آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند

به گزارش سفر به فرانسه، آمریکا رئیس جمهور ونزوئلا را به رشوه دهی به قانونگذاران این کشور جهت جلوگیری از انتخاب مجدد گوایدو متهم کرد.

آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند

به گزارش گروه سیاسی سفر به فرانسه، آمریکا روز آدینه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا را به رشوه دهی به قانونگذاران برای جلوگیری از انتخاب مجدد خوان گوایدو به ریاست مجدد مجمع ملی ونزوئلا متهم کرد.

انتخابات مجمع ملی ونزوئلا قرار است روز 5 ژانویه برگزار خواهد شد. این رأی گیری تعیین خواهد نمود که آیا گوایدو برای یک دوره دیگر ریاست این مجمع را به عهده خواهد گرفت یا خیر.

گوایدو چند ماه پیش خودش را رئیس جمهور ونزوئلا گفت. آمریکا و سایر کشورهای غربی او را به عنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت شناخته اند. دولت آمریکا امیدوار بود بتواند سران ارتش را به کودتا علیه مادورو ترغیب کند، اما ناکام ماند.

الیوت آبرامز، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ونزوئلا روز آدینه مدعی شد دولت مادورو از رشوه، تهدید، دستگیری برای جلوگیری از انتخاب مجدد گوایدو استفاده می نماید.

آبرامز با بیان این ادعا که دولت ونزوئلا میخواهد از برگزاری انتخابات آزاد جلوگیری کند گفت که واشنگتن تحریم ها علیه این کشور را ادامه خواهد نمود.

آمریکا و گروهی از متحدان این کشور در سال های گذشته کوشش نموده اند با دامن زدن به بحران مالی ونزوئلا در این کشور ناآرامی ایجاد نمایند.

بهمن ماه سال گذشته خوان گوآیدو در اقدامی غیرقانونی خودش را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناخته و ادامه دولت مادورو را که تنها چند ماه پیش از آن با رأی بالای مردم ونزوئلا مجددا به ریاست جمهوری انتخاب شده بود، غیرقانونی گفت.

پس از آن نیز، واشنگتن با وضع تحریم هایی علیه کاراکاس، تمام کوشش خود را برای برکنار کردن دولت مادورو از قدرت به کار گرفت.

واشنگتن مرداد ماه امسال به همین دلیل تمامی دارایی های دولت ونزوئلا در آمریکا را مسدود کرد.

در شهریورماه نیز آمریکا روز 24 سپتامبر (2 شهریور) چهار شرکتی که در بخش نفتی ونزوئلا فعالیت داشتند را تحت تحریم های خود قرار داد و علاوه بر آن 4 نفتکشی را که در این زمینه انتقال نفت ونزوئلا فعالیت می کردند اموال مسدود شده گفت.

کاخ سفید هنگام اعلام به رسمیت شناختن گوآیدو انتظار داشته وی ظرف تنها چند روز رسما مادورو را کنار بزند و نظامیان را نیز با خود همراه کند. با گذشت چند ماه، این سناریو عملا شکست خورده و کوشش های واشنگتن برای ترغیب نظامیان به حمایت از گوآیدو ناکام مانده است.

مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا خردادماه امسال در یک جلسه پشت درهای بسته در نیویورک تحلیل صادقانه ای از شرایط مخالفان دولت ونزوئلا ارائه کرد و نبود اتحاد میان مخالفان را عامل شکست طرح های آمریکا در آن کشور دانست.

پامپئو گفته است: لحظه ای که مادورو برود هر کسی دستش را بالا می برد و می گوید من را ببینید، رئیس جمهور بعدی ونزوئلا هستم. بیش از 40 نفر هستند که حق خودشان می دانند بعد از مادورو کار را به دست بگیرند.

اظهارات پامپئو با مواضعی که دولت ترامپ علناً درباره مخالفان ونزوئلا اعلام نموده تفاوت زیادی دارد. دولت آمریکا همیشه ادعا نموده معارضان ونزوئلا تحت رهبری خوان گوایدو متحد و قدرتمند هستند.

مادورو، کلمبیا و آمریکا را متهم نموده که پشت پرده توطئه برای سرنگونی دولت وی و ترورش بوده اند.

در حالیکه آمریکا و کلمبیا و شماری از کشورها، گوایدو را بعنوان رئیس جمهور ونزوئلا به رسمیت می شناسند اما کشورهایی از جمله روسیه و چین و ایران همچنان، مادورو را رئیس جمهور قانونی ونزوئلا می دانند.

مادورو چندی پیش گفت علیرغم کوشش های واشنگتن برای افزایش فشار حداکثری به دولت ونزوئلا رشد مالی این کشور از سال 2020 شروع خواهد شد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 30 فروردین 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 746

به "آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا: ونزوئلا می خواهد از انتخاب مجدد گوایدو جلوگیری کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید