ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟، گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

به گزارش سفر به فرانسه، امروزه بسیاری از زوج هایی که فرزنددار نمی شوند ناخواسته سروکارشان به دلال های فروش نوزاد می افتد.

ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟، گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران،تا چند دهه گذشته زوج هایی که صاحب فرزند نمی شدند، برای چشیدن طعم فرزندداری اقدام به سرپرستی دریافت یک کودک بی سرپرست از شیرخوارگاه ها و مراکز مربوط به نگهداری از بچه ها بی سرپرست می کردند و آن طور که دلشان می خواست؛ نسبت به تربیت کودک اقدام می کردند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن راه های درمانی، بسیاری از زوج ها می توانند طعم شیرین پدر و مادر شدن را بچشند، اما متأسفانه خاتمه موضوع به اینجا ختم نمی شود و اغلب اوقات کاری از دست علم پزشکی برای اینکه زوج ها بتوانند صاحب فرزند شوند، برنمی آید.

در چنین شرایطی و با توجه به احتیاج زوج ها برای به دست آوردن فرزند، سودجویان و تبهکاران در این حوزه دست به کار شده و پایشان به زندگی خانواده ها باز می شود تا بتوانند از آب گل آلود ماهی عظیمی برای خود بگیرند.

به احتمال زیاد زمانی که در سطح شهر قدم می گذارید با آگهی هایی که مضمونشان فروش کلیه، نوزاد و کودک است، روبرو شده اید، آگهی های سیاهی که فقط و فقط عده ای را خانه خراب می نماید و بعضی ها را نیز به نان و نوایی می رساند.

سودجویان در این بین با شناسایی خانواده هایی که سرپرستشان معتاد و یا فرد بیمار لاعلاجی که در آن خانواده در حال سپری کردن روزگار خود است، می کوشند تا با اجرای نقشه های شوم خود و در ادامه جلب رضایت افراد، بتوانند کودک آن خانواده را به فروش برسانند تا هم پول مواد فرد معتاد و یا هزینه دوا و درمان بیمار آن خانواده را به دست بیاورند و هم اینکه خود در کنار این موضوع پولی به جیب بزنند.

با گذشت زمان و گسترش شبکه های اجتماعی شاهد تبلیغات فروش نوزاد در فضای مجازی هستیم، با یک جست وجوی ساده در اینستاگرام و با هشتگ زنی کلید واژه مورد نظر می توانید به راحتی این تبلیغات فاجعه آور را مشاهده کنید؛ در این زمان عکس هایی از چهره های بچه ها و نوزادانی خواهید دید مانند یک خودرو، مسکن و یا هر وسیله دیگر؛ برایشان قیمت گذاشته شده و حتی تخفیف هم برایشان لحاظ نموده اند.

معیار های دلالان برای فروش نوزاد در فضای مجازی

کافی است تا در شبکه های اجتماعی دلالان را شناسایی نموده و از آن ها تقاضای خرید نوزاد کنید، خواهید دید که در ابتدا از شما می خواهند که مدارک خود را از این باب که متأهل هستید، برایشان ارسال کنید. سپس از شما تقاضای محل سکونتتان را می خواهند، هر چه بچه بالای شهر تر باشید؛ قیمت نوزاد هم بالاتر هست.

بعد از این مراحل به سراغ جنسیت نوزاد می فرایند و اگر تقاضای درخواست نماینده نوزاد دختر باشد، نرخ کمی بالاتر می رود، اینکه چرا قیمت نوزاد دختر بالاتر از قیمت نوزاد پسر است، خودم هم نمی دانم! در آخر هم بعد از طی کردن مراحل در یک محلی پرت قرار گذاشته و نوزاد سفارش شده را تحویل خواستارش می دهند و ناگفته نماند که از قبل هم پول به حساب فرد دلال واریز شده است.

علت فروش نوزادان چیست؟

همان طور که در ابتدای گزارش هم اشاره شد، اعتیاد سرپرست خانواده به موادمخدر، بیماری و عدم توانایی در پرداخت خرج و مخارج درمانی، فقر، مسائل روانی والدین دارای کودک و نوزاد و ...؛ عواملی هستند که باعث پدید آمدن نوزاد و کودک فروشی می شوند.

بعضی ها هم از این راه کسب درآمد نموده و خود را دلال فروش کودک و نوزاد معرفی می نمایند و برای خانواده هایی که قصد انجام این کار را دارند، مشتری پیدا می نمایند.

اینکه در طرف مقابل عده ای به دنبال بچه دار شدن دست به هر کاری می زنند هم نکته ای است که در این رابطه باعث گسترش نوزاد فروشی در جامعه می شود. شیرخوارگاه ها و مراکز و موسسات دولتی و رسمی بسیاری در کشور وجود دارند که آنجا پر از کودک و نوزادانی است که یا بی سرپرست هستند و یا بدسرپرست.

اگر زوجی خواستار بچه دار شدن از این طریق هستند، بهتر است که به جای یاری به دلالان و پر کردن جیبشان، به سراغ این موسسات بفرایند و حضانت کودکی را به صورت قانونی به عده بگیرند تا اینکه باعث جدا شدن فرزندی از والدینش بشوند، چرا که بسیاری از والدین به این دلیل حاضر به فروش فرزند خود می شوند که دارای مسائل اقتصادی هستند و از ته دل راضی به انجام این کار نیستند، بعضی ها هم بعد ها از این نموده خود پشیمان می شوند و مسائل مختلفی را برای افرادی که اقدام به خریدن نوزادشان نموده اند، به وجود می آورند.

واکنش پلیس به موضوع خرید و فروش نوزاد در فضای مجازی

چندی پیش رئیس پلیس فتا تهران عظیم از شناسایی و کشف چندین باند فروش نوزاد در فضای مجازی اطلاع داد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی با اشاره به جرایم تکامل یافته اظهار کرد: پدیده فضای مجازی وقوع بعضی جرایم را تسهیل نموده و جرایمی از قبیل خرید و فروش نوزاد را تبدیل به جرایم تکامل یافته نموده است؛ در این خصوص حدود 15 سایت و حساب برای فروش نوزادان در فضای مجازی کشف شده است.

وی اضافه کرد: پس از پیگیری های اجرا شده متوجه شدیم که تمامی این جرایم از طریق فرد خاصی مدیریت می شود و با اقدامات اجرا شده در پلیس فتا طی 48 ساعت توانستیم تا دو نوزاد چند ماهه و چند روزه را پیدا کنیم.

سرهنگ معظمی گودرزی با بیان اینکه تا به این لحظه تعداد کثیری از این افراد را دستگیر نموده ایم؛ اما دغدغه اصلی پلیس، امنیت روانی جامعه است، توضیح داد: پیگیری های پلیس فتا مخصوص امروز و دیروز نیست و همکاران ما همواره در این حوزه فعالیت دارند. نکته مهم تر در خرید و فروش نوزاد توسط سایت های مختلف این است که در بسیاری از این معاملات حتی نوزادی به فروش نمی رسد و توسط آگهی هایی که در فضای مجازی منتشر می شود، کلاهبرداری از خواستار نوزادان صورت می گیرد.

این ها تنها بخشی از پازل کثیفی است که قطعات آن توسط پلیس کشف شده است و کوشش ها برای شناسایی و دستگیری تکه های دیگر این جورچین ادامه دارد، نکته ای که در این میان مهم است اقدامات خود مردم است، زوج هایی که می خواهند طعم شیرین فرزنددار شدن را بچشند، اما نه به هر طریق.

اگر افرادی خواستار فرزندداری هستند باید از روش های قانونی اقدام نمایند تا اینکه به سراغ دلال ها بفرایند و به اجبار هم هزینه نمایند و هم اینکه یک پدیده شوم و کثیف را گسترش دهند، حتی این احتمال هم وجود دارد بسیاری از نوزادانی که توسط دلالان در فضای مجازی آگهی می شوند، بچه ها دزدیده شده باشند و افرادی پس از ربودن آن ها اقدام به ایجاد کسب و کار و درآمدزایی برای خود نمایند.

اخبار گروه سایر رسانه ها صرفا بازنشر اخبار سایت ها و خبرگزاری هاست و خبرنگاران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1438

به "ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟، گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای فروش نوزاد در فضای مجازی چیست؟، گسترش تجارت سیاه در اینستاگرام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید