تور ارمنستان ارزان: رایزنی سفیر ارمنستان برای افزایش تعاملات بانکی با ایران

به گزارش مجله سفرنامه پاریس، سفیر ارمنستان در تهران گفت: در راستای ارتقای سطح روابط دو کشور در آینده ای نزدیک رئیس جمهور ایران به ایروان سفر خواهد نمود.

تور ارمنستان ارزان: رایزنی سفیر ارمنستان برای افزایش تعاملات بانکی با ایران

با ما سفر کنید و با تور ارمنستان ارزان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

آرداشس تومانیان سفیر ارمنستان در تهران به آنالیز روابط تهران و ایروان پرداخت و با نزدیک خواندن روابط ایران و ارمنستان گفت:

دو کشور هر زمان احتیاج داشتند به سوی یکدیگر دست کمک دراز کردند. البته نبود شناخت درست از یکدیگر باعث شده است تا ملت ها از یکدگیر دور باشند و اطلاعت زیادی از یکدیگر نداشته باشند هم چنین روابط مالی ما آن طور که باید توسعه نیابد.

تومانیان اعلام کرد که تراز تجاری دو کشور از 300 میلیون دلار تجاوز نمی نماید که اغلب کالاهایی هستند که از ایران وارد ارمنستان می شوند و همین امر جای فکر دارد.

سفیر ارمنستان در ایران با اشاره به عضویت ارمنستان در تعاملات تجارت جهانی و هم چنین عضویت این کشور در تشکیلات اوراسیا گفت:

با توجه به این که ارمنستان در بین اعضای اوراسیا تنها کشوری است که با ایران مرز زمینی دارد، ایران می تواند از بازار 180 میلیون نفری این کشورها استفاده نموده و کالاهای خود را به وسیله ارمنستان به آن ها صادر کند. علاوه بر این مزیت دیگری که ارمنستان از آن برخوردار است و ایران هم می تواند به نحو مطلوبی از آن بهره ببرد ارتباط تجاری خاصی است که ارمنستان با اروپا دارد و کالاهایی که در این کشور فراوری شوند با مالیات بسیار کم به اروپا صادر می شوند.

وی ادامه داد که سه منطقه تجارت آزاد در ارمنستان وجود دارد که تجار ایرانی می توانند بدون پرداخت مالیات به تعاملات تجاری خود در این منطقه ها بپردازند. هم چنین تعاملات هوایی تهران-ایروان هم قابل توجه است تا جایی که به صورت میانه روزانه دو پرواز بین دو کشور انجام می گردد.

این دیپلمات ارمنی به برگزاری نخستین نمایشگاه اختصاصی ارمنستان در ایران اشاره نمود و اضافه نمود که از 14 تا 17 مهرماه این نمایشگاه در محل نمایشگاه بین المللی تهران دایر است و حدود 90 شرکت ارمنی در این نمایشگاه در بخش های مختلفی مانند صنایع غذایی، دارویی و پزشکی، ساختمان، بانکداری، فن آوری اطلاعات، صنعت، جواهرات، شیشه، نساجی، گردشگری، حمل و نقل و غیره در آن حضور دارند.

تومانیان با اشاره به همکاری های بانکی ایران و ارمنستان گفت که در حال حاضر رایزنی ها برای افزایش تعاملات بانکی در جریان است، ارمنستان سه بانک مهم دارد که در سطح جهانی فعالیت می نمایند. علاوه بر این رایزنی ها در رابطه به همکاری های بانکی به وسیله روبل، دلار و یورو در جریان است.

او ادامه داد که مذاکرات بین ایران و اتحادیه اوراسیا در جریان است که اگر به نتیجه برسد کالاهای ارمنستان هم راحت تر وارد ایران می شوند.

این دیپلمات ارمنی تاکید نمود:

موضع ایران در خصوص مناقشه قره باغ در منطقه حساس و معین نماینده است. در 24 سال گذشته مواضع ارمنستان نسبت به ایران حمایتی بوده است.

سفیر ارمنستان در ایران در پاسخ به این سوال که وزیر راه ایران از برقراری راستا راه آهن بین ایران، ترکیه، ارمنستان و نخجوان صحبت نموده است این پروژه در چه مرحله ای به سر می برد؟ گفت:

این یک مساله مالی نیست. راه تجاری بین ترکیه، ارمنستان و ایران تا زمانی که مناقشه قره باغ حل نگردد قابل مذاکره نیست؛ این خط آهن هم به همین علت تا الان راه اندازی شده است.

وی در رابطه با سفر رئیس جمهور کشورمان به ارمنستان نیز گفت که این سفر در دستور کار است ولی من نمی توانم در رابطه با تاریخ آن اطلاع رسانی کنم اما می توانم بگویم به زودی در رابطه با سفر رییس جمهور ایران به ارمنستان اطلاع رسانی خواهد شد.

این دیپلمات ارمنی در رابطه با کریدور جنوب به شمال نیز شرح داد که ایران به وسیله ارمنستان و گرجستان می تواند کالاهای خود را از دریای سیاه عبور داده و به اروپا صادر کند هم چنین ما می خواهیم خلیج فارس را نیز به دریای سیاه متصل کنیم. راه دیگر برای تعامل ایران با اروپا گذر از ترکیه است، هم چنین ایران می تواند به وسیله گرجستان و آذربایجان هم به اروپا دست یابد که این نشان می دهد که ایرانی ها راستاهای زیادی برای تعامل با اروپا دارند ولی ارمنستان می تواند یکی از برترین راستاها باشد.

تومانیان در رابطه با تعاملات گاز و برق بین تهران و ایروان و هم چنین برگزاری جلسات کمیسیون مالی بین دو کشور گفت: ارمنستان ژنراتورهای زیادی دارد به همین علت به ایران برق صادر و از این کشور گاز دریافت می نماید، در رابطه با قیمت گاز هم با مسوولان ایرانی گفت وگو شده است و مساله ای در میان نیست البته متاسفانه تنها از ظرفیت 15 درصدی خط لوله گاز استفاده می گردد که این موضوع قابل مذاکره است. جلسه کمیسیون مشترک دو کشور هم در امسال و در تهران برگزار خواهد شد.

او از اختصاص تسهیلات ویژه برای تجار ایرانی اطلاع داد و گفت:

تجار بخش خصوصی ایرانی در صورتی که برنامه های ویژه ای در ارمنستان داشته باشند با ارائه این برنامه ها می توانند از تسهیلات ویژه ای بهره مند شوند.

تومانیان با اشاره به تعاملات ارمنستان با وزارت نفت ایران تاکید نمود که سطح تعاملات ما بسیار بالا است و از آقای بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران برای سفر به ارمنستان دعوت شده است که البته هنوز زمانی برای آن اعلام نشده است.

سفیر ارمنستان در ایران در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با این که آیا پس از لغو ویزا بین تهران و ایروان شاهد افزایش گردشگران بین دو کشور بوده ایم یا خیر؟ گفت:

آن چه بیش تر از همه به چشم می خورد این بود که پس از لغو تحریم ها ایرانیان بیش از پیش به ارمنستان سفر نموده اند و استقبال زیادی از این کشور داشته اند و ما امیدواریم مسوولان ایرانی هم پس از لغو تحریم ها نگاه ویژه ای به ارمنستان داشته باشند چرا که ارمنستان چه پیش از تحریم ها، در زمان اعمال تحریم ها و چه پس از آن همیشه دوست نزدیک ایران بوده است.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1401 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 2138

به "تور ارمنستان ارزان: رایزنی سفیر ارمنستان برای افزایش تعاملات بانکی با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارمنستان ارزان: رایزنی سفیر ارمنستان برای افزایش تعاملات بانکی با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید