دریافت سیگنال های مرموز از فضا از طریق تلسکوپ فضایی چینی ها

به گزارش سفر به فرانسه، تلسکوپ FAST محققان چینی ردپایی از امواج رادیویی سریع و ناشناخته از فضای عمیق دریافت نموده است. محققان اعتقاد دارند این امواج رادیویی نشانه ای از برقراری ارتباط حیات فرازمینی با انسان هاست.

دریافت سیگنال های مرموز از فضا از طریق تلسکوپ فضایی چینی ها

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار ، کارشناسان چینی اعلام نموده اند پیروز به شناسایی امواج رادیویی سریع FBR شده اند، این سیگنال های مرموز بنا برمطالعه های صورت گرفته از فاصله 3 میلیارد سال نوری از زمین دریافت می گردد و شناسایی آن از طریق بزرگ ترین و حساس ترین تلسکوپ زمینی رادیویی جهان در چین صورت گرفته است.

محققان سیگنال ها را با تلسکوپ رادیویی بشقابی پانصد متری مشهور به Aperture Spherical Radio Telescope به اختصار FAST به دست آورده اند.

سیگنال های FRB از جمله درخشان ترین امواج منتشرشده در فضای عمیق هستند، این سیگنال ها برای بازه زمانی بسیار کوتاهی منتشر می شوند و طول مدت آنها تنها چند میلی ثانیه است و به گفته محققان علت فراوری آنها هنوز شناسایی نشده است.

محققان از اواخر آگوست تا آغاز ماه سپتامبر سال میلادی جاری بیش از 100 انفجار سیگنالی FRB کشف نموده اند که بیشترین میزان شناسایی شده تاکنون است.

تلسکوپ منحصربه فرد FAST در یک منطقه جنگلی در استان گویژو Guizhou درجنوب غربی کشور چین قرار گرفته است و عملیات ساخت و نصب آن در سال 2016 انتها یافته و قرار است از ماه میلادی جاری به طور منظم به رصد فضا بپردازد.

دانشمندانی از بیش از 10 کشور جهان در نظر دارند با استفاده از امکانات این تلسکوپ به شناسایی و رصد سیگنال های رادیویی سریع FRB بپردازند.

از جمله دیگر هدف ها از ساخت این تلسکوپ منحصربه فرد می توان به مطالعه درباره امواج گرانشی، آنالیز سیاره های فراخورشیدی، شناسایی پرتو های کیهانی با انرژی بالا و اجرام بین ستاره ای اشاره نمود.

بنا بر آمارها، اولین بار در سال 2007 سیگنال های FRB از طریق دانشمندان رصد شده است و از آن موقع تاکنون کمتر از 100 FBR در سطح بین المللی شناسایی شده است، اما تلسکوپ FAST چینی ها به تنهایی پیروز به شناسایی 100 سیگنال رادیویی سریع شده است.

بیشتر بخوانید: برترین تصاویر نجومی هفته؛ از چشم توفان دوریان

سیگنال های رادیویی سریع بیشتر اوقات تنها یک بار در فضا منتشر می شوند و ردیابی آنها بسیار سخت است؛ بعضی کارشناسان اعتقاد دارند این سیگنال ها نشانه ای از ارتباط حیات فرازمینی با یکدیگر یا حتی تمایل به برقراری ارتباط آنها با انسان هاست و دانش بشری هنوز قادر به ترجمه و رمزگشایی از آنها نیست.

منبع: xinhuanet

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: parisro.ir شناسه مطلب: 399

به "دریافت سیگنال های مرموز از فضا از طریق تلسکوپ فضایی چینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریافت سیگنال های مرموز از فضا از طریق تلسکوپ فضایی چینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید