تاریخ کشور آلمان

به گزارش سفر به فرانسه، کشور آلمان تاریخ پر فراز و نشیبی داشته. در این مقاله شما را با تاریخ کشور آلمان از قرون وسطی، جنگ جهانی اول و دوم و تقسیم شدن آلمان به دو قسمت آلمان شرقی و غربی آشنا خواهیم کرد.

تاریخ کشور آلمان

تاریخ قرون وسطی آلمان

دوران قرون وسطی در آلمان به شدت تحت تاثیر کشمکش بین امپراتوری آلمان و کلیسای کاتولیک بود و به همین دلیل قلمروی جغرافیایی این کشور در طول قرن ها همیشه در حال تغییر بود. موقعیت مرکزی آلمان در اروپا باعث می شد که این کشور در زمینه تجارت بین المللی و صنعت فعال باشد و به همین خاطر در طول قرن های 14 و 15 رونق زیادی داشت. تا اینکه در سال 1618 جنگ 30 ساله شروع شد و در پایان این جنگ در سال 1648 بخش های زیادی از آلمان نابود شد. از نظر سیاسی کشور نسبت به قبل اتحاد خودش را از دست داد و دوران طولانی رکود اقتصادی شروع شد.

جنگ جهانی اول و دوم 

در پایان جنگ جهانی اول آلمان با شکستی ویران کننده روبرو شد. در این مدت پارلمان دموکراتیک که بیشتر اعضای آن را احزاب محبوب تشکیل می دادند ایجاد شد اما با گذشت زمان و در دوره رکود اقتصادی احزاب رادیال و تندرو قوی تر شدند و در نهایت در سال 1933 سوسیالیست های ملی قدرت را در دست گرفتند و در همان زمان بود که آدولف هیتلر به عنوان صدر اعظم این کشور منصوب شد. در حالی که این حزب بسیار بیرحم و قدرتمند به نظرمی رسید سیاست خارجی کشورگشاهی آن ها منجر به جنگ جهانی دوم و هولوکاست شد، جنگی که در سال 1945 با تسلیم بی‌قید و شرط آلمان به پایان رسید. برای تجربه یک سفر پر از جاذبه‌های تاریخی با تور اروپا همراه شوید.

آلمان شرقی و غربی

بازمانده های آلمان نازی به 4 منطقه تقسیم بندی شدند و هر کدام از این نواحی توسط ابرقدرت های آمریکا، بریتانیا، فرانسه و شوروی کنترل می شدند. در همان زمان پایتخت این کشور برلین با این که در بخش منطقه شوروی قرار داشت اما به دو بخش تقسیم شد. علی رغم اینکه در ابتدا هدف این بود که این ابرقدرت ها به صورت مشترک این کشور را کنترل کند اما درگیری بین آن ها باعث شد که منطقه تحت کنترل آمریکا، بریتانیا و فرانسه در سال 1949 تشکیل جمهوری فدرال آلمان را دهند. در زمان جداسازی، رونق برلین غربی مردم را از برلین شرقی به سمت غربی سرازیر می کرد اما در سال 1961 ساخت دیوار برلین پایانی بر این وضعیت شد. در طول 4 دهه بعد، هر دو کشور آلمان مسیری کاملا متفاوت را از نظر سیاسی و اقتصادی انتخاب کردند. بعد از دوره ای کوتاه صلح در آلمان شرقی در 9 نوامبر 1989 پلیس مرزی آلمان شرقی به طور غیر منتظره‌ای دیوار برلین را باز کرد و تقریبا در یک سال بعد جمهوری دموکراتیک آلمان به جمهوری فدرال آلمان ملحق گردید.

انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 851

به "تاریخ کشور آلمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ کشور آلمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید