کشفیات تازه در یک کشتی غرق شدۀ 3600 ساله

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، تحقیقات باستان شناسی زیرآب درباره لاشۀ یک کشتی غرق شدۀ متعلق به عصر برنز در کوملوجه آنتالیا ادامه دارد.

کشفیات تازه در یک کشتی غرق شدۀ 3600 ساله

خبرنگاران | حین حفاری های باستان شناسی زیرآب در لاشه کشتی عصر برنز که قدمتش به قرن شانزدهم قبل از میلاد باز می شود، دو وزنه سربی به وزن 22 و 44 گرم کشف شدند. سال 2018، لاشۀ این کشتی که قدمتش به 1600 قبل از میلاد باز می شود، در سواحل غربی آنتالیا در جنوب ترکیه به وسیله دپارتمان تحقیقات زیرآبی دانشگاه آنتالیا کشف شدند. سرپرست تیم باستان شناسی، هاکان اونیز درباره وزنه های سربی به کار رفته در زندگی تجاریِ 3600 سال پیش می گوید: ما وزنه های سربی کشف کردیم که بین 350 لاشه کشتی شناسایی شده، دیده نشده بودند!

به گزارش خبرنگاران ، لاشه این کشتی که 14 متر طول دارد در عمق 50 متری یافت شد و 1.5 تن شمش مسی درون آن وجود داشت. محققان برای خلق اسکن های سه بعدی از شمش های درون کشتی از آنالیز های سونار، اسکن های عکس و موزاییک های تصویری استفاده کردند و دریافتند شمش ها از معادن قبرس برداشته شده و سپس در قرون پانزدهم و شانزدهم پیش از میلاد به شکل قالب درآمده است.

هاکان اونیز می گوید: این کشتی احتمالاً در مسیر سفر به منطقه آجیان از قبرس گرفتار طوفان شده. بار این کشتی شمش های مسی بوده و نوع آن شمش ها در تاریخ گذاری کشتی به ما یاری کرد. شاید بتوان گفت این قدیمی ترین کشتی حامل کالا های صنعتی است. این شمش های مسی یک ویژگی مهم دارند. اگر آن موقع، مصریان قدرت غالب منطقه بوده اند، ممالک دیگر منطقه از قبیل قبرس یا کاخ های مینوسی ها یا آشوری ها، با این شمش های مسی به مصریان مالیات پرداخت می کردند.

هاکان با اشاره به کشف انواع شمش های مسی در لاشه کشتی می گوید: ما سرنخ هایی را درباره نحوه ساخت این شمش ها در قرن شانزدهم پیدا نموده ایم.

با توجه به وزنه های سربی که یکی از آن ها 22 گرم و دیگری 44 گرم است، احتمالاً یک تاجر سوری مسافر این کشتی غرق شده بوده است. به نقل از اونیز: شاید تاجران با وزنه های خودشان به هر کجا سفر می کردند. بنابراین، تاجر این کشتی هم با وزنه های سربیِ 22 و 44 گرمی خودش سفر می نموده. این تاجر که صاحب وزنه ها بوده، احتمالاً به سراغ معادن مختلف مسی در قبرس می رفته و از یک معدن مثلاً 10 شمش و از معدن دیگر 20 شمش جمع آوری نموده و آن ها را بار کشتی می نموده. چیزی که ما فهمیدیم این است که این کسب و کار نه تنها یک نوع تجارت دریایی بوده، بلکه این تاجر یک به یک به سراغ معادن می رفته و آن ها را خریداری می نموده و شاید با استفاده از واحد های وزنی خودش چیز دیگری را وزن می نموده.

اونیز در ادامه صحبت هایش گفته است که تقریباً 350 لاشه کشتی در مرز های آنتالیا و مِرسین در طول حفاری های باستان شناسی زیر آبی که آن ها از سال 1999 انجام داده اند، شناسایی شده است.

منبع: arkeonews

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2295

به "کشفیات تازه در یک کشتی غرق شدۀ 3600 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشفیات تازه در یک کشتی غرق شدۀ 3600 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید