این تلسکوپ ها دنیای نجوم را متحول خواهند کرد

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، در حالی که برخی آینده بشریت را در آسمان ها می بینند، ستاره شناسان امیدوارند تا بهتر از گذشته بتوانند به کاوش در آسمان ها بپردازند. تلسکوپ های در حال ساخت در سراسر جهان و تلسکوپ هایی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرند، عصر جدیدی از نجوم را به ارمغان می آورند. دورانی که امیدواریم چگونگی شروع و تکامل جهان و محتویات آن را آشکار کند.

این تلسکوپ ها دنیای نجوم را متحول خواهند کرد

به گزارش خبرنگاران، در این مطلب به بررسی چند نمونه از پیشگامانه ترین تلسکوپ های موجود جهان می پردازیم.

تلسکوپ سی متری (Thirty Meter Telescope)

تلسکوپ سی متری که به اختصار TMT نامیده می شود، بدلیل آینه اولیه بسیار عریض خود این گونه نام گذاری شده است. این آینه نزدیک به 100 فوت عرض دارد. تصاویر تلسکوپ سی متری بیش از 12 برابر واضح تر از تصاویر هابل، تلسکوپ فضایی قدیمی است که در سال های اخیر آغاز به کندوپاش کرده است. تلسکوپ سی متری با مطالعه برخی از اولین نور ها و فیزیک جهان اولیه به اخترفیزیکدانان کمک می کند تا ماده تاریک را بهتر درک کنند. اعتراضات به مکان تلسکوپ در هاوایی باعث تاخیر در ساخت این تلسکوپ شده است.

تلسکوپ بسیار بزرگ (Extremely Large Telescope)

تلسکوپ بسیار بزرگ که به اختصار ELT نامیده می شود، در رصدخانه جنوبی اروپا در صحرای آتاکامای شیلی قرار گرفته است. آینه آن حتی بزرگتر از تلسکوپ سی متری و دارای عرض 128 فوت خواهد بود. این تلسکوپ قرار است به بزرگترین تلسکوپ نور مرئی و فروسرخ در جهان تبدیل شود و جانشین تلسکوپ بسیار بزرگ ESO شود. این تلسکوپ 100 میلیون برابر بیشتر از چشم انسان نور جمع آوری خواهد کرد. هدف این تلسکوپ مطالعه سیارات فراخورشیدی، سیاهچاله ها، تکامل کهکشانی و اولین روز های کیهان است.

تلسکوپ فضایی وب (تلسکوپ فضایی وب)

پرتاب تلسکوپ وب یکی از بزرگترین داستان های علمی سال 2021 بود و این تلسکوپ اکنون با مجموعه ای از آینه های کاملاً هم تراز یک میلیون مایل از زمین فاصله دارد. این تلسکوپ به زودی آنچه را که قرار بود انجام دهد، آغاز می کند. انتظار می رود این فضاپیما ماموریت علمی خود را در تابستان امسال آغاز کند. هم ترازی عالی آینه های آن باعث انجام ماموریت این تلسکوپ شده است.

تلسکوپ بزرگ ماژلان (تلسکوپ غول پیکر ماژلان)

پس از کامل شدن، تلسکوپ غول پیکر ماژلان از جایگاهی در صحرای آتاکامای شیلی به کیهان نگاه خواهد کرد، مکانی معروف برای رصد های نجومی. ین تلسکوپ نوری مادون قرمز 12 طبقه از هفت آینه اصلی (هر کدام بیش از 27 فوت عرض) برای تمرکز نور از اعماق فضا استفاده خواهد کرد. این تلسکوپ چهار برابر قدرتمندتر از تلسکوپ وب و 10 برابر قدرتمندتر از هابل است و از ابزار های مختلفی برای مطالعه سیارات فراخورشیدی و جو آن ها و همچنین تکامل کهکشانی، امواج گرانشی و اجرامی که در فروسرخ نزدیک مانند منظومه های سیاره ای به راحتی قابل مشاهده هستند، استفاده خواهد کرد. انتظار می رود این تلسکوپ تا سال 2029 عملیاتی شود.

تلسکوپ LSST

تلسکوپ Legacy Survey of Space and Time نیز از آسمان صاف صحرای آتاکامای شیلی برای رصد فضا استفاده خواهد کرد. این تلسکوپ دارای بزرگترین دوربین دیجیتالی است که تا به حال ساخته شده است. یک غول 3.2 میلیارد پیکسلی که هر شب 15 ترابایت داده در خصوص روشنایی، مکان، اشکال و رنگ اجسام در آسمان شب جمع آوری می کند. ایده این تلسکوپ به تصویر کشیدن نوار عظیمی از آسمان است و یک فیلم استاپ موشن از کیهان با وضوح بی سابقه را در اختیار اخترشناسان قرار می دهد. در حالی که تلسکوپ های دیگر بر روی اجرام خاص آسمانی تمرکز می کنند، LSST همه آن ها را به تصویر می کشد.

منبع: gizmodo

منبع: فرارو
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2202

به "این تلسکوپ ها دنیای نجوم را متحول خواهند کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این تلسکوپ ها دنیای نجوم را متحول خواهند کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید