معرفی 8 رنگ از برترین و بدترین رنگ ها برای اتاق خواب

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، رنگ مناسب اتاق خواب و انتخاب ترکیب رنگ اتاق خواب به طور صحیح و اصولی نقش زیادی در به آرامش رسیدن شما در زمان استراحت دارد. شاید برای تان جالب باشد که بدانید انتخاب نادرست رنگ های اتاق و رنگ بندی اتاق خواب، از نظر روانشناسی، روح و روان تان را به هم می ریزند و خواب تان را مختل می نمایند. در مجله خبرنگاران همراه ما باشید تا به شما رنگ اتاق خواب بزرگسال و رنگ مناسب برای اتاق خواب والدین را معرفی کنیم.

معرفی 8 رنگ از برترین و بدترین رنگ ها برای اتاق خواب

برترین و بدترین رنگ مناسب اتاق خواب والدین در دکوراسیون داخلی و معماری اتاق خواب کدامند؟ راهنمای انتخاب رنگ های اتاق خواب بزرگسال و رنگ اتاق کودک بر اساس روانشناسی رنگ ها بهتر می تواند در انتخاب رنگ در اتاق خواب به شما یاری کند.

برترین رنگ اتاق خواب برای بزرگسالان

رنگ اتاق خواب بزرگسال چیه؟ با 5 رنگ اتاق خواب مناسب برای بزرگسالان از نظر روانشناسی رنگ ها و انواع رنگ اتاق خواب نو آشنا شوید.

1- آبی؛ آرام بخوابید

رنگ آبی در انواع و اقسام تناژها برترین رنگ برای اتاق خواب یا رنگ کمد دیواری اتاق خواب و حتی رنگ درب اتاق شماست.

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب نماینده و پرطرفدار

براساس علم روانشناسی رنگ های اتاق، طیف های مختلف رنگ آبی به خاطر ایجاد احساس آرامش و خونسردی در شما کیفیت خواب شما را به بالاترین درجه ممکن و کابوس هاس شبانه را به پایین ترین مقدار ممکن می رسانند. طبق آمار میانگین ساعات خواب در یک اتاق آبی رنگ، 7 ساعت و 52 دقیقه است.

2- رنگ زرد برای اتاق خواب؛ گرم و نرم

زرد یک رنگ گرم و آرام بخش و از جمله برترین انتخاب ها برای ایده رنگ اتاق خواب است.

به نظر می رسد کسانی که در اتاق خواب هایی به رنگ زرد می خوابند سریع تر به خواب می فرایند و به طور میانگین 7 ساعت و چهل دقیقه می خوابند. ترکیب رنگ اتاق خواب زرد آبی، زرد و سبز برای اتاق خواب یک انتخاب ترکیبی ایده آل است. علاوه بر این رنگ استخوانی هم برای اتاق خواب انتخاب خوبی است.

بیشتر بخوانید:

3- رنگ سبز در اتاق خواب؛ آرام بخش و طبیعی

طیف های مختلف رنگ سبز برای اتاق خواب کیفیت و کمیت خواب را بهبود می بخشند.

سبز زیتونی و سبز چمنی برترین گزینه ها از میان تناژهای مختلف رنگ سبز برای اتاق خواب هستند به خصوص برای آن هایی که سبز را به آبی ترجیح می دهند. طبق علم روانشناسی رنگ ها، میانگین ساعت خواب در یک اتاق خواب سبز 7 ساعت و سی و شش دقیقه است.

4- رنگ نقره ای؛ شیک و لوکس

اگر در پی یک رنگ شیک و لوکس برای تم رنگ در اتاق خواب یا حتی رنگ درب اتاق خواب می شد به گزینه نقره ای فکر کنید.

رنگ نقره ای باعث می گردد سریع تر به خواب بروید و بنابراین گزینه مناسبی برای افرادی است که معمولا طول می کشد تا خواب شان عمیق گردد و زیاد در رختخواب وول می خورند. میانگین ساعات خواب کسانی که در اتاق خواب نقره ای می خوابند 7 ساعت و سی و سه دقیقه است.

بیشتر بخوانید:

5- رنگ نارنجی؛ هضم راحت غذا و یک خواب راحت

طیف های مختلف رنگ گرم نارنجی از جمله برترین انتخاب ها برای رنگ اتاق خواب بزرگسال، رنگ اتاق دخترانه و حتی پسرانه و رنگ اتاق خواب نوجوان محسوب می شوند.

علاوه بر این رنگ نارنجی به هضم بهتر غذا، بهبود عملکرد معده و نیز آرام کردن درد معده و در نتیجه یک خواب راحت یاری می نماید. میانگین ساعات خواب در یک اتاق نارنجی 7 ساعت و بیست و هشت دقیقه است.

برترین رنگ اتاق خواب برای بچه ها

برترین رنگ اتاق خواب برای بچه های زیر هشت سال مجموعه ای از رنگ های گرم و سرد هستند. طیف های مختلف رنگ زرد، نارنجی و صورتی برترین انتخاب ها برای رنگ اتاق خواب بچه های زیر 8 سال براساس علم روانشناسی رنگ ها هستند.

رنگ صورتی برای اتاق خواب دخترانه و رنگ های طیف آبی و رنگ اتاق خواب سبزآبی برای اتاق خواب پسرانه همواره در بورس است. یادتان باشد رنگ قرمز بچه ها را بیقرار می نماید پس سراغ این رنگ محرک نروید. برای بچه های بالای 8 سال از خودشان بپرسید چه رنگی را دوست دارند و برای انتخاب برترین رنگ نظر و دلایل تان را به آن ها بگویید.

1- رنگ آبی برای اتاق خواب بچه ها

رنگ آبی آرامش بخش است. تمرکز کودک را بیشتر نموده و برای درس خواندن و مطالعه رنگ آبی مناسب است. رنگ آبی برای بچه هایی که تپش قلب بالایی دارند مناسب بوده و آنها را آرام می نماید.

بیشتر بخوانید:

2- رنگ زرد اتاق خواب بچه

رنگ زرد احساس بشاش بودن، شادابی و انرژی را در کودک برمی انگیزد.

بچه هایی که در اتاق های زرد بازی یا مطالعه می نمایند تمرکز بیشتر و حافظه کارایی تری دارند. اما استفاده از این رنگ در اتاق بچه هایی که مشکل خواب دارند، شب ها به سختی می خوابند یا صبح ها خیلی زود از خواب بیدار می شوند چندان توصیه نمی گردد.

3- رنگ سبز؛ برترین انتخاب رنگ اتاق

رنگ سبز سرشار از طراوت است. روح کودک را جلا می دهد و باعث طراوت و شادابی و درس خواندن بچه می گردد. رنگ سبز برای بچه هایی که زمان زیادی را برای درس خواندن در اتاق می گذرانند بسیار مناسب است.

بدترین رنگ ها برای اتاق خواب

برخی رنگ ها اصلا انتخاب مناسبی به عنوان رنگ اتاق خواب نیستند. این رنگ ها نه تنها باعث آرامش نمی شوند که حتی می توانند فرایند خواب شما را مختل نمایند. بدترین و نامناسب ترین رنگ ها برای رنگ اتاق خواب عبارتند از:

1- روانشناسی رنگ بنفش برای اتاق خواب

بنفش یک رنگ اصیل و لوکس و اشرافی است اما نه برای اتاق خواب. قابل باور نیست اما انتخاب رنگ بنفش برای دکوراسیون داخلی یا رنگ یاسی برای اتاق خواب سبب می گردد که هم بیشتر کابوس ببینید و هم خواب تان وارد مرحله RAM یا همان مرحله خواب عمیق و با کیفیت نگردد.

براساس روانشناسی رنگ ها میانگین خواب با کیفیت و عمیق کسانی که در اتاق خواب هایی با انواع طیف رنگ بنفش می خوابند نهایتا 5 ساعت و پنجاه و شش دقیقه است. اگر رنگ اتاق تان بنفش است و فعلا قصد تغییر دادن آن را ندارید برای تلطیف این رنگ می توانید از مکمل های آرام بخش رنگ بنفش یعنی زرد، سبز و نارنجی بهره ببرید.

2- رنگ قهوه ای؛ افسرده می شوید

در میان رنگ های پالت رنگ اتاق خواب، قهوه ای یکی از بدترین رنگ هاست. رنگ قهوه ای نماد غم و افسردگی است به همین علت در میان بدترین رنگ برای اتاق خواب مقام دوم را دارد. با این همه به نظر می رسد قهوه ای جزو رنگ های اتاق بزرگسال نو به شمار می رود.

اما میانگین ساعات مفید خواب در یک اتاق خواب قهوه ای 6 ساعت و پنج دقیقه است. اگر در ترکیب رنگ کف یا رنگ دیوار اتاق خواب از قهوه ای استفاده شده برترین کار این است که با به کار بردن رنگ های سبز و آبی در سایر قسمت ها و وسایل اتاق خواب این رنگ را تلطیف کنید.

3- قرمز؛ هیجان زده می شوید

رنگ قرمز نشانه خطر است و در نتیجه اتمسفر مناسب و آرامی برای اتاق خواب شما ایجاد نمی نماید. رنگ قرمز هیجان و فشار خون شما را بالا می برد و به همین علت اجازه نمی دهد با آرامش بخوابید.

اتاق خواب جایی برای استراحت و تنو انرژی است اما رنگ قرمز سبب می گردد شما هیجان زده و پرانرژی شوید و به همین علت ناخودآگاه نمی توانید راحت بخوابید. میانگین خواب عمیق افرادی که در اتاق هایی با طیف مختلف رنگ قرمز می خوابند 6 ساعت و پنجاه و هشت دقیقه است.

4- طلایی؛ یاد قرض های تان می افتید

طلایی از جمله رنگ های گرم است؛ روشن و درخشان. اما این رنگ گرم و درخشان که نشان اشرافیت و ثروت است برای بیشتر افراد در هنگام خواب ناخودآگاه مسائل اقتصادی و قرض و قوله ها را یادآوری می نماید و همین امر سبب احساس نگرانی می گردد. میانگین خواب افرادی که در اتاق خواب هایی به رنگ طلایی می خوابند در برترین حالت 6 ساعت و چهل و سه دقیقه است.

5- خاکستری؛ خواب غمگین

یکی دیگر از رنگ های خنثی و البته محبوب خاکستری است. اما نباید فراموش کنید که رنگ خاکستری درجه افسردگی و دلتنگی را زیاد می نماید. به همین علت انتخاب طیف های مختلف رنگ خاکستری برای اتاق خواب کیفیت خواب شما را حسابی پایین می آورد.

میانگین خواب افرادی که رنگ اتاق خواب شان طیف های مختلف رنگ خاکستری است در برترین حالت 6 ساعت و دوازده دقیقه است. اگر در حال حاضر اتاق خواب منزل تان خاکستری است و نمی توانید رنگش را تغییر بدهید بهتر است با رنگ های نارنجی، زرد و آبی فضا را تلطیف کنید. این ترکیب رنگ ها را می توانید در اسباب و دکوراسیون و رنگ ملحفه، روبالشی و رواندازتان بهره ببرید.

منبع: nestmaven

نوشته های مرتبط

7 روش آسان برای طراحی یک دکوراسیون داخلی آرام بخش برای منزل

12 ترفند شیک برای طراحی مدرن دکوراسیون داخلی آشپزخانه کوچک آپارتمانی

5 ایده شاد و مجذوب نماینده برای طراحی دکوراسیون اتاق نوجوان

7 ایده عالی برای بزرگ تر کردن فضای آپارتمان کوچک و نقلی

منبع: افق کوروش
انتشار: 6 فروردین 1401 بروزرسانی: 6 فروردین 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2120

به "معرفی 8 رنگ از برترین و بدترین رنگ ها برای اتاق خواب" امتیاز دهید

1 کاربر به "معرفی 8 رنگ از برترین و بدترین رنگ ها برای اتاق خواب" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی 8 رنگ از برترین و بدترین رنگ ها برای اتاق خواب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید