10 روش برای تقویت رابطه والدین و کودک

به گزارش سفر به فرانسه، ارتباط با کودک نیاز به مهارت هایی دارد که والدین باید آنها را فرا بگیرند. اگر والدین با بچه ها خود رابطه ای صحیح داشته باشند، این امر موجب افزایش اعتماد به نفس کودک شده و در نتیجه به والدین خود احترام بیشتری خواهند گذاشت. در این مقاله به 10 روش برای تقویت رابطه والدین و کودک اشاره خواهیم کرد.

10 روش برای تقویت رابطه والدین و کودک

اگر والدین رابطه ای سالم و قوی با بچه ها خود داشته باشند، این امر باعث می شود که بچه ها از آن ها حرف شنوی داشته و از قوانین آن ها پیروی کنند. در این حالت بچه ها تمایل دارند که در حد توان شان با والدین خود همکاری کنند. هرچند بچه ها همچنان رفتاری بچگانه خواهند داشت، اما زمانی که آن ها به ما اعتماد کنند و مطمئن شوند که والدین از آن ها حمایت می کنند، در نتیجه از قوانین ما پیروی خواهند کرد.

به گفته محققان برای حفظ رابطه ای سالم میان والدین و کودک، والدین باید برای هر تعامل منفی، پنج تعامل مثبت در نظر بگیرند و از آنجایی که ما زمان زیادی را صرف اصلاح، یادآوری، سرزنش، انتقاد، عیب جویی و فریاد زدن می کنیم، بنابراین مهم است که برای تعاملات مثبت زمان بیشتری را صرف کنیم؛ بنابراین با توجه به این که والد بودن سخت ترین کار بوده و به علت مشغله های کاری ممکن است زمان کمی را با کودک خود بگذرانیم، تنها راه برای تقویت رابطه این است که در عادت های روزانه خود تغییر به وجود آوریم. در ادامه به 10 روش برای تقویت رابطه والدین و کودک اشاره می کنیم.

1. هر روز بچه ها خود را در آغوش بگیرید

زمانی که صبح کودک از خواب بیدار می شود و زمانی که می خواهد بخوابد، برای چند دقیقه در کنار او دراز بکشید. به هنگام وارد یا خارج شدن از خانه کودک را در آغوش بگیرید. با کودک تماس چشمی داشته باشید و به او لبخند بزنید.

2. بازی کردن

خنده و هیاهو باعث حفظ رابطه میان شما و کودک تان می شود. خندیدن را جزء عادت های روزانه خود کنید که این امر باعث می شود کودک، اضطراب و ناراحتی هایش را با خنده بیرون بریزد. بازی با کودک موجب می شود که آن ها تمایل بیشتری برای همکاری با شما از خود نشان دهند.

3. زمان رابطه با کودک، موبایل یا تلویزیون را خاموش کنید.

فرزند شما تا آخر عمرش به یاد خواهد داشت که آنقدر برای والدینش مهم بوده که تلفن خود را خاموش کرده و به حرف های او گوش داده اند. زمانی که در حال رانندگی هستید و از آنجایی که نمی توانید با کودک تماس چشمی داشته باشید، احتمال دارد که کودک تمایل بیشتری برای حرف زدن و برقراری رابطه داشته باشد، بنابراین رادیو و ضبط ماشین را خاموش کنید.

4. ارتباط قبل از تغییر

بچه ها معمولا به سختی خود را با تغییر شرایط وفق می دهند. اگر به چشم های کودک نگاه کنید، اسمش را صدا بزنید، و با او ارتباط برقرار کنید، سپس زیر خنده بزنید، این کار موجب می شود، اطمنیان حاصل کنید که کودک توانایی مدیریت خود در زمان تغییرات را خواهد داشت.

5. داشتن رابطه دو نفره

زمان خود را طوری تنظیم کنید که بتوانید هر روز به مدت 15 دقیقه، وقت خود را با کودک تان بگذرانید. در چنین زمان هایی عشق خود را به فرزندتان نشان داده و سعی کنید با بازی و فعالیت، کودک تان را بخندانید.

6. احساسات کودک را بپذیرید.

کودک نیاز دارد که احساساتش را بیان و ناراحتی های خود را تخلیه کند که این امر می تواند شما را به کودک نزدیک تر سازد؛ بنابراین با آرامش، با اشک ها و ترس های کودک خود روبرو شده و به یاد داشته باشید که کودک به شما اعتماد کرده است. احساسات کودک را پذیرفته و نشان دهید که او را درک می کنید. در نتیجه کودک احساس آرامش کرده و به شما نزدیک تر خواهد شد.

7. به کودک گوش داده و همدردی کنید.

عادت کنید که مسائل را از دید کودک خود نگاه کنید؛ این امر باعث می شود به کودک احترام گذاشته و به دنبال راه حل های مناسب باشید. این دیدگاه همچنین به شما کمک خواهد کرد که احساسات خود را کنترل کرده و زمانی که تحت فشار هستید، کودک خود را به صورت دشمن تصور نکنید.

8. از لحظه ها لذت ببرید.

سعی کنید از هر موقعیتی استفاده کرده و با کودک خود ارتباط برقرار کنید. به او اجازه دهید قبل از دریافت آب میوه، میوه ها را لمس و بو کند. زمانی که به او کمک می کنید تا دست های خود را بشورد، خودتان نیز با او دست هایتان را بشویید. موهایش را بو کنید. به خنده اش گوش کنید. از زمان های حال لذت ببرید که در حقیقت همین زمان ها است که به تقویت رابطه والدین و کودک کمک خواهد کرد.

9. به هنگام خواب در کنار کودک دراز کشیده و کمی حرف بزنید.

قبل از خواب از کودک بخواهید که افکار یا مسائلش را با شما در میان بگذارد. نیازی نیست که برای مسائلش در همان لحظه راه حلی پیدا کنید. فقط به او گوش کنید و احساساتش را بپذیرید و به او اطمینان دهید که فردا با هم مسائل را برطرف خواهید کرد. روز بعد به قول خود عمل کنید. شگفت زده خواهید شد که این امر چطور رابطه شما با فرزندتان را عمیق تر خواهد کرد.

10. حضور داشتن

بچه ها به سرعت بزرگ شده و قبل از آنکه متوجه شوید، خانه را ترک خواهند کرد. پس زمانی که با کودک خود ارتباط برقرار می کنید، 100 درصد حواس خود را به او بدهید. خود را عادت دهید که به زمان حال توجه کرده و برای مدتی کار های دیگر را نادیده بگیرید. چنین لحظه هایی دیگر تکرار نخواهند شد، پس نهایت استفاده و لذت را از آن ها ببرید.

منبع: psychologytoday.com

منبع: setare.com
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1556

به "10 روش برای تقویت رابطه والدین و کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش برای تقویت رابطه والدین و کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید