نظارت بر بچه ها نارس با حسگرهای نوین

به گزارش سفر به فرانسه، محققان دانشگاه نورث وسترن (Northwestern University) آمریکا در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه سیستمی شده اند که پزشکان با بهره گیری از آن میتوانند میزان بقای بچه ها نارس را افزایش دهند.

نظارت بر بچه ها نارس با حسگرهای نوین

به گزارش سفر به فرانسه و به نقل از گیزمگ، مطالعات حاکی از آن است که میزان بقای نوزادان زودرس در کشورهای پیشرفته تفاوت بسیاری با کشورهای در حال توسعه دارد به همین منظور پژوهشگران آمریکایی روشی توسعه داده اند که میتواند این تفاوت بین میزان بقای بین این کشورها را از بین ببرد و میزان بقای نوزادان را در سطح جهانی افزایش دهد.

دانشمندان آمریکایی برای حل این مشکل پیروز به توسعه یک حسگر بی سیم شده اند که میتواند علائم حیاتی هم در نوزادان و هم در مادران باردار را ردیابی کند.

این تحقیق در ادامه مطالعه قبلی دانشمندان این دانشگاه است که سال گذشته نوع جدیدی از حسگر نرم و انعطاف پذیر را توسعه دادند که جایگزینی برای سیستم های سیمی که نوزادان را تحت مراقبت های ویژه قرار می دهند، بود.

به طور معمول ، این الکترودها برای ردیابی فشار خون ، سطح اکسیژن خون ، ضربان قلب و سایر علائم حیاتی روی پوست کودک قرار می گیرند ، اما طی این مطالعه دانشمندان دریافتند که می توانند با استفاده از حسگرهای بی سیم نیز داده هایی را با همان دقت بدست آورند.

این حسگرها دو عدد هستند که یکی از انها در پا قرار و دیگری روی قفسه سینه قرار می گیرد. این حسگرها بسیار پیشرفته هستند و میتوانند بر گریه، حرکات، جهت یابی بدن و صداهای قلب نظارت نمایند و نسبت به حسگرهای سیمی نیز بسیار نرم تر هستند و پوشت حساس نوزادان را اذیت نمینمایند.

درون این حسگرها چند باتری تعبیه شده است و داده ها به وسیله امواج رادیویی به نمایشگر تلفن ، تبلت یا نمایشگر پرستار منتقل می شوند.

این فناوری همچنین می تواند برای نظارت دقیق از علائم حیاتی در بین زنان باردار در حین زایمان برای اطمینان از زایمان ایمن و کاهش خطر مرگ و میر مادران نیز مورد استفاده قرار گیرد. این تیم در حال حاضر سنسورها را بر روی 42 کودک در کنیا آزمایش نموده است که عملکرد آن در کنار سیستم های نظارت استاندارد با استاندارد طلایی مورد تایید بوده است.

محققان اکنون در حال آماده سازی برای انجام آزمایش هایی در مقیاس عظیم هستند که شامل آزمایشاتی بر روی 15000 زن باردار و 500 نوزاد تازه متولد شده تا اواسط سال 2021 است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 997

به "نظارت بر بچه ها نارس با حسگرهای نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت بر بچه ها نارس با حسگرهای نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید