تنش میان چین و هند بر سر پرواز بالگردها

به گزارش سفر به فرانسه، به دنبال پرواز 2 فروند از بالگردهای چین در مناطق مرزی مشترک و اعتراضات هند به پکن، روابط دو کشور وارد مرحله تازه ای از تنش ها شد.

تنش میان چین و هند بر سر پرواز بالگردها

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، هند به تازگی اعلام نموده که بالگردهای چین در جریان پرواز در منطقه برهوتی وارد حریم هوایی این کشور شده اند.

هند می گوید که بالگردهای نظامی چین در این پرواز در واقع حریم هوایی این کشور را نقض نموده اند و این می تواند باعث بروز مخاطراتی در منطقه گردد.

از سوی دیگر هوا چون اینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز اعتراضات هند را نادرست و مردود دانسته و گفته است که چنین موضوعی صحت ندارد.

وی در مصاحبه ای در پکن به خبرنگاران گفت که بالگردهای ارتش چین پروازهای مقرر و مشخص انجام داده و حریم هوایی هند را در مرز دو کشور نقض ننموده اند.

او بر خلاف هند و اعتراضات این کشور گفت که پکن از دهلی نو می خواهد بر اساس ساختارهای مرزی و مکانیسم های موجود با چین همکاری داشته باشد.

روزنامه مردم ارگان حزب حاکم چین روز چهارشنبه در گزارشی با اعلام این خبر می نویسد: وزارت دفاع این کشور هم در بیانیه ای نقض حریم هوایی هند را تکذیب نموده است.

مرزهای هند و چین همیشه محل مناقشه دو کشور بوده اما نارندرا مودی نخست وزیر هند می گوید با وجود چنین اختلافاتی در 40 سال گذشته حتی یک گلوله میان طرفین شلیک نشده است.

چین از این اظهارات استقبال نموده و افزوده است که برای رسیدن به راهکارهایی برای حل صلح آمیز مناقشات مرزی با دهلی نو همکاری می نماید.

هر دو کشور هند و چین ادعاهایی در خصوص مالکیت بر نقاط مختلف سرزمین های یکدیگر دارند، از جمله منطقه زنگنان تحت اداره هند که در چین تبت جنوبی نامیده می گردد و هند آن را بخشی از قلمرو استان آرناچال پرادش می داند و پس از دو دهه مذاکره هنوز پیروز به حل مناقشه مرزی نشدند.

این ایالت که شامل سه بخش در منطقه خودمختار تبت است، تحت کنترل نیروهای هندی واقع شده است و دولت چین بارها بر حاکمیت پکن بر این مناطق تاکید نموده است.

دو کشور پس از دو دهه مذاکره هنوز پیروز به حل این مناقشه مرزی نشدند و حتی پیشتر و در سال 1962 میلادی بر سر حاکمیت بر این مناطق درگیری نظامی هم پیدا کردند.

با این حال و به رغم اختلافات موجود چین بزرگترین شریک تجاری هند است و ارزش مبادلات دو کشور در سال بالغ بر 70 میلیارد دلار برآور شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 آذر 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 580

به "تنش میان چین و هند بر سر پرواز بالگردها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش میان چین و هند بر سر پرواز بالگردها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید