خبرنگاران علی اف: سازو کار سیاسی برای حل مناقشه قره باغ وجود دارد

به گزارش سفر به فرانسه، باکو - خبرنگاران - الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان گفت: همه امکانات برای گذر از مرحله نظامی به مرحله سیاسی در حل مناقشه قره باغ وجود دارد.

خبرنگاران علی اف: سازو کار سیاسی برای حل مناقشه قره باغ وجود دارد

جهت دریافت خدمات معماری ویلا مدرن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

علی اف روز دوشنبه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی حابر گلوبال ترکیه اضافه کرد : فقط ضروری است ارمنستان رژیم آتش بس را رعایت کند و من اطمینان دارم موفقیت های دیروز و شب گذشته ارتش جمهوری آذربایجان در منطقه مورد مناقشه قره باغ ، ارمنستان را مجبور به رعایت آتش بس خواهد نمود.

رییس جمهوری آذربایجان همچنین ارمنستان را به نقض توافق رژیم آتش بس حاصله آدینه گذشته در مذاکرات مسکو متهم کرد و گفت : ما امیدوار بودیم که مناقشه قره باغ از این به بعد به وسیله روش های سیاسی حل و فصل می گردد.

علی اف اضافه کرد: بر این باور داشتیم که مرحله نظامی مناقشه به انتها رسیده است و تجاوزکار در میدان نبرد دچار شکست شده است و با درنظر دریافت واقعیت موجود، روش های دیپلماتیک را ترجیح می دهد ولی متاسفانه رژیم اتش بس از سوی ارمنستان نقض شده است.

علی اف همچنین با اشاره به این که براثر درگیری های نظامی فعلی شرایط حاکم در منطقه مورد مناقشه قره باغ تغییر یافته است ، گفت: در حال حاضر مناطق مسکونی در شهرستانهای آقدره ، فضولی ، جبرایل و هادروت در قره باغ از دست نیروهای ارمنی آزاد شده است.

به گفته وی ، برای برقراری آتش بس پایدار ، ارمنستان باید به این واقعیت پی ببرد که از این پس نمی تواند سرزمین های آزاد شده را تحت کنترل درآورد و این برای انها امکان پذیر نخواهد بود .

علی اف گفت: ما به این سرزمین ها که سرزمین های اجداد ما است ، وارد شدیم و کسی از این به بعد نمی تواند ما را از انجا خارج کند و انها هرچه زودتر به این واقعیت پی ببرند ، بهتر است چرا که برای برقراری آتش بس پایدار باید هر دو طرف به ان پایبند باشد.

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور ازسرگرفته شد.

پس از درگیری های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و بعضی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش بینی نموده بود.

در سال 1994 میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، بعضی دولت های اروپایی و منطقه برای انتها دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و خاتمه با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما کوشش بین المللی برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه ای نداشته است.

با وجود این که در مذاکرات آدینه گذشته وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان با حضور وزیر امور خارجه روسیه در مسکو توافق برقراری رژیم آتش بس میان طرفین مناقشه حاصل شده است ، درگیری ها در منطقه مورد مناقشه قره باغ دیروز و شب گذشته همچنان ادامه داشته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 1337

به "خبرنگاران علی اف: سازو کار سیاسی برای حل مناقشه قره باغ وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران علی اف: سازو کار سیاسی برای حل مناقشه قره باغ وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید