آمریکا باید به اجرای قرار دیوان لاهه پایبند گردد

به گزارش سفر به فرانسه، تهران (پانا) - سفیر و نماینده دائم کشورمان در نیویورک تاکید نمود آمریکا با انجام اقدامات متخلفانه قرار موقت الزام آور دیوان دادگستری بین المللی را نقض نموده است که مسئولیت بین المللی به همراه دارد.

آمریکا باید به اجرای قرار دیوان لاهه پایبند گردد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم کشورمان در نیویورک در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در موضوع گزارش دیوان بین المللی دادگستری به مجمع عمومی سخنرانی کرد. مجید تخت روانچی با اشاره به استفاده آمریکا از اقدامات قهرآمیز به عنوان ابزار سیاست خارجی خود به تحریم های آمریکا در سال های گذشته علیه کشورمان اشاره نمود که با خروج این کشور از برجام نیز تشدید شده است.

وی گفت این تحریم ها به طور مستقیم و غیر مستقیم شرکت های ایرانی و مردم ایران را هدف گرفته و توانایی ایران در تجارت آزاد را متاثر نموده است. این درحالی است که رییس جمهور آمریکا نیز به صورت بی شرمانه ای اعلام نموده است که سخت ترین تحریم ها علیه ایران اجرایی خواهند شد و مسائل ایران بیشتر از گذشته خواهد بود. در پاسخ به این اقدامات غیرقانونی و متخلفانه که مغایر با اصول منشور سازمان ملل، حقوق بین الملل و موافقت نامه دوجانبه ایران با آمریکا در سال 1955 می باشد جمهوری اسلامی ایران نزد دیوان بین المللی دادگستری شکایت کرد و همچنین خواستار صدور قرار موقت از سوی دیوان بین المللی دادگستری برای توقف اقدامات غیر قانونی آمریکا شد.

نماینده دائم کشورمان درخصوص پاسخ دیوان به این شکایت گفت: دیوان بین المللی دادگستری در سوم اکتبر 2018 با اجماع، قرار موقت الزام آوری را صادر و آمریکا را ملزم کرد براساس تعهدات این کشور به موجب عهدنامه مودت از اقدامات محدودنماینده خودداری کند و تضمین کند مجوز های لازم برای پرداخت ها و انتقال پول در زمینه های تصریح شده در قرار دیوان مشمول محدودیت نخواهند بود. متاسفانه آمریکا تا به امروز وقعی به قرار موقت دیوان ننهاده و حتی تحریم های بیشتری وضع نموده و اقدامات قهرآمیز خود را تشدید نموده است به طوری که اخیرا و همزمان با گسترش کرونا تعداد بیشتری از بانک های ایرانی تحریم شده اند. این موضوع در دسترسی ایران به دارو و وسایلی که برای مبارزه با ویروس کرونا ضروری می باشد، خلل ایجاد نموده است.

تخت روانچی اضافه نمود: تصمیم اجماعی دیوان بر غیرقانونی بودن تحریم های آمریکا بر ضد مردم و کشور گواهی می دهد. دیوان در قرار الزام آور خود تصریح نموده است این قرار موجد تعهدات حقوقی بین المللی برای طرف های دعوا خواهد بود. آمریکا ملزم به پایبندی به قرار دیوان بوده و هرگونه عدم پایبندی آن کشور مستوجب مسئولیت بین المللی است. دیوان از طرفین دعوا خواسته است از اقداماتی که موجب وخامت و یا گسترش دعوا گردد اجتناب نمایند. تعیین است که اقدامات متخلفانه آمریکا موجد مسئولیت بین المللی این کشور است.

تخت روانچی در سرانجام به دعوای دوم ایران علیه آمریکا در قضیه مصادره اموال و دارایی های کشورمان از جمله مصادره دارایی های بانک مرکزی نزد دیوان اشاره نموده که در این قضیه نیز دیوان با رد اشکال صلاحیتی آمریکا، رای به آنالیز ماهوی موضوع داده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1416

به "آمریکا باید به اجرای قرار دیوان لاهه پایبند گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا باید به اجرای قرار دیوان لاهه پایبند گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید