش دو تا پنج برابری ابتلا به آب مروارید، افزایش حدود دو برابری ابتلا به گلوکوم یا آب سیاه زاویه باز و پیشرفت رتینوپاتی دیابتی در فرد مبتلا می شود که می تواند منجر به کاهش دید و در موارد شدیدتر نابینایی کامل شود.

باکتری ها می توانند در لوازم آرایش کهنه یا قدیمی مانند کرم پودر، ریمل، خط چشم و سایه چشم انباشته شده و باعث عفونت چشم شوند. توصیه بر این است که لوازم آرایش هر سه ماه یک بار تعویض شود و برس های آن ها به طور مرتب با آب صابون داغ شسته شوند.

منبع:آوای سلامت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1235

به "عادت های ناسالمی که سلامت چشم ها به خطر می اندازند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادت های ناسالمی که سلامت چشم ها به خطر می اندازند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید