فون در لاین: از این به بعد، لندن برای بروکسل کشور ثالث است

به گزارش سفر به فرانسه، به گزارش خبرنگاران، انگلیس و اتحادیه اروپا هم اکنون به تشریح توافق پسابرگزیتی میان نمایندگان دو طرف پرداختند.

فون در لاین: از این به بعد، لندن برای بروکسل کشور ثالث است

به گزارش بی بی سی، اورزلا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا هم اکنون با شرکت در یک نشست خبری در بروکسل در این باره گفت: توافق به دست آمده توافقی منصفانه، متوازن و مسئولانه برای هر دو طرف است.

وی در ادامه افزود: ما در نهایت به توافق رسیدیم. راهی سخت و پرفراز و نشیب را طی کردیم؛ ولی توافق خوبی برای به نمایش گذاشتن به دست آوردیم. دو طرف تا 668 میلیارد پوند در سال می توانند بدون تعرفه گمرکی به مبادله کالا اقدام نمایند.

اورزلا فون در لاین در ادامه افزود: توافق شد تا قوانین و مقررات اتحادیه اروپا پس از جدایی (در دوران پسابرگزیت)، محترم شمرده شود. به مدت 5 سال نیز ماهیگیران اروپایی می توانند همچون پیش از جدایی، در آب های انگلیس به ماهیگیری مبادرت نمایند.

رئیس کمیسیون اروپا با ابراز خرسندی از توافق حاصل شده گفت که بریتانیا از این پس برای اتحادیه اروپا کشور ثالث محسوب می شود؛ ولی همچنان به عنوان یک شریک قابل اعتماد در مجاورت اتحادیه اروپا قرار خواهد داشت.

از سوی دیگر بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز پیرامون این توافق گفت: توافق (با اتحادیه اروپا) به دست آمد.

به گزارش بی بی سی، بوریس جانسون به دنبال این توافق در کنفرانس مطبوعاتی گفت: بالاخره کنترلِ پول، مرزها، قوانین، تجارت، و ماهیگیری در آب های خودمان را به دست گرفتیم. هر آنچه که طی همه پرسی سال 2016 و در انتخابات عمومی سال گذشته به مردم بریتانیا وعده داده شده بود، با این توافق حاصل شد. این یک توافق خارق العاده بود.

نخست وزیر انگلیس در این باره گفت که این توافق، به صادرنمایندگان اجازه می دهد حتی بیشتر از گذشته با دوستان اروپایی ما تجارت نمایند.

توافق امروز میان لندن و بروکسل، برای دیوان دادرسی اروپا که دادگاه عالی اتحادیه اروپا به شمار می آید، نقشی منظور نکرده است؛ دو طرف توافق کردند که برای حل اختلافات به جای استفاده از مجاری قضایی اتحادیه اروپا، از قوانین و نهادهای بین المللی استفاده نمایند.

این توافق پس از تایید 27 عضو اتحادیه اروپا برای تصویب نهایی به مجلس اروپا ارائه خواهد شد.

گفتنی است که انگلیس به طور رسمی در 31 ژانویه 2020 از اتحادیه اروپا خارج شد؛ اما مذاکرات دو جانبه ماه ها بود که بر سر مسایلی همچون سهمیه ماهیگیری و سایر قوانین تجاری اتحادیه اروپا در بن بست قرار داشت.

اتحادیه اروپا و انگلیس فقط تا پایان سال جاری میلادی (کمتر از یک هفته) فرصت داشتند تا در خصوص نوع روابط لندن با بروکسل در شرایط پسابرگزیت به توافق برسند.

اگر هیچ توافق تجاری میان لندن و بروکسل به انجام نمی رسید، روابط اقتصادی دو طرف تحت مقررات سازمان تجارت جهانی از سال 2021 قرار می گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1520

به "فون در لاین: از این به بعد، لندن برای بروکسل کشور ثالث است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فون در لاین: از این به بعد، لندن برای بروکسل کشور ثالث است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید