بازخوانی 2 کتاب خاطره انگیز از مصطفی رحماندوست

به گزارش سفر به فرانسه، کتاب های شعر بازی با انگشت ها و خانه خاله از سروده های مصطفی رحماندوست از سوی انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان بازنشر شد.

بازخوانی 2 کتاب خاطره انگیز از مصطفی رحماندوست

به گزارش گروه فرهنگی سفر به فرانسه، کتاب های شعر بازی با انگشت ها و خانه خاله از سروده های مصطفی رحماندوست به ترتیب برای نهمین و پنجمین بار بازنشر شدند. این کتاب ها مناسب بچه ها بالای چهار سال است.

کتاب شعر بازی با انگشت ها با تصویرگری هاله لادن که تاکنون 55 هزار و 500 نسخه از آن به فروش رسیده است، کتابی است با 16 شعر و 16 قصه از پنج انگشت دست از بازی ایرانی و کهن لی لی حوضک برگرفته شده است.

رحماندوست در مقدمه این کتاب ضمن اشاره به این موضوع که این بازی در هر مکان و زمانی امکان پذیر است و با تأکید بر این موضوع که اصل بازی به گذشته های دور ایران و دیگر کشورها تعلق داشته می افزاید: در روزگاری که گرفتاری ها و کار زیاد و خستگی بزرگ ترها از یک سو و امکانات متنوع بازی و سرگرمی از سوی دیگر ارتباط عاطفی میان بزرگ ترها و بچه ها را بسیار محدود کرده است و نعمت قصه گویی را از بچه ها گرفته است بازی با انگشت ها راه خوبی برای ایجاد ارتباط عاطفی و شاد و هیجان انگیز میان بچه ها و بزرگ ترهاست.

دریکی از اشعار این کتاب که چهار فصل سال را به بچه ها آموزش می دهد، آمده است: اولی گفت: من سه ماهم، بهارم هوای خوبی دارم/ دومی گفت: سه ماه دارم، تابستانم میوه دارم، باغبانم/ سومی گفت: من سه ماهم پاییزم، برگ درخت می ریزم/ چهارمی گفت: سه ماه دارم، زمستانم، سرما و برف و بارانم / پنجمی گفت: هفته و ماه و سالم، بچه ها خوش به حالم.

کتاب بازی با انگشت ها با شمارگان دو هزار و 500 نسخه در 48 صفحه رنگی با قیمت 13 هزار تومان به چاپ رسید. این کتاب برای نخستین بار در سال 83 منتشر شده است.

همچنین کتاب شعر خانه خاله نیز از همین شاعر و با تصویرگری حسام الدین طباطبایی که تاکنون 32 هزار و 500 نسخه از آن به فروش رسیده است، قصه های کوتاهی است که بزرگ ترها می توانند به کمک انگشتان دست برای بچه ها بگویند.

رحماندوست در مقدمه این کتاب آورده است: شنیدن، خواندن، اجرای آهنگین و تکرار ترانه های نمایشی کتاب خانه خاله بچه ها را به تمرین مهارت هایی راهنمایی می کند که برای یک زندگی شاد و خلاقانه به آن ها نیاز دارند.

در بخش دیگری از مقدمه این کتاب، نویسنده خطاب به بزرگ ترها می گوید: دست های بچه ها خود را به بازی بگیرید، از انگشت های آن ها شخصیت های خیالی بسازید، ترانه های کتاب را با آهنگی شاد و خودساخته بخوانید و لحظه های شاد، شیرین و آرامش بخش برای خودتان و آن ها فراهم آورید.

بخشی از شعر این کتاب را می خوانیم: خانه خاله/ پنج تا بزغاله/ یکی از اونا/ نقاشی شده/ رفته رو دیوار/ چند تا بز مانده؟ / چهارتا، چهار... .

کتاب خانه خاله با شمارگان دو هزار و 500 نسخه در 24 صفحه رنگی باقیمت هشت هزار تومان به چاپ رسید. این کتاب برای نخستین بار در سال 1388 به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 686

به "بازخوانی 2 کتاب خاطره انگیز از مصطفی رحماندوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازخوانی 2 کتاب خاطره انگیز از مصطفی رحماندوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید