علیزاده: لایحه ای برای پرداخت سود سجامی وارد مجلس نشده است ، سازمان بورس بهانه تراشی می کند!

به گزارش سفر به فرانسه، ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: طرح اصلاح بخشی از قانون بازار سهام اصلا به مجلس ورود نکرده و لایحه آن در دولت در حال پیگیری است. بعد از بررسی های هیات دولت به مجلس ورود و به رای گذاشته می شود.

علیزاده: لایحه ای برای پرداخت سود سجامی وارد مجلس نشده است ، سازمان بورس بهانه تراشی می کند!

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، شرکت بورسی بعد از برگزاری مجمع و تعیین شدن سود هر سهم برای پرداخت آن به سهامداران 8 ماه فرصت دارد و پس از طی این زمان طولانی سهامداران باید به بانک مراجعه و نسبت به دریافت سود خود که در بیشتر مواقع رقم ناچیزی می شود، اقدام کنند.

البته با راه اندازی سامانه سجام شرکت ها می توانند بدون فوت وقت نسبت به پرداخت سود اقدام و سهامداران به محض تقسیم آن به حق قانونی خود دست بیابند، اما تا به امروز فقط 38 شرکت از این سامانه استفاده کرده اندو حدود 600 شرکت بورسی دیگر تمایلی برای عضویت در سجام نشان نداده اند. هر چند که سهامداران بسیاری خواستار دریافت سود خود از این بستر هستند، اما تا به حال هیچ الزامی برای ورود شرکت ها به سامانه وجود ندارد.

در همین رابطه محسن خدابخش؛ مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس به خبرنگار ما گفته بود فرصت شرکت ها برای توزیع سود باعث شده تا همه آن ها به تقسیم سود از طریق سجام تمایل نداشته باشند. در واقع در شیوه سنتی سود سریعا پرداخت نمی شود و آن ها می توانند از این مهلت استفاده کنند. علت اصلی بهره نبردن آن ها از ظرفیت های موجود همین موضوع است. او معتقد است با تصویب قانون توسط مجلس، سازمان بورس می تواند شرکت ها را ملکف به پرداخت سود از طریق سجام کند.

هزاران میلیارد سودی که هیچوقت پرداخت نمی شود/ چرا ناشران بورسی زیر بار سجام نمی فرایند؟

به همین دلیل با محسن علیزاده ناظر مجلس در شورای عالی بورس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به گفت گو پرداختیم.

علیزاده در این باره اظهار داشت: برای اینکه شرکت های بازار سهام از طریق سامانه سجام سود تقسیم کنند باید الزامی وجود داشته باشد. برای شکل گیری این فرآیند در گذشته با وزیر امور اقتصادی و دارایی مصاحبه و مکاتبه شده است و این وزارتخانه به عنوان سیاست گذار اقتصاد باید در این خصوص ورود کند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است: برخی از شرکت ها در تقسیم سود خود مبلغ خرد و ناچیزی (به طور مثال 5 یا 10 هزار تومان) اعطا می کنند که سهامدار برای دریافت آن ناچار است که چندین برابر برای ایاب و ذهاب هزینه و به بانک مراجعه کند؛ بنابراین با توجه به مقدار اندک آن اخذ به شیوه سنتی توجیه ندارد و وجهی که حق سهامداران است نزد بانک و شرکت ها باقی می ماند.

ناظر مجلس در شورای عالی بورس اظهار داشت: سامانه سجام به منظور سهولت پرداخت و دریافت سود و ایجاد شفافیت در نحوه پرداخت ها طراحی و راه اندازی شد، بنابراین نبود اجباری برای ورود شرکت ها با اصل راه اندازی و سیاست های تدوینی مغایر است.

وی تاکید کرد: مقصر صد در صدی نبود الزام در پرداخت سود شرکت ها از این طریق، سازمان بورس و اوراق بهادار است. به نظر بنده کم کاری این سازمان باعث شده که تا به امروز این موضوع به خوبی اجرایی نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح نمود: البته طبق آخرین آمار 38 شرکت از طریق سجام تقسیم سود می کنند که خود این شرکت ها در مجامع به این جمع بندی و تصمیم رسیده اند.

علیزاده تشریح کرد: مقامات سازمان بورس و اوراق بهادار می گویند که شرکت ها در مجامع خود باید چنین تصمیمی را بگیرند در صورتی که در برخی از شرکت ها امکان برگزاری مجمع به این شکل وجود ندارد و سهامداران آن در اقصی نقاط کشور هستند و امکان حضور در مجامع را ندارند؛ بنابراین عملا نمی توانند درخواست خود را به گوش شرکت ها برسانند.

ناظر مجلس در شورای عالی بورس ادامه داد: از طرفی حتی اگر این درخواست در مجمع مطرح شود، تضمینی برای تصویب و اجرایی کردن آن وجود ندارد. شکل گیری فرآیند شفاف در پرداخت سود سهام نیازمند اقدام جدی توسط سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی شرح داد: به سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشته ایم اگر برای الزام شرکت ها ماده قانونی نیاز است، طرحی به مجلس ارائه کنند تا ما پیگیر این موضوع بشویم و تکلیف های لازم را به وجود بیاوریم و یا خود سازمان مکانیزمی به وجود بیاورد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سخنان محسن خدابخش مبنی بر اینکه سازمان بورس قادر به اجبار شرکت ها نیست و مجلس باید قانونی برای آن تصویب کند. هرچند که سازمان بورس اشکالات موجود را در قالب طرحی تحت عنوان تغییر قوانین بازار به مجلس مطرح کرده است؛ شرح داد: طرح اصلاح بخشی از قانون بازار سهام اصلا به مجلس ورود نکرده و لایحه آن در دولت در حال پیگیری است. بعد از بررسی های هیات دولت به مجلس ورود و به رای گذاشته می شود.

علیزاده در تکمیل سخنان خود اضافه کرد: اگر لایحه آن وارد مجلس شود به رای گذاشته شده و سپس جزئیات آن بررسی می شود. انجام این فرایند حدودا یک سال به طول می انجامد.

ناظر مجلس در شورای عالی بورس اظهار داشت: سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند در قالب یک دستورالعمل تعیین، پرداخت سود از این طریق را به شرکت های بورسی اعلام کند. این سازمان قادر به پیگیری این موضوع است و ورود شرکت ها به این بستر نیز کار دشواری نیست.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار مبنی بر اینکه آیا سازمان بورس و اوراق بهادار به خودی خود قادر به ارائه بخشنامه و الزام شرکت ها به این سازوکار است؟ گفت: بله. سازمان متولی می تواند در قالب دستورالعمل و یا بخشنامه تعیین این موضوع را به شرکت ها اعلام کند. شرکت سپرده گذاری نیز به راحتی می تواند این الزام را به وجود بیاورد. به سرانجام نرسیدن این فرآیند تنها به علت کم کاری آنهاست. اگر بدون وجود ماده قانونی قادر به این امر نیستند، چرا تا به امروز پیش نویس طرح آن را ارائه نکرده اند؟ جای سوال دارد که چرا تعلل می شود و لایحه ای به مجلس ارائه نکرده اند!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به اینکه طرح اصلاح بخشی از قانون بازار سرمایه هنوز در شورای عالی بورس در حال بررسی است؛ اضافه کرد: پس از اتمام بررسی های شورای عالی بورس، این طرح برای اصلاحات لازمه به هیات دولت ارجاع داده می شود. سپس به عنوان یک لایحه در مجلس شورای عالی اسلامی وصول شده و پس از تعین فوریت آن به رای گذاشته میشود.

علیزاده گفت: اگر این طرح در مجلس رای بیاورد به کمیسیون اقتصادی ورود می کند و جزئیات آن تعیین وتکلیف می شود. اگر این لایحه فوریت داشته باشد ظرف دو هفته انجام می شود.

منبع: رادار اقتصاد

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1391

به "علیزاده: لایحه ای برای پرداخت سود سجامی وارد مجلس نشده است ، سازمان بورس بهانه تراشی می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علیزاده: لایحه ای برای پرداخت سود سجامی وارد مجلس نشده است ، سازمان بورس بهانه تراشی می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید