انقباض تولید در میانه تابستان

به گزارش سفر به فرانسه، مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران، شاخص شامخ کل اقتصاد در مردادماه 1399 را با 0.96 واحد بهبود نسبت به ماه قبل، 46.43 واحد اعلام کرده است. بررسی ها نشان می دهد گرچه شامخ کل اقتصاد در مردادماه معادل 2.11 درصد نسبت به تیرماه بهبود یافته است اما همچنان از افزایش فشاری بر فعالیت های در برخی حوزه های مهم نظیر تقاضای جدید مشتریان و حجم و قیمت مواد اولیه و لوازم موردنیاز تولید حکایت دارد.

انقباض تولید در میانه تابستان

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شاخص مدیران خرید (PMI) موسوم به شامخ از مهرماه 1397 توسط مرکز پژوهش های اقتصادی اتاق ایران محاسبه و منتشر می شود و در مرداد امسال، یازدهمین دوره شامخ کل اقتصاد و بیست و سومین دوره شامخ بخش صنعت از سوی این مرکز منتشر شده است. در گزارش شامخ مرداد 1399، رقم شامخ کل اقتصاد 46.43 واحد و شامخ بخش صنعت نسبت به ماه های قبل شاهد ریزش جدی بوده و از 55.25 واحد در تیرماه به 48.08 واحد در مردادماه رسیده است.

شامخ کل اقتصاد در دوره یازدهم

عدد شامخ کل اقتصاد ایران در مردادماه با ایستادن بر رقم 46.43 واحد، همچنان بر شرایط رکودی در فعالیت بیشتر بنگاه های اقتصادی دلالت دارد؛ هرچند فرایند کاهش در فعالیت بنگاه ها فقط اندکی ملایم تر از تیرماه است.

در این دوره، شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان به 41.53 واحد رسیده که 4 ماه گذشته کمترین مقدار را به ثبت رسانده است. بررسی نظرات فعالان اقتصادی در این دوره نشان می دهد، بیشترین بخش تأثیرگذار در کاهش شاخص میزان سفارشات خرید مشتریان، افت شدید تقاضا در بخش صنعت بوده است.

از سوی دیگر در مردادماه امسال، شاخص موجودی مواد اولیه یا لوازم خریداری شده نیز به 40.24 واحد رسیده که کمترین مقدار در میان زیرشاخص های شامخ محسوب می شود و نشان دهنده کمبود مواد اولیه برای بنگاه های اقتصادی است.

همچنین نتایج نظرسنجی از بنگاه های اقتصادی منتخب نشان می دهد در مرداد امسال، قیمت خرید مواد اولیه یا لوازم خریداری شده نیز به 90.27 واحد رسیده که از تداوم افزایش در قیمت مواد اولیه حکایت دارد.

شامخ صنعت در دوره بیست و سوم

در مرداد 1399، عدد شامخ کل بخش صنعت با سقوطی کم سابقه از 55.52 واحد در تیرماه، به 48.06 واحد رسیده است که کاهش فعالیت های صنعتی در مردادماه را نشان می دهد.

بررسی ها نشان می دهد بخشی از این فرایند کاهشی به دلیل تعطیلات تابستانی برخی از بنگاه ها در مردادماه است؛ اما بخشی دیگر ناشی از کاهش شدید تقاضا و فروش بوده که باعث شده است شاخص نسبت به تیرماه با کاهش شدید روبرو باشد.

در مرداد امسال، شاخص میزان سفارشات مشتریان در شامخ بخش صنعت به 44.23 واحد رسیده که نسبت به رقم 58.85 واحدی این شاخص در تیرماه با کاهش جدی روبرو بوده. کاهش این شاخص نشان دهنده تأثیر افزایش قیمت ها در ماه های اخیر بر تقاضای مشتریان است.

همچنین در این ماه شاخص موجودی اولیه به رقم 43.09 واحد رسیده که همچنان نشان دهنده کاهش در سطح موجودی مواد اولیه بنگاه های تولیدی است؛ اما این فرایند کاهشی نسبت به تیرماه (53/39) اندکی کمتر شده است.

از سوی دیگر شاخص مقدار تولید محصولات در بنگاه های اقتصادی نیز به 46.23 واحد رسیده که نسبت به رقم 56.47 واحدی این شاخص در تیرماه از افول جدی سطح تولید حکایت دارد.

برآورد می شود این کاهش به دنبال کاهش شدید موجودی مواد اولیه در ماه های گذشته و کمبود شدید نقدینگی و همچنین کاهش میزان سفارشات مشتریان در مردادماه باشد.

گزارش و جداول مربوط به شاخص مدیران خرید (شامخ) در مرداد 1399 را اینجا دریافت کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1320

به "انقباض تولید در میانه تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقباض تولید در میانه تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید